ISEHAKANUD PROHVET: End kodutute prohvetiks pidanud Brian David Mitchellille (60) mõistis kohus 2011. aastal eluaegse vanglakaristuse.Foto: Reuters/Scanpix
Aadu Hiietamm 19. oktoober 2013 07:00
Ameeriklanna Elizabeth Smart rööviti 2002. aastal 14aastasena Utah’ osariigis Salt Lake Citys keskööl koduvoodist. Tüdrukul tuli 280 päeva elada koos usuhullust seksmaniakiga. Nüüd avaldas ta mälestusteraamatu, milles nimetab oma röövijat räpaseks pedofiiliks ja väga kurjaks inimeseks, vahendab Welt Online.

Elizabeth Smart-Gillmour on nüüd 25aastane nägus noor naine. Enesekindlat ja elurõõmsat heledapäist piigat vaadates ei paista kuskilt välja, et ta pidi lapsepõlves elama 280 päeva seksiorjuses. Väliselt meenutab ta veidi austerlanna Natascha Kampuschit, kes pidi oma röövijaga koos elama kaheksa ja pool aastat.

Kui Natascha röövija võttis endalt ise elu, kui tüdruk 2006. aastal põgenes, siis Elizabethi orjastaja vahistati. Esmalt tunnistati end kodutute prohvetiks pidanud rändjutlustaja Brian David Mitchell süüdimatuks, kuid 25. mail 2011 mõistis Salt Lake City kohus ta eluks ajaks vangi.

Röövija viitab jumala tahtele

Brian David Mitchell, kes ise nimetas end Emmanueliks, viis 14aastase Elizabethi noaga ähvardades ära 2002. aasta 5. juuni öösel magamistoast voodist. Tol ajal 49aastane mees sisenes jõuka mormooniperekonna majja lahtise akna kaudu.

«Ma ärkasin, kui ta käe mul suule pani ja teise käega noa kaelale surus,» meenutab Elizabeth Smart saatuslikku ööd. Sissetungija ähvardas tüdrukut, et tapab perekonna ülejäänud liikmed, kui ta häält peaks tegema.

Seejärel käskis ta Elizabethil voodist tõusta ja endale järgneda. Brian David Mitchell ütles hiljem uurijatele, et ta röövis Elizabethi jumala soovitusel, et teha temast oma teine naine.

Järgmised üheksa kuud tuli Elizabethil elada Utah’ ja California osariigi mägedes telgis ilma duši ja tualetita. Ta pidi iga päev taluma peksmist ja vägistamist. Sageli jätsid Brian David Mitchell ja tema abikaasa Wanda Ileen Barzee oma ohvri söömata ja joomata, kuid sundisid teda jooma alkoholi. Samuti ähvardasid nad tüdrukut, et põgenemise korral tapavad nad tema perekonna. Igaks juhuks seoti Elizabeth pika kaablitükiga puu külge. Tõsi, tüdruk võeti sageli ka linna kaasa, kuid siis tuli tal oma nägu varjata loori ja tumedate päikeseprillidega.

Ulatuslik otsingukampaania

Röövitud tüdruku vanemad Edward ja Lois Smart algatasid koos sugulastega ulatusliku otsingukampaania, mida võib võrrelda 2007. aasta mais Portugalis kadunuks jäänud Madeleine McCanni otsingutega. Vahe on ainult selles, et Elizabeth suudeti 280 päeva pärast röövimist leida, kuid väikesest Madeleine’ist ei ole siiani mingit infot. Elizabethi perekond ja sugulased lubasid maksta tüdruku jälgedele viiva vihje eest 250 000 dollarit.

Elizabeth kirjutab memuaariraamatus «My Story», et Brian David Mitchell alias Emmanuel pani talle mosleminime Shear-Jashub ja kuulutas ta enda teiseks naiseks. Kohe esimesel ööl vägistas röövija oma noore ohvri. Selle öö õudustest kirjutab Elizabeth Smart peatükis «Ühe lapse vägistamine».

End prohvetiks pidav mees seksis oma naisega Elizabethi silme all. Seejärel nõudis ta, et 14aastane tüdruk teeks samamoodi nagu tema naine Wanda Ileen Barzee. Kui Elizabeth keeldus, siis võttis mees teda jõuga ja vägistas mitu korda päevas. Tüdrukut sunniti rummi, viskit ja viina jooma, suitsetama ning pornopilte vaatama. Enne tema vägistamist jõi Brian David Mitchell end tavaliselt purju ja ropendas valimatult. Elizabethi alandamiseks sundisid piinajad teda prügi sööma ja oma okses magama.

Elizabeth pääses maapealsest põrgust tänu oma õele Mary Katherine’ile, kes röövlit tol saatuslikul ööl põgusalt nägi. Viis kuud pärast Elizabethi kadumist ütles Mary Katherine vanematele: «Ma usun, et tean kes seda tegi. See on Emmanuel!»

Sellenimeline mees oli mõni kuu enne Elizabethi röövimist aidanud Smartide maja katust parandada. Vanemad lasid joonistada Emmanuelist pildi, mis avaldati. Sellel tunti ära Brian David Mitchell.

12. märtsil 2003 märkas seitsme lapse ema Anita Dickenson tüdrukut koos ühe mehe ja naisega Salt Lake Cityst 25 kilomeetri kaugusel Sandy väikelinna lähedal Burger Kingi parkimisplatsil. Kohale kutsutud politsei vahistas Brian David Mitchelli ja Wanda Ileen Barzee.

Üheksa kuud kestnud vangipõlv ja üleelatud õudused jätsid Elizabethi psüühikasse sügava jälje. Tüdruk käitus närviliselt ega soovinud tükk aega mitte kellegagi kõnelda.

Nüüd on Elizabeth hingehädadest üle saanud. Ta lõpetas Brigham Youngi Ülikoolis edukalt harfimängu stuudiumi ja abiellus 18. veebruaril 2012 Matthew Gilmouriga.

Elizabeth Smart-Gillmouri värske elulooraamatu peamine sõnum on: «Täna läheb mul jälle hästi.»