Vello Lõugas.Foto: Arno Saar
Õhtuleht 2. september 2013 13:35
Harju maakohus mõistis Tallinna transpordiameti endise juhtivtöötaja Vello Lõugase süüdi korduvas pistisevõtmises ja konfiskeeris BMW, mille ta oli pistiseks saanud.

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistas Lõugast kui liikluskorralduse osakonna juhatajat pistisevõtmises, dokumentide võltsimises ja võltsitud dokumendi kasutamises. Ta oli süüdistuse järgi võtnud 2010. aasta suvel aktsiaseltsi Signaal juhatuse liikmelt Ats Tammelt 125 000 krooni (praeguses rahas 7992 eurot) pistist. Ralliauto BMW, mis Lõugasele anti, sõitis ta aga kohe asjaarmastajana rallile minnes sillapiirdesse kihutades puruks. Niisiis saab kohus temalt riigi tuludesse konfiskeerida ainult autovraki.

Juba esimesel kohtuistungil läinud aasta novembris ütles Lõugas: "Keeleliselt on süüdistus arusaadav, sisuliselt mitte," ja ei tunnistanud end süüdi. Prokurör kinnitas vastu, et tal on tõendeid seitse paksu köidet. Kaitsepolitsei oli alustanud linna transpordiametis toime pandud korruptsioonikuritegude uurimist juba 2009. aastal.

Lõugas vallandati pärast pistisekahtlustuse esitamist tunamullu sügisel töölt, kuid hiljem käskis kohus ta tööle ennistada. Seepeale saatis transpordiamet Lõugase pildistama Estonia puiesteel bussi- rajal sõitvaid autosid. Talvisel külmal ajal tühja töö tegemine Lõugasele ei meeldinud ja ta vaidlustas selle ülesande, võttis puhkuse, kuid esitas lõpuks siiski tänavu 20. mail lahkumisavalduse.

Harju maakohtu otsusega karistati Lõugast nüüd kaheaastase tingimisi vangistusega kolmeaastase katseajaga. Otsus ei ole veel jõustunud.

Koos temaga olid kohtu all Signaali (nüüd aktsiaselts Liimi Kinnisvara) juhatuse liige Ats Tamm, kelle kohus samuti tingimisi kaheks aastaks vanglasse mõistis. Ühtlasi peab tema firma maksma karistusena 100 000 eurot.

Kohtu all oli koos nende kahega ka Rein Annusver ja aktsiaselts K-Projekt (praegu uue nimega Ahtri Projekt). Neid süüdistati samuti endisele transpordiameti töötajale Mati Songisepale 339 762 krooni (21 723 eurot) suuruse pistise andmises 2008. aasta talvel ja varakevadel. Raha anti süüdistuse järgi selle eest, et Songisepp tehtud töö ikka heaks kiidaks ja tulevikus ettevõttele uute tööde saamiseks kaasabi osutaks. Harju maakohus mõistis Annusveri aastaks tingimisi vangi ning Ahtri Projekt sai rahalise karistuse, 70 000 eurot.

Ka need kohtuotsused pole veel jõustunud.