Rahablogi

Kuidas korraldada paanika rahaturgudel? Piisab ühest purjus maaklerist! (2)

Sander Silm, 4. märts 2013, 12:33
Viimase aja üks omapärasemaid tehnovidinaid on arvuti alkolukk, mis peaks välistama purjus peaga digitaalses maailmas mingi jama korraldamise. Esmapilgul jabur vidin võiks vähemalt börsimaakleritel olla kohustuslik, sest maailmast on võtta näide, kuidas purjus börsimaakler korraldas rahaturgudel korraliku segaduse.

Portaal varapuu.fi tõi ära ühe nelja aastase taguse, kui jätkuvalt õpetliku, loo. 2009. aasta 30. juunil öösel hüppas maailma toormeturgudel ootamatult naftabarreli hind 1,5 USD võrra saavutades viimase 8 kuu tipptaseme.

Turgude jaoks oli tegemis täieliku üllatusega, sest naftahinna sedavõrd järsul tõusul polnud mingit gepoliitilist põhjust: polnud alanud ei sõda ega toimunud mingit terrorirünnakut.

Seetõttu hakkaski asja uurima Suurbritannia väärtpaberiinspektsioon ning naftahinna ootamatule tõusule leidus kiiresti ka selgitus.

Selgus, et maailma ühe juhtivama tuletisväärtpaberitega kaupleva PVM maakler Steve Perkins kasutas sellel öösel 520 miljonit dollarit tööandja raha, et osta kokku naftafutuure. Futuur on siis tuletisväärtpaber, mis kohustab omaniku kokkulepitud ajal ostma kokkulepitud hinnaga teatud alusvara.

Kuna futuuriturul kasutakse väga tugevat võimendust, siis õnnestus Perkinsil osta tollel ööl kokku 69 protsenti turul olevatest naftafutuurilepingutest.

Perkins tegi oma tehingud poole kahe ja poole nelja vahel öösel ja nagu hiljem selgus, oli mees sellel hetkel niivõrd purjus, et ei mäletanud hommikul juhtunust suurt midagi.

Perkinsile läks see vahejuhtum maksma viie aasta pikkuse kauplemiskeelu ning 72 000 naela trahvi. Seega järgmine aasta saab Perkins jälle derivaatidega kaubelda ning meil jääb loota, et tema tööandja paigaldab ta arvutile alkoluku.

Antud lugu näitab aga seda, kuivõrd haavatavad on maailma väärtpaberiturud ning piisab vaid ühest purjus maaklerist, et korraldada seal korralik segadus.

2 KOMMENTAARI

o
ON JU TUNTUD 4. märts 2013, 21:21
ka praeguseks siiski unustatud riigikoguja Kauba juhtum kui ta valesti vajutas nuppu aga kuna tol hetkel oli tihe seis koalisioni-opositsiooni jaotuses 51versus50, siis keeras tulemi tagumikku.
m
meie liive 4. märts 2013, 13:01
on vist kogu aeg pilves,sest temalt muud juttu ei kuulegi kui ainult vajalikust elektrihinna tõusust

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee