Rahablogi

Kapitalismi kõverpeegel ehk Lugu mehest, kes müüs oma elu investoritele 

Sander Silm, 2. aprill 2013, 10:47
 
Kes meist poleks kuulnud klišeeliku lauset enda mahamüümisest, kuid Mike Merrill tegi sõnad teoks ja müüs ennast sõna otseses mõttes investoritele maha.

26. jaanuaril 2008. aastal otsustas 30-aastane Mike Merrill viia oma hinge ja ihu sõna otseses mõttes turule ning ta jagas oma keha 100 000 mõtteliseks osaks ning tegi 100 000 aktsiaga aktsiaemissiooni, kus osaku nimiväärtuseks oli 1 dollar, kirjutas Wired.

Aktsiad pidid investoritele tootma tulu Merrilli tegevusest ajal, mis jääb välja tema palgatööst ühes Oregoni tarkvarafirmas. Järgmise kümne päeva jooksul investeerisid 12 Mike sõpra ja tuttavat 929 dollarit tema aktsiatesse. Sellega säilitas Mike 99,1 protsendilise aktsiate kontrollpaki, kuid kontrollpakil polnud hääleõigust ning seega said just aktsionärid otsustada tema edasise elu üle.

Praeguseks on Mike Merrilli aktsiaid ostnud juba 128 inimest, tema aktsiatega manipuleeritakse, neid müüakse lühikeseks ning tehakse tehinguid, nagu iga teise aktsiaga. Ta elas isiklikult läbi selle, mida on tajunud enamus börsile läinud firmasid: ülevõtmiskatsed ning kuidas investorsuhted lõhuvad isiklikke suhteid. Kuid sellegipoolest usub ta kangekaelselt, et nii nagu IPO töötab Google või Amazoni puhul, peab see töötama ka isiklikul tasandil.

Samas pole Merrilli idee midagi uut. Midagi sellist tegi ka Google tegevjuht David Girouard, kes pakkus investoritele oma start-up firma Upstart.com osakuid rahastamaks oma ülikooliõpinguid.

Kuid Merrill läks kaugemale. Nii andis ta ühele veebiarendajale 500 aktsiat kodulehe loomise eest, kus siis investorid saavad hääletada, mida Merrill tegema peaks ja mida mitte. Nii näiteks laitsid investorid maha mõtte teha endast promovideo, kuid samas andsid heakskiidu 79.63 dollari investeerimiseks Rwanda kanafarmi.

Kuid kõige komplitseeritumaks muutus olukord 2008. aasta augustis, kui Merrill kolis kokku oma tüdruksõbra Willow McCormick'iga, kellega nad oli juba kaks ja pool aastat käinud ja kes samuti oli Merrilli aktsiate omanik.

See ei meeldinud Merrilli vanale sõbrale Steve Schroederile, kes ostis 139 dollari eest 66 Merrilli aktsiat, saades 4,8 protsendi hääleõiguslike aktsiate omanikeks. Kuna Merrilli tüdruksõbral oli vaid 19 hääleõiguslikku aktsiat, siis tehniliselt oli Schroederil kolm korda enam õigust otsustada Merrilli tegemiste üle töövälisel ajal. Samas hakkas ju Merrill nüüdsest veetma enam aega koos oma tüdruksõbraga.

Kuigi Merrill ei tahtnud, et aktsionäridel oleks õigust otsustada tema eraelu üle, leidis ta, et tehniliselt on Stevel õigus ning ta hakkaski rohkem aega veetma tema ning teiste aktsionäridest sõpradega, kes omavad suurt osa tema aktsiatest.

Loomulikult ei meeldinud see tema tüdruksõbrale, kuid Merrilli soovitus oli talle lihtne: "Osta rohkem aktsiaid!"

Merrilli eksperiment jätkub, kuid kas teie oleksite valmis nii äärmuslikul kujul turule minema?

Merrilli aktsia kursimuutused alates osaku emiteerimisest.

 

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee