Jalgrattur.Foto: Aldo Luud
Toimetas Piret Sarv 30. august 2013 16:15
Tallinna Rattanädala korraldajad plaanivad tuleval teisipäeval, 3. septembril ratturite invasiooni pealinna tänavaile ja teedele. Seda kõike kella 17st kuni 19ni.  

Facebookis on üleskutse kirjas järgnevalt:

Tipp d'Und - kaks tundi liiklusutoopiat ühes vaatuses

Stseen: Teisipäevaõhtune tipptund Tallinna südalinnas. Sõiduteedel looklevad harilikust aeglasemas, ent närvilisemas meeleolus üha tihenevad autokolonnid, oodates oma väljapääsu sellest lõputust fooritsüklist. Kell tiksub, silmad pöörlevad. Keegi ei aima, et pildile on tasapisi sisenemas uus dimensioon liiklust - jalgratturid.

ENTER VELO!

Ja mitte paar tükki, kes põgenevad autode eest jalakäijate vahele, vaid kümned ja mitmekümned, kuni neid on täis kõik teeservad, kuhuni kaasliiklejate imestunud pilgud ulatuvad. Järgnevad kaks tundi enneolematut liiklusolukorda Tallinna linnas, mis näitavad linna sellisena, nagu see võiks olla: eri vanuses jalgratturid liiklevad tänavail võrdselt teiste liiklejatega, järgides reegleid ja loogilisi sõiduradu, suheldes omavahel, andes oma manöövritest märku autojuhtidele ning häirimata tungiva vajaduseta jalakäijate marsruute.

Kaks tundi hiljem on Tipp d'Und lahtunud ning taastunud harjumuspärane õhtune liiklus. Autojuhid räägivad kodus, et järgmine kord on nemadki ratta sadulas. Portaalid kirjutavad, et Tallinna tänavad kopenhangusid. Pealnäha on kõik jälle tavaline, aga meie teame, et toimunud on kvanthüpe.

Kuidas me selle ära teeme? Väga lihtne:

- võta ratas
- tule kell 17.00 südalinna
- vaata kaardilt, millisel alal sõita
- mõtle välja oma isiklik marsruut või sõida niisama kaks tundi ringi
- tervita teisi rattureid käeviipega

Ei ole algust ega lõppu, ei ole gruppi ega juhendamist - kõik sõidavad, nagu nad sõidaksid tööle, poodi, kinno või kohvikusse. On kindel aeg, kindel ala ja reeglid - liiklusreeglid. Me ei takista liiklust, me ei riku eeskirju, ei provotseeri teisi liiklejaid, vaid oleme osa liiklusest. Nagu peab ka rattur arvestama teiste liiklejatega. Me ei ülbitse ega laiuta. Me oleme mõistlikud ja viisakad.

Kell 19 koguneme kõik Olümpia hotelli esises parklas, kus õnnitleme üksteist õnnestunud aktsiooni puhul, aplodeerime kaasliiklejatele, jagame kogemusi ja pärast vaatame - ehk sõidame kuskile natukeseks edasi hängima. Pärast aktsiooni on kõik oodatud kirjalikult ja videos postitama oma kogemusi ja elamusi, mis nad sõidult said.

Miks? Sest kui rattureid on palju, ei saa neid eirata ning nendega peab arvestama. Näitame, kuidas see käib!

Anna teada, mda aktsioonist arvad - tundub idee hullumeelsena, või võib sellest ratturitele pikemas perspektiivis tõesti abi olla?