Juhtkiri

JUHTKIRI | 19 aastat möödas, vastuseid pole (9)

Õhtuleht , 28. september 2013, 08:00
Täna 19 aastat pärast parvlaeva Estonia hukkumist tormisel Läänemerel ei ole meil ikka veel kõiki osapooli lõpuni rahuldavat seletust, miks läks laev põhja ja kes on selles süüdi.

Pariisis vindub juba 17 aastat kohtuprotsess sertimisfirma ja laevaehitaja vastu. Tänaseks on see jõudnud seisu, kus kohus kaalub protsessi lõpetamist.

Ei tahaks laskuda vandenõuteooriatesse, kuid kas pole kummaline, et Estonia taheti kibekiiresti betooniga katta, põhjenduseks hauarahu kaitsmine? Ilmas on laevu küll ja küll põhja läinud, millegipärast ei ole vaja olnud neid betooniga üle valada. Välja arvatud tuumaallveelaevad.

Miks uppus peaaegu uppumatuks peetud laev nii kiiresti? Miks rebenes visiir? Kas laeva avamerekõlblikkus oli blufitud paremaks, kui see tegelikult oli? Kas laev polnud merele minnes tehniliselt korras? Kas plahvatus oli või ei? Kas laevakeres on auk? Kas laeval veeti relvi või muud salajast? Miks tekkis algul segadus pääsenutega, kes hiljem ikkagi kadunuks kuulutati? Miks astus uurimiskomisjoni juhi kohalt tagasi Andi Meister?

852 hukkunut ei too enam mitte miski tagasi, kuid nende omastel on kergem edasi elada, kui me saame kindla selguse, mis ikkagi juhtus.

Võimalik, et me ei saagi neile küsimustele mitte kunagi rahuldavaid vastuseid. Või ehk saame, aga kunagi määramatus tulevikus, kui riigisaladuse kaitse asjassepuutuvatelt dokumentidelt langeb.

Kui pea 20 aastat on juba möödunud kui linnulennul, asi see 30 veel oodata. Laev võib ju merepõhjas olla, aga üks on kindel – tõde tõuseb ja vale vaob. Alati.

9 KOMMENTAARI

l
LK 2. oktoober 2013, 13:12
Kõigile neile küsimustele on ammu korduvalt ja ammendavalt vastatud. Aga Õhtulehte need vastused ei "rahulda", sest nad pole küllalt kohutavad ega paljastavad. Milles tõde süüdi on, kui mõni põnevike vahtimisest lolliks läinu teda ei usu?
r
raaL 30. september 2013, 17:20
Salastamine on kindlasti väga demokraatlik seadus, st. rahvas on salastamisest huvitatud vä?
Või on kusagil demokraatias kallutatud jõud? Valitsemine võiks üleni olla demokraatlikult salajane, nagu valimised ise.
Loe kõiki (9)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee