Foto: Mati Hiis/Postimees
Toimetas Sander Silm 27. september 2013 17:06
SEB panga prognoosi kohaselt on ehitusmahud hakanud jälle kahanema, kusjuures lähiaastatel langus aina süveneb.

Mahtude vähenemise taga on eelkõige Euroopa Liidu tõukefondide raha vähenemine, mis esialgu on küll ajutine, paari-kolme aastane.

"Ehitussektor on olnud siiani suurim kasusaaja neist fondidest. Aastal 2013 lõpeb EL-i seitsmeaastane eelarveperiood ning 2014 algab järgmine. Nende vahetumisega kaasneb raha sissevoolus aina suurenev auk. Veidi pikemas perspektiivis vaadates, ei ole tegelikult ka järgmise eelarveperioodi prioriteedid enam niivõrd palju kaldu ehitussektori suunas kui varem, vaid püütakse keskenduda rohkem pehmematele väärtustele kui betoon," kirjutas SEB panga majandusanalüütik Ruta Arumäe.

Arumäe sõnul on küll valitsus lubanud oma 2014. aasta eelarves ehitussektorit elavdada riigipoolsete kinnisvarainvesteeringute suurendamisega, kuid nende võimalused seda teha on samuti vägagi piiratud ning riigi kinnisvarainvesteeringute suurendamine 10 miljoni euro ulatuses ei tasanda kaugeltki kogu valitsussektori investeeringute langust järgnevatel aastatel.

"Olukorda ei paranda ka erasektor, mille ehitusnõudlus ei suuda samuti kahanemist tasa teha. Ka ettevõtete investeeringute langus on viimasel ajal olnud seotud just ehitustesse investeerimise vähenemisega," tõdes Arumäe.

Kuigi tarbijate laenunõudlus on küll vaikselt taastumas, on nende poolt võetavad uued kinnisvaralaenud umbes sama suured kui samal ajal tagasi makstavad laenud.

"Ehk teisiti öeldes, tarbijate laenukoormus hetkel veel ei suurene. Lähiaastateks ei ole näha ka, et laenukoormuse kasv suuremat hoogu sisse saaks," kirjutas Arumäe oma kommentaaris.