Tarbija

Pahane isa: miks ahvatleb pank kingitustega mu poega raha kulutama? (57)

Liina Metsküla, 12. oktoober 2013 18:40
8aastase lapse nimele saadetud paberid.Foto: MARI LUUD
8aastase lapse isa Imre, kelle pojale saatis Swedbank infolehe auhindade võitmise võimaluste kohta, on panga peale pahane. "Tundub, et pank püüab ära kasutada seda, et laps on loll ja väike ning nõuab vanematelt, et saaks auhindade nimel ise kaardiga ostma hakata," sõnab poisi isa Imre.

Imre sai üllatuse osaliseks, kui Swedbank saatis tema teises klassis käivale pojale nimelise kirja. "Mis on pangal mu alaealise pojaga asja? Tema eest otsustan ju mina! Kirjad peaksid mulle tulema," räägib Imre.

Ka ümbriku sisu ei olnud mehele meeltmööda. Nimelt oli kirjas info selle kohta, et makstes poes pangakaardiga kümme korda, on võimalik võita ilusaid, värvilisi ja vahvaid auhindu.

"Aga laps on ju kergesti mõjutatav! Kohe, kui ta näeks seda kirja, hakkaks ta, nõudma, et saaks kaardiga maksma hakata. Aga ta ei taju ära, et see on raha, millega ta maksab. Tema jaoks on see vaid üks kaart," pahandab Imre, kes ei plaani kirja lapsele näidatagi.

"Tema jaoks oleks ju oluline see, et saaks ainult kümme ostu tehtud. Minule ei meeldi, et laps niisama raha kulutab, see on lõppude lõpuks ju minu antud," räägib lapsevanem.

Swedbank: kampaaniaga tõmbame tähelepanu turvalisusele

Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask tõdes, et pank mõistab lapsevanema muret ning kampaaniareklaami lapsele näitamine on vanema enda valik. "Swedbankile on finantskirjaoskuse arendamine äärmiselt oluline teema ning seda just eriti nooremas vanuseklassis. Taoliste kampaaniate abil püüamegi me läbi lapsevanema selgitada lastele, mida tähendab juba maast ja madalast ise vastutada oma rahaasjade eest ning kuidas seda kõige mõistlikumalt läbi viia," lisas Siilivask.

Ka tahetakse pressiesindaja sõnul selle kampaaniaga tõmmata tähelepanu turvalisusele. "Kaardiga maksmine on oluliselt turvalisem kui sularahaga arveldamine - kui lapsel sularaha ära kaob, siis on see üldjuhul jäädavalt kadunud. Kui kaob ära pangakaart, siis saab kaardi sulgeda ning raha jääb alles," selgitas Siilivask.

Pressiesindaja toonitab, et Koolikaardi kampaania juures on olemas ka kümme soovitust lastele – selleks, et nad õpiksid pangakaardiga hakkama saama. Teiste seas soovitatakse hoida alati natuke raha varuks, õppida PIN-kood pähe, teada, kui palju raha parajasti alles on ja koguda vajalike asjade jaoks.

Samal teemal

10.12.2013
Analüüs: aastas lisandub Rakvere linna jagu kaardiga maksjaid