Eesti uudised

Tallinna erahooldekodu ajas narkoäri (5)

TEET TEDER, 11. oktoober 2013, 07:00
SÕI ÄRA: Kohe, kui politsei jõuga majja tungis, hakkas üks inimene ilmselt narkootilist ainet hävitama, s.t sööma. Veidi hiljem kukkus ta kokku. Foto: Politsei
Erahooldekodus, kus Tallinna sotsiaalametnikud käisid üle päeva, leidis politsei narkopesa ja korraldas sellele pikalt planeeritud haarangu.

Et väike, seitsme hooldatavaga pansionaat Põhja-Tallinnas Niidi tänaval oli tegelikult kattevari narkopesale, tuli välja eelmisel nädalal, kui politsei sinna pikalt planeeritud haarangu korraldas. Politsei leidis eest punkri moodi ruumi, kus narkootikume pakendati. «Sel hetkel, kui me sinna läksime, pakendati tõenäoliselt just narkootilisi aineid. Üks isikutest suutis suure osa narkootilisi aineid ära süüa. Kuna tegemist on ülikange narkootilise aine fentanüüliga, siis mingi aja pärast see isik kaotas teadvuse,» kirjeldas Põhja prefektuuri narkokuritegude talituse juht Kaido Kõplas «Aktuaalsele kaamerale».

Äri käis hooldekodus, mille hoovis seisis linnamaastur Porsche Cayenne. Narkomaanid tulid kohale, helistasid või koputasid ning hooldekodu peremehe ja perenaise pojad müüsid neile ainet. Kolmapäeval oli majaperemees silmanähtavalt purjus. Ta tunnistas, et teadis poegade uimastiprobleemist, aga kinnitas, et maja eakaid see ei häirinud. «Nad on täiskasvanud inimesed. Kui nad olid viieaastased, siis ma võisin neile vitsa anda ja potile panna, aga praegu ma neid karistada ei saa. Lapsed on mul haiged ja registris juba 15 aastat,» ohkas peremees.

Perenaine kinni peetud

Politsei pidas kinni hooldekodu perenaise ja tema kaks poega, keda kahtlustatakse ulatuslikus narkoäris. Hooldekodu omaniku üle alustati kriminaalmenetlust kelmuse tunnustel, sest vanurite sugulaste sõnul on hoolealustelt välja petetud nende vara.

Hooldekodu, mida peab MTÜ Heaolu, asub vaikse moega kitsal tänaval, on ümbritsetud paari meetri kõrguse plankaiaga. Kiirel sammul astuvad sealt välja kaks sotsiaaltöötajat, istuvad elektriautosse ja sõidavad minema. Värava vahelt jääb vaatama vanem naine. «Mina siin ei ela ja kedagi sisse ei lase,» ütleb ta tõredalt. Kes ta on ja kuidas omaksed siis vanurite juurde saavad minna, naine ei ütle.

Tallinna kiirabi on sellel aadressil sõitnud tänavu juba 12 korda. Pooled väljakutsed on olnud seotud narkootikumide või alkoholi liigtarbimisega, vahendas uudistesaade Raul Adlase sõnu.

Et politsei hooldekodust narkopesa leidis, ei tulnud Põhja-Tallinna sotsiaalhoolekandeosakonna juhatajale Mart-Peeter Erssile üllatusena. «Praktiliselt üle päeva käime ja kontrollime, räägime inimestega, kes seal on, kas nad on söönud. Osa väga ei räägigi, magavad suurema osa ajast ja on üsna viletsas olukorras. Oleme informeerinud nende lähedasi, et see olukord ja teenuse kvaliteet on äärmiselt kahtlane,» rääkis Erss telekanalile. Midagi aga ette võetud pole, lisas ta ja viitas Harju maavalitsusele: «Kohalikul omavalitsusel ei ole õigus nende tegevust kuidagi kontrollida.»

Õhtulehe küsimustele Erss vastama ei soostunud ja suunas päringu pressiesindajale, kelle sõnul «antud konkreetse juhtumi puhul on linnaosa sotsiaaltöötajad teinud kõik enesest oleneva, et kaitsta MTÜ Heaolu poolt peetavas Niidi tänaval tegutsevas eraalgatuslikus hooldekodus elavate eakate huve». Üldhooldekodu teenuse osutamine ei nõua praegu mitte mingeid tegevuslubasid.

Majja ei lasta

Kuigi Harju maavanem Ülle Rajasalu tunnistas, et hoolekandeasutuste kontrollimine on tõesti nende rida, ajas ta vastu, et tema ei teadnudki sellise hooldekodu olemasolust ning ühtki kaebust ta saanud pole. «See, millist pilti ma nägin, ja sain teada, milline olukord on Põhja-Tallinnas – unes ka ei oleks osanud näha, et selline asi võib Tallinna linnas olla! Aga ei ole tehtud Harju maavanemale mitte ühtegi taotlust ei omanike, ei hooldatavate ega ka Tallinna linna poolt algatamaks maavanema järelevalvet.» Rajasalu sõnul elab selles majas ühes korteris vanainimene, kellele osutab Põhja-Tallinna linnaosa koduhooldusteenust. Rajasalu lubas, et maavalitsuse spetsialistid lähevad koos Niidi tänavale asja uurima. Eile sotsiaaltöötajaid majja ei lastud.

Järelevalveks seadust pole

Sotsiaalministeeriumi selgituse kohaselt on kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse järgi kohalikul omavalitsusel kohustus korraldada eakate hoolekannet. Samas ei ole kohalikul omavalitsusel seadusest tulenevat kohustust korraldada järelevalvet, kuid tal on kohustus sekkuda juhtumipõhiselt, kui temani jõuab info, et inimene vajab sotsiaalhoolekandelist abi.

Järelevalvet maakonnas osutatavate sotsiaalteenuste ja nende kvaliteedi üle on sotsiaalhoolekande seaduse järgi kohustatud teostama maavanem. Lisaks eeltoodule on maavanema kohustus kontrollida tema halduspiirkonnas osutatavate sotsiaalteenuste, vältimatu sotsiaalabi ja muu abi kvaliteeti. Puuduste esinemisel on tal õigus teha ettekirjutusi ja rakendada sunniraha.

Järelevalve teostamise ühtset korda seadusega kindlaks määratud ei ole, mistõttu iga maavanem ise otsustab, kuidas ta kontrollib. Seetõttu on ka maavalitsuste praktika järelevalve teostamisel erinev.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee