Eesti uudised

Tulemused linnades: teerull Kohtla-Järvel, šokk Kuressaares, Tallinnas ja Tartus endistviisi (10)

Mattias Tammet, 22. oktoober 2013 07:00
KÕIK KAARDID MÄNGUS: Paljudes kohtades, näiteks Narvas, olid ka sotsiaaldemokraatidel suured panused.Foto: TIINA KÕRTSINI
Kui Eesti kahes suuremas linnas olid omavalitsuse valimiste tulemused laias laastus ette ennustatavad, siis väiksemad maakonnakeskused pakkusid lisaks põnevusele ka uusi tuuli.

Võimsaima tulemusega lööb kõikide linnade lõikes Kohtla-Järve, kus Keskerakond võttis 83% häältest (18 kohta). Teiseks jäänud sotsiaaldemokraadid peavad vaid kolme mandaadiga üksi opositsiooni moodustama, kuivõrd IRL ei ületanud isegi künnist. Teistpidi vaadates on Kohtla-Järve opositsioon teinud pööraseid edusamme, sest 2009. aastal sai valimisliit Usaldus enamuse lausa 89,2%-ga. Usalduse nimekirja nimed on seekord valdavalt Keskerakonna nimekirjas.

Samal teemal

Lõunarindel muutusteta

Praeguse tulemusega saab ilmselt läbi ka eelmise linnapea, Jevgeni Solovjovi kümme aastat kestnud valitsusaeg. Solovjov sai riiklikult tuntuks suuresti tänu pistisekahtlusele seoses ärimees Nikolai Ossipenkoga. Viru maakohus otsustas kevadel, et protsess Solovjovi üle algab 2015. aasta alguses. Nüüdne esinumber on Vladimir Evve, kes on seni leiba teeninud linna eri komisjonides.

Põnevam on olukord Narvas, kus esimest korda pärast kümmet aastat on taas tõsiseltvõetav opositsioon. Varem esindamata sotsiaaldemokraadid võitsid suuresti tänu seal kandideerinud Jevgeni Ossinovskile 11 kohta, samas kui Keskerakond kaotas võrreldes 2009. aastaga kuus kohta. See tähendab siiski, et 60% häältega on Keskerakonnal linnas absoluutne enamus.

Kuressaares sai suure löögi Reformierakond, kes on seal võitnud kõik kohalikud valimised juba aastast 1999. Sedakorda liikus teatepulk sotsidele, kes said kuue protsendipunktiga ühe mandaadi Reformierakonnast rohkem. Reisisaate «Ehh, uhhuduur» rännumees Hannes Hanso peabki nüüd Kuressaare linnapeaks minema.

Värvikamaks muutub ka Viljandi elu, sest personaalselt kõige rohkem hääli kogunud Viljandi Folgi hing ja IRLi linnapeakandidaat Ando Kiviberg lubab linna valitsemiskultuuri uuele tasandile viia – avatumaks ja inimestega arvestavamaks.

Suurkampaania – tulemuslik või mitte?

Tartu on kohalikel valimistel alati olnud üks stabiilsemaid piirkondi ning ka seekord ei õnnestunud kellelgi traditsioone murda. 1996. aastast alates kõik valimised võitnud Reformierakond võidutses selgi korral, teisele kohale jäi IRL. Neile järgnesid traditsiooniliselt Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid. Veidi raputasid olukorda kaks volikokku pääsenud valimisliitu: Vabakund ja Isamaaline Tartu Kodanik, mõlemad kolme mandaadiga. Iseasi, mida see suures plaanis tähendab ja mis saab linnapeakohast, mis on olnud Reformierakonna käes juba peaaegu uskumatuna tunduvad 20 aastat, kui välja jätta lühike periood aastatel 1996–1998.

Mesinik Rein Kilgi seekordne püüd omaalgatuslikult IRLi linnapeakandidaadiks hakata ei olnud kuigi tulemuslik, kuna «päris» kandidaat Margus Tsahkna noppis 3257 häält, Kilk vaid 472 häält. Tõsi, see on erakonna sees teine tulemus.

Pärnus võitis valimised taas linnapea Toomas Kivimägi valimisliit, ehkki seekord oli vahe Keskerakonnaga võrreldes väiksem. Et Keskerakonna piirkonna esinumbrit Kadri Simsonit ja Toomas Kivimägi lahutab 401 häält, võis Simsoniga seostatud hiljuti avalikuks tulnud Keskerakonna rahastamisskandaal Simsonile võidu maksta.

Pealinnas läks valimisvõit taas absoluutse enamusega Keskerakonnale. Viimane tulemus oli tänavu sedavõrd täielik, et Edgar Savisaar sai isiklikult peaaegu sama palju hääli, kui järjekorras teine ehk terve IRLi partei. Kõige enam kaotas võrreldes 2009. aastaga Reformierakond, kelle toonasest 14 mandaadist jäi järele vaid üheksa. Nende arvelt suurendasid oma kohalolu volikogus nii Keskerakond (kaks lisamandaati) kui IRL (kolm lisamandaati.)

Vaatamata suurele kampaaniale ei õnnestunud seekordsel põhiüritajal, «eikuskilt» tulnud Eerik-Niiles Krossil Tallinnas häälte arvu poolest saavutada isegi teist kohta, mis läks Mustamäel kandideerinud Keskerakonna peibutuspardile Jüri Ratasele.

Lasnamäel sai Keskerakond 80%-se häälteenamusega 14 mandaati, ülejäänud kolm parlamendierakonda said kõik ühe mandaadi. Tallinna linnaosadest ei suutnud Keskerakond võita vaid Nõmmel, Pirital ja Kesklinnas, kuid vastavalt 20%, 25% ja 29% häältesaagist pole sealgi nõrgad tulemused.

Tallinnas suutis valimisliit viimati künnise ületada 1999. aastal, kui EVL Rahva Valik nime all kandideerisid Vene Erakond Eestis ja Eestimaa Ühendatud Rahvapartei. Pühapäeval kogus valimisliit Vaba Tallinna Kodanik 4% häältest ning seega künnist ei ületanud. Siiski on see näiteks kaks korda kõrgem tulemus, kui rohelised suutsid 2009. aastal koguda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee