Rahablogi

VÕRDLE: kui rikas oled teiste eurooplastega võrreldes! (16)

Sander Silm, 6. juuni 2013, 11:47
Soome uudisteportaal YLE koostas põneva kalkulaatori, mille abil saab vaadata, kuhu platseerute oma sissetulekuga Euroopa kontekstis.

YLE sai kalkulaatori loomiseks inspiratsiooni sellest, et Euroopa erinevate riikide elanike sissetulekute vahel valitsevad väga suured käärid.

Näiteks on kahe täiskasvanuga Soome leibkonna keskmine aastasissetulek peale maksude maksmist 55 000 eurot. Kui sellise sisstulekuga perekond saab Soomes endale lubada keskmise hinnaklasssiga maja ja käia aastas korra mõnel soojamaareisil, siis näiteks Eesti inimeste jaoks on selline sissetulek juba täielik varandus.

Kalkulaatori kasutamine on ülimalt lihtne: kõigepealt sisestage oma perekonna aastatulu, seejärel leibkonna üle 14-aastaste liikmete (nende hulka kuuluvad ka abikaasad) arv ning seejärel alla 14-aastaste laste arv. Seejärel arvutab kalkulaator summa, mis jääb leibkonnale kätte peale kodumajapidamisega seotud kulude mahaarvamist.

Nüüd tuleb kalkulaatori kõige põnevam osa, kus on välja toodud paljude Euroopa riikide inimeste sissetulekud tuludetsiilide lõikes.

Tuludetsiil on siis leibkondade variatsioonrida jaotatuna kümnesse võrdsesse ossa. Esimesse tuludetsiili kuuluvad leibkonnad, kelle sissetulekud on kõige väiksemad ning kümnendas detsiilis on siis kõige suurema sissetulekuga leibkonnad.

Ja mis selgub, et kui näiteks kuuluda oma sissetulekuga Eestis kümnendasse ehk kõige suurema sissetulekuga leibkondade hulka, siis näiteks majanduskriisis vaevlevas Kreekas kuuluks Eesti mõistes jõukas leibkond kõigest kuuendasse tuludetsiili ehk oleks seal tubli keskmik.

Soomega võrreldes oleks asi aga suisa nutune: Eestis kümnendasse tuludetsiili kuuluv leibkond kuuluks Soomes esimesse tuludetsiili.

Kuid tähelepanu! Tegemist pole lõpliku tõega, kuna kalkulaator ei arvesta erinevate riikide hinnaerinevusi, mistõttu võib julgelt väita, et Eestis elav kümnendasse tuludetsiili kuuluv leibkond saab endale rohkem lubada, kui Soomes elav sama sissetulekuga leibkond.

Kuid vaata kalkulaatorit SIIT!

16 KOMMENTAARI

m
mmeti 9. juuni 2013, 20:10
Soomlastele on pühad pühad- jõulud ja jaanipäev.
Siis saadetakse võõrtööjõud välja ja peetakse oma perega pühi.
Kokku võibki see teha oma kaks- ja pool kuud.
n
nojah to : kana 8. juuni 2013, 12:15
Oled tõesti kanaajudega. Mis ajast Põdrad 2,5 kuud aastas puhkust saavad???
Loe kõiki (16)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee