Eesti uudised

Andres Anvelt jäi keset riigikogu istungit magama? (174)

Karoliina Vasli, 25. september 2013 14:12
Tukastas või mitte? Taamal istub Viktor Vassiljev, kes ütleb muigamisi: "Ta võib-olla haigutas, võib-olla tukastas korra. Ei ole näinud." Foto: Internet (kaader videost)
Internetis ringleb videokaader esmaspäevasest riigikogu istungist, kus rahvasaadik Andres Anvelt (sotsid) siseminister Ken-Marti Vaheri (IRL) jutu peale väidetavalt magama jäi. Anvelt ütleb, et see pole võimalik.

Kell 15.10 hakati istungil arutama sotside arupärimist, mis puudutas narkovastase võitluse läbiviimist. Arupärimist tutvustanud Anvelt tõi näiteks välja, et narkosurmade kõrge arv on otseses sõltuvuses sellest, et tänavadiilereid püütakse vähe, seda tõestavat ilmekalt ka statistika.

Arupärimisele hakkas vastama minister Vaher, kes alustas pika monoloogiga, kus rääkis narkokuritegevuse vähendamise tegevusplaanist ja rõhutas ennetustöö vajalikkust. Ka hiljem riigikogulaste küsimustele vastates jõudis ta ikka ja jälle ennetuseni.

Anvelt: mul peaks siis narkolepsia olema 

Istungit oli võimalik jälgida riigikogu koduleheküljelt. Kell 15.55 salvestas keegi kaadri, kus näha, et Anvelt oleks justkui ühele küljele vajunud, endal silmad kinni. "Pildilt pole võimalik aru saada, on silmad kinni, kas ma lihtsalt istun või midagi muud," arutleb video tagantjärgi üle vaadanud Anvelt, toonitades, et arupärimise teema oli tema jaoks väga oluline ning seetõttu võis ta ka tavapärasest emotsionaalsemalt väljenduda (kehahoiakud, näoilmed - toim.)

Anvelt selgitab, et kaamera näitas teda ka 15.52, siis vaatas ta iPadi; kell 15.59 aga kuulas keskendunult istungit. "Ja pärast seda läksin peagi jälle kõnepulti rääkima," sõnab ta. "See pole füüsiliselt ka võimalik, et lihtsalt jään magama. See oli ju minu arupärimine ka." Anvelt lisab irooniliselt: "Siis peaks mul narkolepsia olema."

Riigikogu pressitalitusest öeldi, et DVD peal on neil salvestus istungist tõesti olemas, ent kvaliteet on küllaltki kehv, selle põhjal ei saa hinnata, kas Anvelt tukkus või mitte. Kõnealusel ajal näidati riigikogu saali, teiste hulgas siis ka Anvelti, 5-6 sekundit. Seejärel  läks pilt mujale.

Vassiljev: riigikogus on õudselt ebamugavad toolid

Samuti istungil viibinud Viktor Vassiljev (Keskerakond) ütleb, et tema ei näinud, et Anvelt oleks tukastanud. "Ta võib-olla haigutas, võib-olla tukastas korra. Ei ole näinud," ütleb ta muigamisi. Ta jätkab: "Aga võin kinnitada, et riigikogu saalis on õudselt ebamugavad toolid. Mina seal magada ei suuda." Ta toob ta võrdluse kirikuga, kus on kõvad pingid, et inimesed unne ei suikuks. "Oleks ju hea, kui oleks nupp, kuhu vajutades lased seljatoe alla. Aga mul ei mahu isegi jalad sinna tooli alla ära...." sõnab ta, ise vahepeal naerdes.

Anvelt räägib, et ka tema vahetus läheduses istunud Helmen Kütt (sotsid) olla internetis leviva pildi peale naerma puhkenud. Anvelt võtab kogu loo kokku: lapsik, et see pilt sealt välja võeti.

***

Vaadates kaadrit, tuleb ka välja, et narkovastase võitluse teemalist diskussiooni kuulas vaid seitse rahvasaadikut. Teema ise puudutab valitsuse eesmärke vähendada ebaloomulikul teel hukkunute arve.

Narkootikumide üledoosi tagajärjel hukkunute arv aga suurenes 2012. aastal võrreldes 2011. aastaga 21 protsendi võrra 132lt 160ni, mis on Eesti kõigi aegade kõrgeim näitaja.

Vaher märkis istungil, et ka tema süda ootaks ühte või kahte imevitsa, mis võiks lahendada selle teema Eestis. "Kahjuks selliseid imevitsasid ja nii must-valget lähenemist ei ole, vaid me teame ja suurepäraselt kindlasti teavad ka küsijad, et narkomaania ja ka sealjuures väiksema kategooria narkokuritegevuse vähendamisel saame me edukad olla ainult mitme tegevuse koosmõjus."