(MATI HIIS ÕHTULEHT)

Suuremate valimistel osalenud erakondade ja valimisliitude liidrid on valimistulemustega rahul. Kaotajaid seekord justkui polnudki.

Martin Helme, EKRE


Kui kommenteerida eelkõige Tallinna tulemust, siis tuleb tõdeda, et Kross ilmselt aitas Savisaare võimule. Seda kahes aspektis: esiteks, tema ründav taktika mobiliseeris vene valija, teiseks, tema agressiivne kampaania alandas eesti valija osalusprotsenti.

Ei saa kuidagi nõus olla ka juba levitatavale väitele, nagu oleks alla künnise jäänute hääled tõmmanud vaiba alt ära kolmikliidu võidult. Isegi kui nii meie kui VTK hääled kokku liita ja eeldada, et me oleks läinud kolmikliidu koalitsiooni, poleks see piisav ülekaalu saavutamiseks. Seega, kogu kirgliku ja hirmkalli šõu peale tuleb täna tõdeda, et muutunud ei ole suurt midagi. Kriitiliselt hinnates on tegelikult kolmikliidu seis isegi halvenenud, nende volikogu kohtade arv kahanes ja nad on kõrvuni võlgades – ja uued valimised on ukse ees.

Mis puutub Konservatiivsesse Rahvaerakonda, siis oleme muidugi tulemuses pettunud, aga ei heida meelt. Tegemist oli meie esimese valimislahinguga uue nime ja uue juhtkonnaga, aasta alguses oli meie reiting olematu, nüüd küünib kolme ligi. Ilmselt pole munitsipaalteemad meile kui ilmavaateparteile ka kõige soodsam poliitiline võitlustanner, läheme palju kindlamalt vastu eurovalimistele. Ja erinevalt konkurentidest pole meil võlgu.

Karli Lambot, Vaba Tallinna Kodanik

Vaba Tallinna Kodanikule antud hääl oli hääl muutusele. Hääl kodanikuühiskonnale. Muutused on aga võimalikud siis, kui piisav hulk inimesi muutusi soovib ja muutustesse usub. Arusaam, et linnajuhtimine saab olla ehitatud kodanike endi tahtmistele ja mitte üksnes erakondlikule võimule, ei muutu üleöö. Aga esimene samm selleks on tehtud.
Me tegime kõik selleks, et lõpetada ühe erakonna ainuvõim Tallinnas. See eesmärk oleks täitunud, kui opositsioonierakonnad poleks kutsunud üles valijaid valimisliitu mitte toetama. Koostööd tehes oleksid valimiskastide juurde leidnud tee kõhklejad ning just nende hääled oleksid võinud tuua Keskerakonna ainuvõimu langemise.

Valimisliit Vaba Tallinna Kodanik tõi valimisdebattidesse kohalikud teemad. Tänu meile lubavad nüüd kõik erakonnad kodanike suuremat kaasamist, ausamat ja professionaalsemat linnajuhtimist ning linnaosadele suuremat otsustusõigust. Meie ühine töö on nõuda, et nad oma lubadused ka täidaksid.

Täname, et valisite valimisliitu Vaba Tallinna Kodanik. Teie hääled innustasid meid veelgi enam võitlema linnakodanike huvide eest asumiseltsides ja kodanikeliikumistes.

Sven Mikser, SDE

Üle Eesti võivad sotsid tulemusega rahul olla - suutsime nelja aasta tagust esindatust volikogudes enam kui kahekordistada. Meie üleriigiline toetusprotsent kasvas 7,5-lt 12,5-le, mis on erakondadest suurim kasv. Tallinnas, tuleb tunnistada, jäi loodetud läbimurre saavutamata.

Meil oli Tallinnas kampaaniaperioodil raskusi meedia tähelepanu keskmesse pääsemisega, kuna meie kampaanias oli vähem šõud ja agressiivsust kui Keskerakonnal ja IRL-il, teisalt oli valijate rahvus- ja keelepõhisest vastandamisest hoidumine meie teadlik valik. Lisaks jäime tänu tunduvalt kõhnemale rahakotile konkurentidele alla ka kampaaniamahtude osas nii teles kui trükimeedias.

IRL-i üliintensiivne ja agressiivne kampaania oli muidugi meedia maiuspala, kuid selle tulemuseks oli siiski vaid Tallinna volikogu "paremtiiva" toolide ümberjagamine. Piltlikult öeldes võttis Kross reformistidelt tagasi need IRL-i hääled, mille Ansip pronkssõdurit nihutades Reformierakonnale tõmbas.

Kui tahta nelja aasta pärast Keskerakonna ainuvõimu tõsiselt kõigutada, siis tuleb Tallinna opositsioonierakondadel oma sõnumit väga tõsiselt muuta ja tunnistada, et Tallinnas elab arvestatav hulk vene emakeelega valijaid koos oma õigustatud ootuste ja huvidega. Opositsiooni edu võtmeks ei ole mitte terav vastandumine keskerakondlikule linnavõimule, vaid Keskerakonna valijatesse istutatud hirmude maha võtmine. Vastandava kampaaniaga seda ei saavuta.

Valdo Randpere, Reformierakond

Nende valimiste positiivne üllataja on kindlasti IRL, kes tegi Tallinnas ja ka üle Eesti väga hea tulemuse. Suurimaks ebaõnnestujaks pean sotsiaaldemokraate, kes ise olid ootused kõrgeks kruvinud, tulemuste poole pealt aga ei saanud isegi nende esimees Tallinna volikogusse valituks.

