Eesti uudised

Julm! Hüljatud koer jäeti viieks päevaks puu külge piinlema (39)

Katrin Rohtla, 11. september 2013 14:38
Koer jäeti 5 päevaks puu külge aheldatuna piinlema.Foto: Erakogu
Möödunud reedel kell 16.30 sai Eesti Loomakaitse Selts (ELS) teate, et Keila Joa internaatkooli lähedal on puu külge seotud hüljatud koer.

"Koerale oli "kaasavaraks" jäetud 2 tekki, kasti sisse krõbuskid ning veel mõned kausid ja karbid," selgitas ELSi meediajuht Annika Lepp.

ELS oli esimese teate saanud juba reede varahommikul, kuid kuna helistajal soovitati suhelda Keila valla keskkonnanõunikuga ning vallast lubati asjaga tegeleda, siis esiti kahtlustati, et ehk on asi toppama jäänud varjupaiga taha.

Varjupaik andis uut infot, et neile tuli esimene kõne juba neljapäeval, kuid nad jäid ootama valla kinnitust, et looma ära tuua. Hüljatud loomale ei tõtanud ELSi väitel appi ka politsei, kes öelnud, et nemad tulevad välja vaid siis, kui koer ründab inimest.

Selts proovis tabada keskkonnanõunikku mobiililt, kuid see ei vastanud.

Nii helistasid nad valda kell 16.45, valimiskomisjoni esimees teatas, et inimestel lõppes tööpäev juba ammu, tagasi paluti helistada esmaspäeval.

"Ma palusin endale tagasi helistada ja olukorra lahendamisest teada anda, kuid selle peale öeldi, et tegelikult pole tal aega mingi koeraga tegeleda. Kuid minu selgituste peale visati telefonitoru hoopis hargile," vahendab Lepp ühe ELSi hädajuhtumi lahendajale telefonis öeldut.

Seejärel sekkus kohalik aktivist Silver Teesalu, kes rääkis, et inimesed märkasid kurbade silmadega koera, kui läksid hommikul bussile ning ka õhtul koju naastes. "Ta ei suutnud enam vaadata, see oli nii kurb vaatepilt," kirjeldab Silver ühe hüljatud koerast teataja emotsioone. Vallavalitsus olevat väidetavalt kohal käinud, kuid koera polevat leidnud.

Silveri sõnul läheb loomade hülgamine järjest hullemaks, sest kui vanasti jäeti suvilate rajoonides maha vaid kutsikad või kiisupojad, siis nüüd jäetakse isegi suured koerad maha.

Silveril õnnestus tabada vallavanem, tänu kellele hakkasid asjad liikuma ja koer pääses sellest, et oleks veel ka nädalavahetuse pidanud puu külge seotuna piinlema.

Silveri sõnul ei saagi iga kodanik loosse sekkuda, sest kunagi ei tea, kas loom võib olla ohtlik või mitte.

Pärast kõnet vallavanemale möödus 2-3 tundi, kui koerale järgi tuldi ja ta ära viidi. Sündmust jälgima kogunenud inimeste sõnul oli koer juba vähemalt viis päeva puu külge aheldatuna nukralt ringi lonkinud.

Keila valla keskkonnanõunik Liisi Puntso sõnul sai tema teate hüljatud koerast eelmisel neljapäeval (5. septembril), käies ka ise kohapeal vaatamas, kas koera on näha.

"Mina koera ei näinud. Järgmised teated tulid reedel, 6. septembril ja teatati, et koer on kinnitatud puu külge. Peale seda teadet kutsusime Loomade Hoiupaik MTÜ koerapüüdja ja koer toimetati Viljandi mnt-le," selgitab Puntso.

Eesti Loomakaitse Seltsi jurist koostab politseile pöördumise looma hülgamise kohta ning ka selgituse, et looma hülgamine on ka siis seadusevastane ja kuulub politsei tegevusvaldkonda, kui loom kedagi ei ründa. Loomakaitseseaduse alusel on looma hülgamine kriminaalkorras karistatav.

Selts rõhutab, et mis puutub kohaliku omavalitsuse tegevusetusse, siis on oluline välja tuua, et hulkuvate loomade püüdmist peab korraldama kohalik omavalitsus oma territooriumil vastavalt Vabariigi Valitsuse 16. aprilli 2002. a määrusele nr 130 "Hulkuvate loomade püüdmise, pidamise ja nende omaniku kindlakstegemise ning hulkuvate loomade hukkamise kord" (https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=95217).

5 päeva puu küljes olnud koer on tänaseks päevaks jõudnud Tallinna Hoiupaika: http://www.pets.ee/hoiupaik/koerad/8524.htm