KUHU TÕTTAD? Siret Kotka istub oma autosse, mille armatuurlaul on Priit Kutseri parkimiskaart. Kotka sõnul võttis ta Kutseri nurga tagant peale. Foto: Andres Putting/Delfi
Karoliina Vasli 17. oktoober 2013 07:00
Juhiloata Tallinna kõrge linnaametniku Priit Kutseri nimel oli korraga kaks invaliidi parkimiskaarti. Kutseri sõnul polnud ta sellest teadlik. Transpordiamet süüdistab veas endist töötajat.

Eesti Päevaleht kirjutas, kuidas transpordiameti linnatranspordi peaspetsialist Aado Kuuse (IRL) sai suvel teada, et Põhja-Tallinna linnaosa vanema asetäitja Kutseri nimel on parkimiskaart 11343 ja 21211. Registris polnud ka Kutseri arstitõendit. Info sai Kuuse parkimiskorralduse andmekogu haldajalt. Ametkondliku uurimise asemel noomisid ülemused Kuuset, et ta olla uudishimuga liiale läinud, kui delikaatseid isikuandmeid vaatas. Ometi kirjeldasid linnavalitsuse infosaali endised töötajad Päevalehes, kuidas nende juures käis invaparkimisluba nõudmas hulk inimesi – teiste seas ka Kutser –, kel polnud puuet tõendavaid dokumente. Transpordiameti väitel olla taolised pettused välistatud.

Transpordiameti asejuhataja Tiit Siimoni sõnul tegi Kutseri puhul töötaja vea. «Vana info tuli uude registrisse üle kanda käsitsi,» rääkis ta. See töötaja lahkus ametist 28. märtsil osapoolte kokkuleppel. Lahkumise põhjuseks olid probleemid töökohustuste täitmisel.

Kas ta võis veel sarnaseid vigu teha? «Loodetavasti ei ole valesid kandeid,» ütles Siimon.

Kutser seletas eile, et tal on tõsine nägemispuue juba 16 aastat ja selle kohta on ta dokumendid transpordiametile esitanud. Ta ei teadvat, mis ajal tema kaks kaarti kehtisid (praeguseks on nr 11343 kehtetuks tunnistatud). «Olen alati kasutanud ühte kaarti korraga.» Uue tellis ta enda sõnul seetõttu, et vana läks katki. Enda sõnul pole ta kumbagi kaarti teistele kasutamiseks andnud.

Mullu oktoobris tabas Delfi piltnik, kuidas aselinnapea

Taavi Aasa nõunik Siret Kotka auto oli pargitud Vabaduse väljaku juures Vene teatri ette. Auto armatuurlaual oli invaliidi parkimiskaart, mis seerianumbri järgi antud Kutserile. Kotka istus üksinda autosse ja sõitis ära. Kotka seletas eile, et keeras lihtsalt ümber nurga Pärnu maantee 1 juurde, kus Kutseril oli ligem ja seega hõlpsam peale tulla. Kutser lisas: «Siret ei oma ühtegi parkimiskaarti, kuna ta ei ole puudega inimene. Kui ma liiklen kellegagi ja auto pargib, siis selle auto esiklaasi taga on minu parkimiskaart. Ja seda nii kaua, kuni ma oma asju toimetan, kas siis poes, ametiasutuses, söögikohas või kus iganes.» Juhiluba mehel pole. Kutser rääkis, et ühe silmaga ta ei näe, teisega näeb keskelt. «Mul pole ruumilist nägemist ja hämaras olen abitu,» sõnas ta.

Ülemuste pihtide vahel

Kui transpordiameti peaspetsialist Aado Kuuse eile tööle jõudis, olid ülemused teadlikud, et ta meedias parkimiskaartidest rääkis. Pärastlõunal sõnas ta Õhtulehele: «Võtan asja rahulikult, kuigi on väga palju kurje nägusid.» Enda positsiooni pärast ei karda? «Eks ikka otsitakse asju mu vastu, aga ma ei hakka sellest liigselt mõtlema.»

Tema suhtes algatati sisejuurdlus.

Ligi nöökis Keskerakonda

Eilses riigikogu infotunnis küsis keskerakondlane Marika Tuus-Laul rahandusminister Jürgen Ligilt puuetega inimeste rahastamise kohta. «Eile kohtusin puuetega inimestega ja selgus, et proteeside ja abivahendite soetamise toetust antakse järgmiseks aastaks üle 500 000 vähem kui sellest eelneval aastal.» Tuus-Laul uuris, miks rahastust maha tõmmatakse.

Jürgen Ligi torkas: «Ma usun küll, et kohtute Priit Kutseriga tihti, aga kui te tahate rääkida mingitest konkreetsetest eelarveridadest, mida mul ees ei ole, siis hoiatage ette, ma kontrollin need numbrid ära.»