Minu hinnangul saavutas Reformierakond igati tubli tulemuse ning kindlasti oli Reformierakonna Tallinna programm nendel valimistel kõige sisukam, läbimõeldum ja realistlikum. Valisime teadlikult positiivse ja sisuka kampaania tegemise ja suhtlesime valijatega oma plaane tutvustades, mitte oponentidele vastandudes.

Urmas Reinsalu, IRL

IRL on ülemaalise valmistulemusega rahul. Me oleme inimestele usalduse eest tänulikud. See on avanss, mille meie valitud esindajad peavad tööga välja teenima. Seadsime eesmärgiks 100 000 valija usalduse võitmise. Tegelik tulemus oli 107 769 häält.

Erakondade arvestuses maakondade lõikes saavutasime võidu 6 maakonnas, järgnevad Kesk 5 ja Reform 3 maakonnaga. Oluline on kohalikel valimistel nimekirjade kokkupanemine. Eelmistel valimistel oli suurima nimekirjade arvuga Keskerakond 204-ga, nüüd kukkus nende nimekirjade arv 192-ni. Meie arv oli 2009 valimistel 132, nüüd seadsime üles 174 nimekirja. Valimisteks ettevalmistumist alustasime kuulamisalgatusega. Üle Eesti andis üle 30 000 inimese teada oma muredest ja soovidest konkreetses omavalitsuses. Neid mõtteid sai arvesse võetud kohalike programmide tegemisel. Inimeste arvamused loevad ning neid me peame kohalikke otsuseid tehes silmas.

Tallinna valimistel suutsime oma valijateni viia sõnumi, et muutus on vajalik. Kahjuks säilib Tallinnas keskerakonna ainuvõim. Savisaar kasutas kõiki mõeldavaid ja mõeldamatuid võtteid võimu säilitamiseks. Nüüd ootavad meie valijad oma väärtuste eest seismist ning seda me linnavolikogus kindlasti jõuliselt teeme.

Edgar Savisaar, Keskerakond

2013. aasta kohalikel valimistel sai Keskerakond 31,9 protsenti häältest. Iga kolmas inimene Eestis ning iga teine Tallinnas on valinud Keskerakonna. See on nüüd neljas kord saada valijatelt absoluutne usaldus Tallinnas ning absoluutne enamus volikogus. Meie positsioon on tugevam, enamus volikogus suurem, kui eelmisel korral. Keskerakond pole lihtsalt võitnud valimisi, vaid on teinud ajalugu. Ja me täname selle eest oma toetajaid.

Mis tõi Keskerakonnale seesuguse võidu? Esiteks rääkisime ainult sellest, mis läheb inimestele tegelikult korda: töökohtadest, hindadest, inimeste toimetulekust, palkadest. Teiseks, me pole ainult rääkinud, me oleme neli aastat tööd teinud ja valijad kinnitasid, et see töö on hästi tehtud, jätkake seda, me usaldame teid. Kolmandaks oli Keskerakonna kampaania aus ja positiivne – kahju on muidugi sellest, et meie oponendid ja mõned meediakanalid püüdsid valimispäevalgi kas või seadust rikkudes meie vastu kihutustööd teha.

Need valimised oli referendum Keskerakonna poliitika üle Eestis ja rahva otsus on ühemõtteline „Jah!". Täna on aga juba tavaline tööpäev ning Keskerakond töötab jälle edasi!

 

Jaga artiklit

3 kommentaari

P
pärnakas  /   12:07, 22. okt 2013
Jah,kesikud olid tegijad kuigi valisin ise TK Valimisiitu kes ka võitis. See,et kesikud Tallinnas puhta töö tegid,ei imesta! Valitsus-riigimehed soodustasid ise nende võitu! Paljud valijad andsid protestihääle kesikuile või loobusid üldse valimistest! Pidevalt on lugeda ja kuulda rahva nördimusest kodukulude (elektri,kütte...) tõusust,väikesest lastetoetusest.....ja muudest probleemidest kus rahva arvamusega ei arvestata,omal aga tõstetakse palkasid! Seega ei saagi rahavas toetada valitsuse erakondi (Ref-IRL) ja siis pole imestada,et Savisaar võite nopib! Tehke midagi,võtke vastu ka rahva heaks positiivseid otsuseid,siis on lootust ka paremaid tulemusi saada!!
M
mis  /   10:07, 22. okt 2013
mis on valimisvõit? Ja mida sellega peale hakata. Keskerakond ilmselt jääbki juubeldama, sest nad ei saa aru, milleks see võit neid kohustab Eesti riigis.
Kas jätkab järgmised neli aastat lindilõikamisi ja praalimist oma suurte tegudeg? Justkui ehitaksid nad oma isikliku raha eest ja puhtast heast, heldest südamest. Neile ei tule pähegi, et see on nende otsene kohustus ja nad on selle eest ülikõrgelt makstud.
Enesekiitus haiseb ja Tallinnast tuleb ikka jubedat haisu.
Kindlasti läheb see nende valijatele peale. Sest need valijad ei ole ilmselgelt võimelised süvenema TEHTUD asja sisusse ja on ikkagi taustaga, kus aastakümneid hüüti eneseimetlusloosungeid. Lubati helget kommunistlikku tulevikku, kus on peaaegu kõik tasuta, nagu kellelegi vajadused on. Ja seda lubab ju ka nende armastatud issikene. Need valijad loevad ju oma isade maa ja vaid keskerakonna uudiseid. Nad ei tea mitte midagi Eestist, ei ole ilmselt võimelisedki mõtlema. Aju kohe selline, kasvanud fantastilistes valedes ja ülistustes....
Kahju, et võitjaid Eestis juhib NLKPsse kinni jäänud mees.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis