JÕHKER MÕRV: Leedus vägistasid kurjategijad 17aastase tüdruku, toppisid ta auto pagasiruumi ja süütasid auto. Kuriteo julmusest vapustatud Leedu parlamendisaadik nõuab riigis 1998. aastal kaotatud surmanuhtluse taastamist. Pilt on illustratiivne. Foto: Alamy
Aadu Hiietamm 25. september 2013 07:00
Jõhker mõrv Leedus: ohvri hädakõnele jäeti reageerimata. Seimi liige nõuab surmanuhtluse taastamist

Leedus Panevežysi lähedal metsas avastati laupäeva hommikul leekides sõiduauto, mille pagasiruumis oli 17aastase neiu surnukeha. Vapustatuna teo julmusest esitas seimi liige Petras Gražulis seaduseelnõu, milles nõutakse surmanuhtluse taastamist Leedus, vahendab lenta.ru.

Laupäeva varahommikul toime pandud erakordselt julm kuritegu vapustas kogu Leedut. Politsei sai metsas seeni korjanud naiselt informatsioon, et Panevežysi lähedal Keravas põleb sõiduauto. Esimesena jõudsid kohale politseinikud, kes püüdsid leekidest jagu saada tulekustutiga. Paraku see ei õnnestunud ja tulele panid piiri tuletõrjujad.

Põlenud auto läbivaatamisel leiti selle pagasiruumist tugevalt põlenud laip. Politseinikud asusid kohe asja uurima. Neile ruttasid appi kriminaalpolitseinikud Vilniusest.

Hädakõnele jäeti reageerimata

Selgus, et laupäeva hommikul kell 7.23 oli hädaabinumbril 112 helistanud keegi neiu, kes palus abi. Ta rääkis, et teda vägistati, seejärel pandi aga auto pagasiruumi ja ähvardati ära uputada. Seejärel kõne katkes. Sõitvast autost jõudis neiu hädaabinumbril helistada veel kaks korda. Ühtse abikeskuse töötaja küsis neiult tema asukohta, kuid pagasiruumi suletuna ei osanud vägistamisohver seda öelda.

Leedu siseminister Alfonsas Barakauskas tegi esmaspäeval ühtse abikeskuse juhile Arturas Kedavičiusele ettepaneku amet maha panna, vahendab 20 Minuten.

Siseminister ütles, et tal on väga kahju, et niisugune mõrv toimuda sai. Ta lisas samas: «Seda juhtub sageli. Perekonfliktid, õnnetu armastus. Missugune on ühiskond, niisugune on ka olukord,» vahendab siseministri sõnu Leedu Delfi.

Kedavičius põhjendas leiget suhtumist neiu abipalvesse sellega, et ühtne abikeskus saab palju valeväljakutseid ning on väga raske selgitada, kas kõne võetakse tõepoolest auto pagasiruumist või soovib keegi valeväljakutset tehes sõpradele muljet avaldada.

Kedavičius lisas, et kõnealusel juhul polnud ka parima tahtmise juures võimalik abipaluja asukohta välja selgitada, sest mobiiltelefonil, millelt kõne tehti, puudus SIM-kaart, mille kurjategijad olid ilmselt neiu telefonist eemaldanud. Mobiilsideoperaatoritest suudab ilma SIM-kaardita telefoni asukoha kindlaks määrata ainult Tele 2. Vastav investeering läks maksma 1,49 miljonit litti ja raha saadi riigieelarvest.

Leedu peaminister Algirdas Butkevičius nõudis kiiret vastust, miks ei suuda teised mobiilsideoperaatorid telefoniomaniku koordinaate esitada.

Vahistati kaks töötut meest

Kuriteo erakordne jõhkrus sundis Leedu politseid tegutsema kiiresti ning kahe kahtlusaluse käed pandi raudu juba pühapäeval.

Nende jälile saadi tänu põlenud autole. Selgus, et eelmine omanik oli selle suulise lepingu alusel vaid kaks päeva enne kuritegu ära müünud ning sõiduk polnud uue omaniku nimele registreeritud.

Politseinikud vahistasid kaks töötut Panevežysis elavat meest – 33aastase Julius Jakubaitise ja 22aastase Deividas Antanaitise. Mõlemat on varem kohtulikult karistatud. Algselt vahistati ka Juliuse 21aastane vend, kuid tema lasti vabaks.

Panevežysi kohtu otsusel võeti Julius ja Deividas esmaspäeval kolmeks kuuks vahi alla. Veebiväljaande 15mint.lt andmetel süüdistavad kahtlusalused vastastikku teineteist ning eitavad oma osalemist vägistamises ja tapmises.

Samas on nad tunnistanud, et lõbutsesid laupäeva öösel Panevežysis ööklubis Puntukas, kus jõid brändit ja suitsetasid kanepit. Seejärel võeti Juliuse venna auto ning sõideti teatri Menas juurde, kus on ööpäev läbi avatud töötav baar. Sealt koju sõites märkasid nad bussipeatuses noort neidu. Mehed peatasid auto ja pakkusid, et võivad ta koju viia. Neiu palus end viia Dembavasse, kuid mehed sõitsid teisele poole.

Julius väidab, et ta lahkus autost varem ja jättis sõbra tüdrukuga kahekesi. Deividas kinnitab, et tema neidu ei vägistanud ega tapnud.

Veebiväljaanne 15min.lt lisab, et tapetu on endine gümnaasiumiõpilane Evelina D, kes oli 9. septembril koolist ära tulnud, et minna tööle Hispaaniasse. Kas kurjategijad tapsid neiu enne, kui auto põlema panid, või jäeti ta põlevasse autosse elusana, selgitab juurdlus.

Saadik: surmanuhtlus tuleb taastada

Vapustatuna sellest kuriteost esitas parlamendisaadik, parteisse Kord ja Õiglus kuuluv Petras Gražulis esmaspäeval seimile eelnõu, milles tegi ettepaneku taastada Leedus surmanuhtlus ja lisada vastavad sätted kriminaalkoodeksisse.

Selgituskirjas lisas Gražulis, et kriminogeenne situatsioon ja kurjategijate ülbus on muutunud juhitamatuks ning ühiskond ei tunne end enam turvaliselt. Seetõttu tuleb ka 1998. aastal kaotatud surmanuhtlus taaskehtestada.

Gražulis juhtis tähelepanu veel tänavu aprillis kompanii Spinter tyrimai korraldatud avaliku arvamuse küsitlusele, mille tulemused näitavad, et umbes pool Leedu elanikkonnast soovib surmanuhtluse taastamist. Küsitletute arvates väärivad surmanuhtlust eriti jõhkrad mõrvarid ja lapsevägistajad. Mõned arvasid, et surma võiks mõista inimkaubitsejad ja narkootikumide müüjad.

Leedu president: juhtunul ei ole õigustust

Leedu president Dalia Grybauskaite nõudis, et valitsus peab kiiresti lõpetama ühtse abisüsteemi loomise ning ühtlasi välja selgitama kõik süüdlased, kelle pärast ei saanud vägistajate kätte sattunud 17aastane neiu abi ja tapeti.

«Inimese appihüüe on varemgi jäänud tähelepanuta. Puudub õigustus, et 80 miljonit litti maksma läinud ühtne abikeskus ei suuda inimest aidata ja tragöödiat ära hoida,» vahendab Leedu Delfi.