Jalgrattur. (Aldo Luud)

Tallinna Rattanädala korraldajad plaanivad tuleval teisipäeval, 3. septembril ratturite invasiooni pealinna tänavaile ja teedele. Seda kõike kella 17st kuni 19ni.  

Facebookis on üleskutse kirjas järgnevalt:

Tipp d'Und - kaks tundi liiklusutoopiat ühes vaatuses

Stseen: Teisipäevaõhtune tipptund Tallinna südalinnas. Sõiduteedel looklevad harilikust aeglasemas, ent närvilisemas meeleolus üha tihenevad autokolonnid, oodates oma väljapääsu sellest lõputust fooritsüklist. Kell tiksub, silmad pöörlevad. Keegi ei aima, et pildile on tasapisi sisenemas uus dimensioon liiklust - jalgratturid.

ENTER VELO!

Ja mitte paar tükki, kes põgenevad autode eest jalakäijate vahele, vaid kümned ja mitmekümned, kuni neid on täis kõik teeservad, kuhuni kaasliiklejate imestunud pilgud ulatuvad. Järgnevad kaks tundi enneolematut liiklusolukorda Tallinna linnas, mis näitavad linna sellisena, nagu see võiks olla: eri vanuses jalgratturid liiklevad tänavail võrdselt teiste liiklejatega, järgides reegleid ja loogilisi sõiduradu, suheldes omavahel, andes oma manöövritest märku autojuhtidele ning häirimata tungiva vajaduseta jalakäijate marsruute.

Kaks tundi hiljem on Tipp d'Und lahtunud ning taastunud harjumuspärane õhtune liiklus. Autojuhid räägivad kodus, et järgmine kord on nemadki ratta sadulas. Portaalid kirjutavad, et Tallinna tänavad kopenhangusid. Pealnäha on kõik jälle tavaline, aga meie teame, et toimunud on kvanthüpe.

Kuidas me selle ära teeme? Väga lihtne:

- võta ratas
- tule kell 17.00 südalinna
- vaata kaardilt, millisel alal sõita
- mõtle välja oma isiklik marsruut või sõida niisama kaks tundi ringi
- tervita teisi rattureid käeviipega

Ei ole algust ega lõppu, ei ole gruppi ega juhendamist - kõik sõidavad, nagu nad sõidaksid tööle, poodi, kinno või kohvikusse. On kindel aeg, kindel ala ja reeglid - liiklusreeglid. Me ei takista liiklust, me ei riku eeskirju, ei provotseeri teisi liiklejaid, vaid oleme osa liiklusest. Nagu peab ka rattur arvestama teiste liiklejatega. Me ei ülbitse ega laiuta. Me oleme mõistlikud ja viisakad.

Kell 19 koguneme kõik Olümpia hotelli esises parklas, kus õnnitleme üksteist õnnestunud aktsiooni puhul, aplodeerime kaasliiklejatele, jagame kogemusi ja pärast vaatame - ehk sõidame kuskile natukeseks edasi hängima. Pärast aktsiooni on kõik oodatud kirjalikult ja videos postitama oma kogemusi ja elamusi, mis nad sõidult said.

Miks? Sest kui rattureid on palju, ei saa neid eirata ning nendega peab arvestama. Näitame, kuidas see käib!

Anna teada, mda aktsioonist arvad - tundub idee hullumeelsena, või võib sellest ratturitele pikemas perspektiivis tõesti abi olla?

Jaga artiklit

46 kommentaari

M
miku  /   13:14, 2. sept 2013
nagu näha, Politsei pooldab antud eksperimenti, algatust ja propageerimist jalgrattaga rohkem liiklemiseks. Ninanips siin neile, kes nõudsid vastutusele võtmist ja mida kõike veel.
Lugege edasi ürituse FB lehelt
https://www.facebook.com/events/639020589471758/
"Tervitused politseist! Kiiduväärt algatus igapäevase jalgrattaga liiklemise propageerimiseks. Mida rohkem inimesi ohutu ja hästi korraldatud jalgrattaliikluse eest seisab, seda suurem on ka õnnestumise võimalus. Teisipäeval, aga ka teistel päevadel ohutult tuuritamiseks panin kokku väikese meelespea olulisimatest täiskasvanud jalgrattureid puudutavatest liiklusreeglitest. Neile tasub enne liiklusse sukeldumist kindlasti pilk peale heita, et kas kõik oli ikka nii meeles. "
N
no  /   19:20, 30. aug 2013
mitte ei saa aru, kes(milline bande ) selle ürituse korraldab. Kui punaoravate bande siis on see kindlalt suunatud Savisaare vastu ja sel aastal neile teretulnud. Aga juhul, kui juhtub tõesti 8-sas maailmaime ja ref-i kommud saavad võimule siis järgmine aasta võrdub samast ettevõtmisest osavõtt lausa RIIGIREETMISEGA, mille eest võib karistada eluaegae türmiga. Oli kunagi laul, kus lauldi: ei püstolit tea uske, ei isahane tea uske jne. SIIS praegu enne KO valimisi panen ma teile südamele, et EI REF-I KOMMUSID ja nende puudleid EI TEA USKE. Vist ei peaks nimesid nimetama aga siiski mõned ERITI nlkp-le ustavad sm-ed. Sm anzipov, sm. lang(oli väitete kohaselt vaieldamatult KOMMUNIST, sm. ergma( moskvas olles ja töödates säärases asususes ei saanud ju mittekommu olla). Ennem läheb jumala päike looja, kui ma jõuan kõik need praegu "valitsuses" olevad vanad ja ustavad kommud üles lugeda ja ega ma teagi neid, kuid kui arvestada nende juhte SIIS NEID ON HULLULT PALJU. Nii et mõelge ja kaaluge hoolikali iga kanditaati enne, kui talle oma hääle annate ja pidage ka meeles, et E- HÄÄLETUS on IT- meeste väitete kohaselt täiega pööratav seda jama korraldatavate tüüpide soovide ja neilt saadud korralduste kohaselt. Meil on neiks tüüpiteks ref-i band koos oma puudlitega. Mujal maailmas ei pidavat seda "valimissüsteemi" õiglaseks ja turvaliseks pidama ja seda ei pidavat kasutatama. No aga meil pidavat praeguse "valitsuse" korral olema lausa KÕIGE ÕIGLASEM, juhul, kui järgmistel valimiste võidab juhtoina koha mõni teine bande siis tõuseb nende punaoravate kisa kindlast lausa taevani, et kui ebaõiglane see valimissüsteem sest siis nad ju enam EI KONTROLLI ja EI SAA serverit ÕIGEL AJAL väljalülitada.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis