Uudised

Mehhiko suurim vulkaan ärkas ellu  

2. juuli 1997 00:00

Mehhiko kõrgeim vulkaan, 5452 meetri kõrgune Popocatepetl ärkas esmaspäeval taas ellu, saates 35 minuti vältel tuha- ja aurupilvi kuni kümne tuhande meetri kõrgusele ning sundides võime alustama ettevalmistustega kuni 400 000 inimese võimalikuks evakueerimiseks.

Halva nähtavuse ja allasadava tuha tõttu suleti vulkaanist 50 kilomeetri kaugusele jääva Mexico rahvusvaheline lennujaam ning autojuhte on hoiatatud halva nähtavuse eest teedel. Pealinna elanikel on soovitatud majadest mitte väljuda ning sulgeda uksed ja aknad. Väljumise korral soovitatakse kanda hingamisteid kaitsvaid maske.

Mõningail hinnanguil on tegu selle vulkaani suurima purskega alates 1925. aastast, kuid teistel hinnangutel ei ole praegune purse tõsisem kui tänavu 11. mail toimunu.

Vaatamata esialgsetele ametlikele hoiatustele selgus hiljem, et esialgu tõsiseks ärevuseks põhjust ei ole, kuid päästeteenistuse töötajad on siiski juba alustanud vulkaani jalamil asuva 30 küla elanike evakueerimise ettevalmistustega. Viimati evakueeriti elanikud juba Popocatepetli jalamilt kiirustades 1994. aasta detsembris. Võimude tookordne otsus põhjustas hulganisti pahameelt, sest mõne päeva pärast koju naasnud elanikud leidsid eest paljaksröövitud eluasemed, paljud koduloomad olid vahepeal surnud nälga või janusse.

Puebla kaguosariigi kuberneri Manuel Bartlett Diazi sõnul ei ole otsest evakueerimiskorraldust sedapuhku veel antud, kuigi selleks oldavat valmis.

Popocatepetl on tänavu pursanud väiksemates kogustes tuhka ja auru mitmel korral, kuid võimud on alati kinnitanud, et üldine olukord on stabiilne. Geoloogide hinnangul ärkas Popocatepetli vulkaan 5000 aastat kestnud vaikimise järel uuesti ellu alles 1919. aastal. (AFP/Reuter/ETA)

Reuteri foto

Popocatepetli ärkamine 30. juunil.