Eesti uudised

Risti kirik saab rahapaku koos müntidega tagasi (5)

Toimetas Kristin Aasma, 19. september 2013 16:39
Harju Risti kiriku rahapakk.Foto: Risti kogudus
Risti kirik Harjumaal saab 18. sajandist pärit rahapaku restaureerituna tagasi. Eestis on selliseid teada vähem kui kümme. Rahapakuga koos antakse kogudusele üle ka paarkümmend rahapakust leitud münti.

Rahapakk jõuab Risti kirikusse homme, 20. septembril, ütles Risti koguduse õpetaja Annika Laats Õhtuleht Online'ile.

Samal teemal

Laats selgitas, et restaureemistööde käigus sai sajandeid kiriku käärkambris seisnud kolme tabalukuga rahapakk põhjalikult puhastatud, taastatud ning õlitatud. Restaureerimistööd viis läbi Ennistuskoda Kanut. Rahapaku annab kogudusele üle restauraator Tiit Hindpere.

Koos rahapakuga antakse kogudusele üle ka paarkümmend vana münti, mis paku vitste ja palkide vahelt leiti. "Mündid vajavad dateerimist ja sellega hakkavad tegelma asjatundjad," rääkis Laats.

Hetkel on Eestis muinsuskaitse all 19 rahapakku. Neist Kaarma kiriku oma pärineb tõenäoliselt 15. sajandist, kümmekond kuulub 17.-18. sajandisse ning ülejäänud on pärit hilisemast ajast. Keskajast pärineva annetuste kogumiseks mõeldud rahapaku vahetas 19. sajandil pikkamööda välja korjanduskarp või rahakassa.

Risti kiriku põranda alt leiti teinegi aare - 1160 münti -, mida kogudus tagasi soovib saada. Annika Laatsi sõnul vaidlused selle omandamise üle käivad ning sellega tegelevad juristid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee