Valimised

Rein Toomla: Keskerakond ja IRL võivad rõõmustada, sotsid on masenduses (73)

Karoliina Vasli, 20. september 2013 13:28
"Igal juhul võivad Keskerakond ja IRL tunda end valimisteni jäänud kuu jooksul end kindlamana kui kuu või kaks tagasi," leiab Rein Toomla. Foto: Toomas Huik/ Postimees
Politoloog Rein Toomla ütleb praegust parteide toetust kommenteerides, et Keskerakond ohkab kergendatult, IRLis on rõõmus ootusärevus ja sotse võib kimbutada varjatud masendus.

Toomla rääkis Õhtulehele, et Keskerakonna ja IRLi toetuse märgatav tõus oli üllatav. "Keskerakonnal kolm protsenti, IRLil neli. See pole sugugi igapäevane," sõnab Toomla ERRi tellitud Emori küsitluse kohta, mis viidi läbi septembris. Protsendid olid mainitud parteidel vastavalt 29 ja 18, kuu varem 26 ja 14.

"Nüüd on küsimus, kelle arvelt tõus tuli," sõnab Toomla. "Teiste erakondade arvelt, mis võib-olla seotud eriti Tallinna valijatega. Ja ehk ka MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik kaotas sellega midagi," arutleb Toomla.

Savisaar versus Kross mõjus mõlemale parteile hästi?

Küsitlus tehti riigikogu valimiste kohta, kuid Toomla sõnul näitab ka üleüldist kohalike valimiste eelset seisu. "Igal juhul võivad Keskerakond ja IRL tunda end valimisteni jäänud kuu jooksul kindlamana kui kuu või kaks tagasi. Üks kasvatas edu, teine vähendas tunduvalt vahet Reformierakonnaga."

Kui augustis lahutas Reformierakonda ja IRLi kuus protsendipunkti, siis nüüd vaid kolm (Reformierakonna toetus septembris 21 protsenti, augustis 20). Toomla märgib, et Reformierakond hakkab kindlasti ütlema, et tulemus on sama, mis eelmine kordki - veidi isegi tõusnud - ent tegelikult ei ole nad rahul.

Sotsid on jäänud varju

Sotside toetus on langenud 25 protsendi pealt 23 peale. "Sotsid on jäänud kohalike valimiste kampaanias varju." Toomla räägib, et suuremates linnades on sotsid väljas, ent paljudes valdades nad ei kandideerigi. "Sotsid ei tule välja enam kui pooltes kohtades." Ta lisab, et näiteks Keskerakond on katnud terve Eesti, ka nende valimisplakatid olid kõikjal nähtavad.

Toomla sõnul on sotsidel pigem varjatud masendus. Lahendusi oleks? "Enam suurt ei jõua, tuleb need tulemused aluseks võtta." Ta lisab, et protsendipunktid kohalike valimiste lõikes muidugi muutuvad, sest üle riigi osalevad ka valimisliidud, mis võivad tema hinnangul saada umbes viiendiku kõikidest häältest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee