Eesti uudised

Noor ema: hoian vett kokku, vannitan kahte last korraga! (70)

Arvo Uustalu, 14. september 2013, 00:00
SÄÄSTUREŽIIM: Svetlana ja Aleksandra tõdevad, et paljudele käib vee eest maksmine juba praegu üle jõu. Foto: ALDO LUUD
«Hoiame kokku, aga kuskil on piir. Abikaasa käib tolmusel tööl ja peab õhtul enda ikka puhtaks saama. Isegi kokkuhoiurežiimil on meie vee- ja kanalisatsiooniarve kakskümmend eurot,» räägib Alatskivil elav Svetlana, kes peab augustist veeteenuse eest maksma ligemale nelikümmend protsenti varasemast enam.

Svetlana ja tema samuti kortermajas elav ema Aleksandra tõdevad, et veega hoiti kokku juba enne viimast hinnatõusu. Vähemaga on juba keeruline hakkama saada.

Pang päevas

Svetlana tõdeb, et kui nende pere saab endale lubada kahekesi koos vanniskäiku, siis nii mõnigi aleviku elanik ei kasuta iga tualetis käigu järel vett.

Esimesest augustist tõstis peamiselt Tartumaa väiksemaid kohti teenindav AS Emajõe Veevärk hüppeliselt hindu. Hinnad veidi varieeruvad, kuid kuupmeetri vee ja selle kanalisatsiooni suunamise eest küsitakse nüüd kuni 3,31. Nõnda palju tuleb veeteenuse eest välja käia Alatskivi kõrval näiteks ka Puhja ja Luunja vallas. Varem maksid kliendid keskmiselt 2,39. Samas pole see kaugeltki Eesti rekord.

Omal ajal loodi Emajõe Veevärk, et saada veetorustike, pumbajaamade ja reoveepuhastite rajamiseks euroliidult raha. Ka Tartumaal asuv Kambja vald sai tänu projektile mitmes oma külas veevärgi korda, kuid otsustas ise süsteemi majandada. Tänu sellele tuleb vallarahval vallaettevõttele Kambi maksta kuupmeetri eest euro vähem.

Kambja vallavanem Ivar Tedrema nendib, et kohalikku veevärki otsustati ise hallata, kuna kohalik kompetents oli olemas.

«Kui peale uute veetorustike ehitust teenuse hind tõusis, hakati kohe vett vähem tarbima. Käime juba selle hinna juures piiri peal, sest praegugi on vähese veetarbimise tõttu probleem torustike ja puhastitega. Kui vett on vähe, siis tekivad ummistused ja nende likvideerimine ei ole odav. Probleem on ka, et kui puhastite reoveesisaldus on liiga suur, siis seda lisapuhastamiseta loodusesse lasta enam ei saa,» selgitab ta.

Vallavanem nendib, et inimesed on juba selle hinna juures nõnda kokkuhoidlikud, et jääb vaid üle imestada, kuidas paari-saja liitriga kuus hakkama saadakse.

Tedrema tõdeb, et odavamat hinda vald amortisatsioonifondi raha kogumise arvelt ei tee ning välja on vahetatud juba ka mitu kallist pumpa.

Alatskivi vallavanem Andu Tõrva tõdeb, et rahvas on hinnatõusu suhtes rahulolematu ja see on mõistetav. Tema sõnul suruti eelmine hinnatõus läbi suurte vaidlustega, kuid toona kinnitas hinnatõusu omavalitsus ise.

«Leian, et praegu on üks suuremaid probleeme mitte hind, vaid see, et otsustamistasand ei ole enam kohapeal. Elektri hinna määrab riik, vee hinna kinnitab konkurentsiamet. Suure veeprojektiga liitudes räägiti küll, et korraliku vee eest tuleb veidi rohkem ka maksta, kuid et nii palju, see oli paljudele jahmatav,» nendib ta.

Svetlana ja Aleksandra ütlevad, et vesi on endiselt kehva kvaliteediga ja rauda täis. Naabritega on räägitud ka sellest, et võtta proov ja sellega laborisse minna.

«Juua see ei kõlba,» nendib Svetlana.

Vallavanem tõdeb, et trassid tehti küll korda, kuid majades endis on paraku vanad torud.

Emajõe Veevärgi juhatuse liige Andres Aruhein ütleb, et hinnatõus oli paratamatu ning tõdeb, et kindlasti tuleb vee eest edaspidi veelgi enam välja käia.

Aruhein toob välja kolm olulist punkti: üldiselt kasvavad hinnad, amortisatsioon ja väikesed asulad.

«Elekter, küte, seadmed, mees labidaga, kõik kallineb. Odavamaks on läinud ainult telefon ja internet. Konkurentsiamet vaatab väga hoolikalt üle taotluse iga tabelirea. Kuni selleni välja, et kolm eurot on läinud keskkonnaministeeriumisse sõidul parkimise peale. Kui veevärki omal käel haldavad omavalitsused saavad lubada, et nende valla elanike arvel on väiksem amortisatsioonirida, siis meie mitte. Meie ei saa omavalitsuse eelarvest katkise pumba peale raha võtta, see raha peab endal varuks olema,» selgitab ta.

Aruhein tõdeb, et Emajõe Veevärgi klientidel ei saa kunagi olla sama hind, mis Tartu Veevärgi klientidel.

«Emajõe Veevõrk teenindab suurt hulka väikeseid asulaid ja kõigisse neile on vaja oma reoveepuhastit, pumpa ja torustikku,» räägib ta.

Hinnatõusu kinnitanud konkurentsiametist öeldi Õhtulehele, et hinnatõus oli põhjendatud ning seotud vee-ettevõtja tehtud kulutustega.

Vee-ettevõtete liidu tegevdirektor Vahur Tarkmees nendib, et hinnatõusud ootavad ees üle Eesti.

«Praegused reeglid on tarbija jaoks isegi küllalt pehmed, sest praegu arvestatakse vaid omavahendite osa amortisatsiooni. See ei ole jätkusuutlik. Kui elektri hinda võib tõsta piltlikult öeldes palju tahes, siis vee puhul jälgitakse euroliidus väga valusalt seda piiri, et sellele ei kuluks leibkonna sissetulekust enam kui neli protsenti,» räägib ta.

Ka Jõgeva Veevärk tõstis tänavu hindu, kuid selle juht Kalle Pint ütleb, et nende hinnatõus oli väiksem, nagu ka rahulolematus.

AS Kuremaa Enveko tõstis hindu esimesest aprillist. Selle klientidel tuleb maksta kuni 3,99 kuupmeetri eest. Firma klientide rahulolematus oli väga suur. Samas väidetakse firmast, et vett ei hakatud vähem kasutama. Põhjus on proosaline – vett veelgi vähem kasutades tekiksid inimestel hügieeniprobleemid. Küll kukkus veekasutus nelikümmend protsenti kolm aastat tagasi, kui oli eelmine hinnatõus.

Veeteenuse hind eraisikule aasta alguse seisuga

Vihula valla Veevärk: 4,45

Kose Vesi: 4,00

Viimsi Vesi: 3,94

Kuremaa Enveko: 2,49

Eesti keskmine: 2,43

Emajõe Veevärk: 2,39

Tartu Veevärk: 1,90

Järve Biopuhastus: 1,71

Põlva Vesi: 1,71

Sillamäe Veevärk: 1,63

Rakvere Vesi: 1,62

* Mitme tabelis oleva firma teenuse hind on praeguseks tõusnud.

allikas: evel.ee

70 KOMMENTAARI

n
Niśii valla elanik 16. september 2013, 16:07
Nissi vallas on 4.78 euri (Nissi Vesi). Maksan kuus ligi 50 euri vee eest! Pesemise pealt ei saa kokku hoida!!!!! Tahan oma maja kaevuga, ei mingit raha ei käi vee est välja! Pese palju tahad!
n
Nimi... 16. september 2013, 09:14
Lisa kommentaar....
Loe kõiki (70)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee