Arvamus

Tähistame vaba Eesti päeva  (24)

Urmas Reinsalu, kaitseminister, 31. august 2013, 10:22
Urmas Reinsalu, kaitseminister Mihkel Maripuu / Postimees
Täna möödub 19 aastat päevast, mil Eestist lahkus suurem osa nõukogude armeest. Eesti iseseisvus taastati 20. augustil 1991. Omariikluse taastamise ajal oli Eestis hinnanguliselt umbes 25 000 Vene sõjaväelast ja 1600 sõjalist rajatist. 26. juulil 1994 sõlmisid Eesti ja Venemaa lepingu Vene vägede väljaviimiseks Eesti territooriumilt, sellel hetkel oli Eestis veel hinnanguliselt umbes 7000 Vene sõdurit, kuu hiljem oli võõras vägi tervikuna Eestist lahkunud.

1994. aasta 29. augustil võeti üle Ämari lennuväli ning samal päeval lahkus Orava kaudu Eestist viimane sõjaväeešelon. 30. augustil lahkus Paldiskist viimane laev Vene tankidega. 31. augustil võeti üle ka Tallinnas asunud Venemaa Balti laevastiku tallinna mereväebaasi staap. 31. augustiks 1994 olid okupatsiooniväed Eestist sisuliselt läinud.

Eesti inimeste oli jaoks psühholoogiliselt toona kõige tähtsam võõrväe ja soomustehnika lahkumine, sest mälestus 1991. aasta sündmustest oli üsna värske. Vene vägede lahkumise sümboolne tähendus oli suuremgi - lõppes okupatsioon, mis oli sisuliselt alanud Teise maailmasõja eel Eesti-Vene baaside lepinguga.

Lõplikult sulgus Teise maailmasõja peatükk Eesti jaoks veel üks aasta ja üks kuu hiljem- 1995. aasta 26. septembril kinnitasid vabariigi president Lennart Meri, Eesti valitsuse eriesindaja Jüri Tikk ja kontradmiral Aleksandr Olhovikov lõplikult Paldiski tuumaobjekti üleandmise.

31. augustil 1994 oli vägede väljaviimine mitte liiga suure tähtsusega sündmus, sest palju enam pälvisid tol suvel tähelepanu juulilepped, mis olid küll ka vägede lahkumise aluseks, kuid mille tähendus oli laiem. Nende ümber toona pulbitsenud poliitika nii Eestis kui väljaspool pälvis enam tähelepanu. Lahkumine oli nende poliitiliste protsesside tulemus, millest tunti küll rõõmu ja kergendust, kuid mida toona nii suuresti ei tähtsustatud. Ent mida aeg edasi, seda suuremaks muutub vägede lahkumise fakt kui selline. Tänu sellele, õigemini tänu protsessidele, mille üks silmaga nähtav tulem oli võõra väe äraminek, kutsuti Eesti 2004. aastal ühinema NATOga.

Lennart Meri on öelnud, et okupatsiooni aastakümned läksid Eestile maksma ühe kümnendiku meie elanikkonnast. Väikese riigi suhtes teistega on see võrdne poole miljoni soomlase, kaheksa miljoni sakslase, kahekümne viie miljoni ameeriklase eluga.

On selge, et okupatsioon läks Eestile maksma sadu tuhandeid inimelusid. Kui palju täpselt, on üsna raske öelda. Otseste hukkunute kohta on olemas võrdlemisi täpsed andmed, kuid sündimata jäänud lapsi ei ole võimalik üle lugeda.

Täna on tuhanded kaitseväelased ja kaitseliitlased meie rahva ja riigi teenistuses, selleks, et mitte keegi ei julgeks enam mitte kunagi Eestit okupeerimisele. Eesti sõnum on lihtne ja selge - me võitleme igal juhul oma maa ja rahva vabaduse eest. Eesti ei ole täna enam üksi, kui me peame võitlema, siis me võitleme koos liitlastega. Eesti on Euroopa Liidu ja maailma kõige võimsama kaitseorganisatsiooni NATO liige.

Täna kaitsevad Eesti sõdurid meie riigi ja rahva julgeolekuhuve liitlaskohust täites Afganistanis ja Malis. Eesti sõdurite ja kaitseliitlaste ustav igapäevane teenistus kodus ja rahvusvahelistel operatsioonidel on meie rahva vabaduse ja Eesti iseseisvuse kõige kindlam tagatis.

Täna tähistame me vaba Eesti päeva sõjameeste mälestuskirikus Toris, keskpäeval algava kontserdi-tänujumalateenistusega. Usun, et on paras aeg alustada ettevalmistusi mälestuspäeva ettevalmistamiseks 2014. aasta augustis, sest siis jõuab kätte võõrvägede lahkumise 20. aastapäev ja on Eesti NATO liikmelisuse 10. aasta.

Vaba Eesti päev võiks olla päev, mil saame olla tänulikud ja kasvõi mõttes tunnustada neid inimesi, kes andsid toona oma panuse sellesse, et Eesti sai nõukogude okupatsioonivägedest vabaks,. Päev, mil tunnustame ja täname kõiki neid, kes on aidanud meie riigil tulla toime sellest okupatsiooniaja ebameeldivast pärandist vabanemisega ning okupatsiooni kaotatud aja tagasitegemisel.

24 KOMMENTAARI

r
retro jordan shoes 6. oktoober 2013, 09:43
m
Meie 12. september 2013, 11:56
vabadus on ainult õigus ilma rahata olla!Ministrid on kõik poisikesed - eluvõõrad ja ainult võõraste riikidega arvestades."Kaitseminister" kellel pole...
(loe edasi)
Loe kõiki (24)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee