Miljardär George Soros ja tema abikaasa Tamiko Bolton. Foto: REUTERS/Scanpix
Teele Talve 24. september 2013 00:00
Miks alustas president Ilves oma USA visiiti ÜRO peaassamblee avanädalale mitu päeva varem? Reutersi abil saime teada, et president oli kutsutud miljardär George Sorose pulma. Presidendi kantselei ei soostu pulmaskäigu üksikasju avaldama.

Visiidi eel teatas presidendi kantselei, et presidendi kümnepäevase visiidi eesmärgiks USAsse on osavõtt ÜRO 68. peaassamblee avanädalast ning loengute pidamine USA erinevates mainekates ülikoolides.

ÜRO peaassamblee ülddebati teisel päeval, 25. septembril esineb Toomas Hendrik Ilves esimese kõnelejana, rääkides Süüria inimõigustest, internetivabadusest ning kestlikust arengust. Kokku on lepitud kohtumine Gruusia presidendiga ning osalemine Poola riigipea juhitud Ukraina-teemalisel kohtumisel.

Presidendi kantselei teatas, et visiidi käigus osalevad president Ilves ja Evelin Ilves traditsiooniliselt Ameerika Ühendriikide riigipea Barack Obama pidulikul vastuvõtul ning nagu ka varasematel aastatel korraldavad koos Eesti peakonsulaadiga vastuvõtu New Yorgi Eesti Majas.

Erinevate esindusürituste juures jättis aga presidendi kantselei mainimata, et USA töövisiidi käigus on Toomas Hendrik Ilvesel plaanis minna ka miljardär George Sorose pulma.

Varjamine jätab halva maigu

Kuigi George Soros saatis kutse Toomas Hendrik Ilvesele kui Eesti riigipeale, otsustas presidendi kantselei seda mitte avalikustada.

«Kuna perekond Soros käsitleb abielu sõlmimist isikliku sündmusena, siis kantselei ka lähtus sellest. Igasugune ennetav avalikkuse teavitamine saab sellisel juhul tulla perekond

Soroselt. Eestis pole midagi maha vaikitud,» ütles Õhtulehele presidendi kantselei avalike suhte osakonna juhataja Piret Pert.

Küsimusele, kas kantselei oleks ilma meedia sekkumata teatanud, et president Ilves pulmas osales, vastas Pert: «Õhtuleht on saanud ammendavad kommentaarid pärast sündmust. Rohkem ei ole kantseleil midagi lisada.»

Kantselei keeldus vastamast ka küsimusele, kas president Ilves, kes oli privaatsesse, 500 külalisega pulma kutsutud kui Eesti riigi esindaja, maksis Sorosele kingiks viidud Mall Nukkese maali eest ise või tegi seda Eesti rahvas.

Endine diplomaat sõnab, et on elementaarne, et kui president kohtub sellise tegelasega nagu selleks on George Soros, ei tohiks see toimuda varjatult. «Kui president oleks kutsutud naabrimehe pulma, oleks see isiklik, hetkel on tegu aga Eesti riigi esindamisega. Ma ei näe mingit põhjust, miks seda varjata. Varjamine jätab loole halva maigu ning tekitab palju küsimusi,» räägib endine diplomaat. Ta lisab, et kui kutsutud on riigi esindaja, siis peaks ka selle riigi kodanikel olema õigus teada, kuhu nende raha läheb.

Juhtumeid ka varem

Toomas Hendrik Ilvesele pole see esimene kord ühe visiidiga poolsalaja mitu kärbest lüüa. Sarnane lugu juhtus ka 2009. aastal, kui president käis nädalasel USA visiidil koos abikaasa Evelini ja kümneliikmelise

IT-ettevõtjate äridelegatsiooniga. Nimelt tunnistas presidendi kantselei alles pärast meediasse jõudmist, et visiidi käigus oli Toomas Hendrik Ilvesel plaanis vaatama minna ka Stanfordi ülikooli lõpuaktust, mille lõpetas samal ajal ka tema poeg Luukas Kristjan Ilves.

Ülearu avameelne ei ole meie presidendi kantselei olnud ka teiste presidendi toimetamiste juures.

Tänavusuvine Saksamaa Liitvabariigi presidendi visiit algas Eesti presidendi kantselei ametliku teate järgi Kadriorus, samas kui Saksa presidendi kantselei ei teinud saladust, et visiit algab päev varem Ärma talus.

George Soros

Sündinud 12. augustil 1930 Budapestis.

Ungari juudi päritolu USA valuutaspekulant, filantroop, ühiskonnategelane ja mõtleja.

1990. aastal asutas Avatud Eesti Fondi (AEF), mida ka rahastab.

Aastate jooksul on AEF

jaganud toetusi ja algatanud projekte enam kui

30 miljoni euro ulatuses.

1992. aastal viis ta valuutaga spekuleerides kriisi Briti majanduse.

1998. aastal pälvis Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi. allikas: vikipeedia