Õhtulehe muusikablogi

Vene rokikriitik Artjom Troitski: endise nõukogude territooriumi põnevaim muusika<em>skene</em> eksisteerib just Eestis 

Kaspar Käänik, 2. aprill 2013, 15:46
 
Esimest korda on festival "Tallinn Music Week" ühendanud jõud ka alternatiivmuusika üritustesarjaga "Manka Boutique Pop Festival", mis on populaarne just ka siinsete vene keelt kõnelevate muusikasõprade seas. Kadriorus aadressil Köleri 2 paiknevas restoran-klubis korraldavad kohalikud klubimuusika promootorid Ruslan PX ja Elena Reilent kahel õhtul alternatiivmuusika peoõhtud, kus astuvad üles nii kohalikku venekeelset alternatiivmuusikat esindavad artistid kui rahvusvahelised tegijad.

"Meie kavas esinevad viis kohalikku kollektiivi, samuti külalised Venemaalt, Soomest, Islandilt, Belgiast, Norrast. Esindatud on stiilid new wave'ist kuni indie-popini, chillwave'ist grungeni. Ruslan PX esitleb kontserdil ka oma uut vinüülalbumit," räägib "Manka Boutique" üks eestvedajatest Ruslan PX ning lisab: "Kui rääkida vene muusikutest Eestist, siis loodan, et tulevikus meid ei eristata (eesti keelt kõnelevaist muusikutest) ja meie muusikaline skene on ühtne."

Kuulus vene rokikriitik, ajakirjanik ja teisitimõtleja Artjom Troitski leiab, et Eesti-Vene kultuurisituatsioon on alati sisaldanud paradokse: "Nõukogude ajal olid Eesti popp ja rokk üsna hästi tuntud Venemaal ja paljud vene artistid olid olulised Eestis. Siiski oli ka palju kultuurilist eraldatust – noorem Vene vähemus Eestis ei hoolinud eriti kohalikest eesti(keelsetest) rokkbändidest ning venekeelne popp- ja rokkmuusika Eestis peaaegu puudus. Kakskümmend aastat pärast Nõukogude Liidu lagunemist on Eestis päris oma vene muusikakogukond ja seejuures veel üsna huvitav kogukond, kuid selles domineeriv keel ei ole ei eesti ega vene keel, vaid hoopis inglise keel."

Elupõlise Eesti-entusiastina arvab Troitski, et endise nõukogude territooriumi põnevaim muusikaskene eksisteerib tõenäoliselt just meil. "Vähemalt tosin Eesti esinejat (pluss Maria Minerva) võiksid saada sooja vastuvõtu osaliseks Venemaa klubides. Eelmisel aastal tõime Moskvasse mängima kosmoroki grupi Väljasõit rohelisse ning kuigi tegu pole mingil juhul mainstream-bändiga, võtsid nii eksperdid kui publik nad väga entusiastlikult vastu. Ma ei usu, et Vene muusikaarmastajate jaoks oleks mingeid poliitilisi barjääre, nii et uksed on avatud. Selles mõttes on ka Venemaa muusikaelu vedajate Tallinnasse osalema meelitamine tõepoolest võtmetähtsusega!" lisab Troitski.

Seekord on TMW programmis viis esinejat Venemaalt: Slava Zavjalovi juhitud elektrooniline ekipaaž Kim & Buran, kelle muusikas kõlab Nõukogude kultusmultifilmide kauge kaja; Moskva juhtiv instrumentaalse postroki kollektiiv Mooncake ning kinemaatilisest melanhooliast kantud Chikiss.

Samuti astub üles üks eksootilisemaid artiste tänavuses TMW kavas – lauljanna NAMGAR Burjaatia vabariigist, kes esitab džässi- ja rokisugemetega traditsioonilist mongoolia ja burjaadi muusikat.

4.-6. aprillil üle pealinna toimuval "Tallinn Music Weekil" astub üles 233 artisti 20 riigist, neist 165 Eestist. Pärastlõunased linnalavakontserdid on kõigile tasuta.

"Manka Boutique" TMW klubiõhtu Facebookis! Kogu festivali kava ja artistid SIIN!

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee