Valimised

Kas skandaal Kristiina Ojulandi kalli käekoti pärast pani poliitikud lohakalt riietuma? (18)

Piret Parik, 10. oktoober 2013 07:00
Foto: MARGUS ANSU
Ülle Pohjanheimo meespoliitikutele: pressige oma pükse, puhastage kingi ja õppige tegema lipsusõlme korralikult!

«Eesti poliitikute seas on ilmnenud väga selge tendents lohakuse, ebakorrektsuse ja halvasti riietumise poole,» ütleb moekunstnik Ülle Suurhans-Pohjanheimo, kes arvab, et selle põhjuseks võib olla Ojulandi kotiskandaal.

Samal teemal

Moekunstnik Ülle Suurhans-Pohjanheimo on märganud, et Eesti poliitikud on oma välimuse suhtes üha lohakamaks muutunud. «Mina näen selles lugupidamatust. See on ikka sama teema, et kui lähed külla ja on pandud dress code (riietumisstiil), siis tuleks ka selle järgi riietuda. Muidu näitad lugupidamatust kutsuja suhtes,» rääkis Pohjanheimo Õhtulehele antud veebiintervjuus.

Üheks põhjuseks, miks poliitikute riietumisstiil on alla käinud, pakub ta Kristiina Ojulandi kotiskandaali. «Ma arvan, et proua Ojuland ei ole ainuke inimene Tallinnas, kellel on Hermesi kott. Ta on sellega käinud pikki aastaid, seepärast usun, et see skandaal oli kellelegi äärmiselt vajalik,» meenutab moekunstnik pommuudist tänavusest maikuust. Ojulandi luksuslik kott võib maksta isegi 20 000 eurot.

«Võib-olla tekitas see poliitikutes hirmu ja sellepärast tõmbusid kookonisse, kuna kardavad, et jäävad kellelegi silma.»

Näpuga Suurhans-Pohjanheimo kellegi poole näidata ei taha, kuid paneb mõned elementaarsed asjad poliitikutele südamele. «Mehed võiksid pressida oma ülikondi: nii pükse kui ka pintsakuid, ning õppida ära lipsusõlme tegemise. Samuti võiksid nad aeg-ajalt oma kingi puhastada. Need ei nõua raha ja on tegelikult olulised,» leiab ta.

«Kuigi Eesti inimesed ütlevad selle peale, et keda see riietus kotib. No ikka kotib küll. Kui te lähete isegi panka haisva või räpasena, ega keegi siis teiega ei tegele,» lausub moekunstnik.

«Riietus on elementaarne.»

«Ansip on üks korrektsemaid poliitikuid.»

Siiski jagub moekunstnikul poliitikute riietusele ka kiidusõnu. «Hardo Aasmäe on selline vana kooli džentelmen. Siis Valdo Randpere – temal on alati pressitud ja triigitud riided,» räägib Suurhans-Pohjanheimo.

«Ning Andrus Ansip on üks korrektsemaid poliitikuid. Nii palju kui ma teda näinud olen, on ta alati kasitud ning korraliku lipsu ja ülikonnaga.»

Kui aga moekunstnik kuuleb nime Juku-Kalle Raid – poliitik, kes käib enamasti vabaajarõivastes –, puhkeb ta naerma. «Ütlen ausalt, ega ma teda tõsiselt ei võta. Võib-olla keegi teine võtab,» lausub Suurhans-Pohjanheimo. «Kunagi üks Soome poliitik ütles selle kohta, et igas parlamendis peaks olema või on oma Cicciolina – ta oli endine strippar ja Itaalia parlamendi liige. Ja ilmselt nii ongi.»

Maaja Kallast: poliitikud peaksid käima firmariietes

Etiketiõppejõud Maaja Kallast arvab, et just kõrgel positsioonil olevad inimesed on meile oma riietusega eeskujuks. «Poliitikud peaksid käima firmariietes ja just Eesti firmade riietes,» lausub ta.

«Ma ütlen: pangu meie disainerite riided selga ja olgu teistele eeskujuks! Käime ikka oma riietega!»

Kallast tunnistab, et praegu on poliitikute riietus suhteliselt hall ja igav. «Pangu ennast ikka riidesse, see ei maksa ju nii palju. Ja ega riideid pole üldse palju vaja ning need ei pea olema just kõige kallima disaineri omad,» selgitab Kallast, et teiste rahakotti me ikkagi vaadata ei oska.

Etiketiõppejõud soovitab disainerite loomingut just seepärast, et nemad oskavad teha inimesele sobivaid riideid. «Õmbleja ja rätsep on ühed hinnatumad ametid maailmas. Nad oskavad varjata kõike seda, mis on inimesele looduse poolt kehvasti antud. Ja toovad esile selle, mis on ilus,» räägib ta.

Eelkõige peaks Kallasti arvates olema igal daamil oma õmbleja. Aga ta ei saa aru, miks naerdi Kristiina Ojulandi kalli koti üle. «Kuulge, aksessuaarid peavad olemagi kallid, sest neid kasutavad veel teie lapselapselapselapsed ka. Mul on asju, mida ma olen andnud oma noortele sugulastele, ja nad võtavad need vaimustusega vastu, sest need on nüüd jälle moes ja väärikad,» räägib Kallast.

Mida arvab ta aga nendest poliitikutest, kes riigikogus vabaajarõivastega käivad?

«Nad võiksid kella vaadata. Vabaajarõivas on ikka kodus, mere ääres ja metsas käimiseks. Sellega tööle ei minda. Täpselt nii, nagu linnariidega ei minda varieteesse või ööklubisse.»

Toomas Savi häiris Evelyn Sepa paljas naba

Teda inspireeris kirja kirjutama Evelyn Sepa garderoob riigikogu istungil: nabapluus ja madala lõikega teksapüksid. Toomas Varek tunnistas, et sai kirja, kuid ta ei pidanud vajalikuks seda kommenteerida. Evelyn Sepp aga ei teadnud Toomas Savi pöördumisest oma sõnul midagi ega osanud selle kohta ka midagi öelda. «See on jabur. Ma arvan, et Toomas Savil on targematki teha kui riigikogu liikme naba piiluda,» sõnas Sepp.

Samal teemal

04.00.2014
Kristiina Ojuland ei välista uue poliitilise jõu teket
20.10.2013
Ojulandi kurikuulus käekott Montonis saadaval 100 korda soodsamalt