Maailm

Natsikurjategija Priebket keelduvad matmast nii Saksamaa kui ka Itaalia (21)

Lill Sarv, 18. oktoober 2013, 07:00
NATSIKURJATEGIJA: Erich Priebke suri eelmisel reedel kodu-arestis 100aastasena. Foto: Reuters/Scanpix
Endine SS-ohvitser ja II maailmasõja aegsete sõjakuritegude eest süüdi mõistetud Erich Priebke maised jäänused ootavad endiselt Itaalias matmist, sest teisipäeval tuli matus protestide tõttu katkestada.

Põhjus, miks itaallased nii tuliselt Erich Priebke Itaaliasse matmise vastu on, tuleneb sellest, et Priebke oli üks Rooma lähistel Adreatine koobastes (fosse Adreatine – it k) korraldatud massimõrva korraldajaid. 24. märtsil 1944. aastal karistasid sakslased itaallasi partisanirünnaku eest, mille käigus tapeti 33 Natsi-Saksa ohvitseri. Adreatine koobastes hukati karistuseks 335 Itaalia tsiviilisikut, neist 75 oli juudi päritolu.

Pärast sõja lõppu õnnestus Priebkel põgeneda Argentinasse, kus ta elas ennast kohtu eest varjates ligi 50 aastat. 1994. aastal arreteerisid Priebke Argentina võimud ja andsid aasta hiljem üle Itaaliale, kus ta mõisteti eluks ajaks vangi.

Möödunud reedel suri 100aastaseks elanud Priebke oma advokaadi korteris koduarestis olles teleka ees.

Pärast seda algasid probleemid – Itaalias ei leidunud ühtegi linna, kes oleks olnud nõus natsikurjategijat oma surnuaiale matma. Teisipäeval Rooma lähistel Albano linnas alanud matuserongkäik peatati kohalike inimeste vastuseisu tõttu ning sark kurjategija põrmuga viidi sõjaväelennuväljale oma saatust ootama. Nii Saksamaa kui ka Argentina on öelnud, et nad ei soovi Priebke maiseid jäänuseid oma riigis matta. Priebke olevat oma advokaadi Paolo Giachini sõnul soovinud saada maetud Argentinasse oma abikaasa kõrvale. Kuid Argentina välisminister teatas, et sealsed võimud ei ole sellega mitte mingil juhul nõus.

Saksamaa välisministeerium vastas Itaalia ettepanekule Priebke tagasi kodumaale võtta, et olukorra peavad itaallased ja Priebke sugulased omakeskis ära lahendama ning nemad ei puutu kuidagi asjasse, vahendab uudisteagentuur ANSA.

Priebke sünnilinnast Hennigsdorfist öeldi, et nende surnuaiale saab matta vaid neid, kel on linnas sissekirjutus või isikuid, kellel on surnuaias perekonna kabel. Need on nõuded, millest kummalegi Priebke ei vasta. Ent igal sakslasel pidi olema õigus saaada kodumaale maetud. Brandenburgi liidumaa siseministri Ralf Holzschuheri sõnul saaks Priebke ilma nimeta haua, juhul kui nad tõesti peavad tema maised jäänused oma surnuaiale matma, vahendab ANSA.

Ühe võimaliku matmiskohana pakuti välja samuti Rooma lähistel asuv Cassino linn, kus on Saksa sõjaväe surnuaed. Kuid ka Cassino linnapea teatas oma kindlast vastuseisust veel enne, kui talle jõuti teha ametlik ettepanek Priebke matmiseks. Linnapea sõnul on nende linna surnuaed koht, kuhu maeti sõjaohvreid, mitte kurjategijaid. Nii ootabki natsikurjategija surnukeha oma saatust Rooma sõjaväelennuvälja angaaris.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee