Maailm

USA luure kuulas pealt Süüria ametnike paanilist vestlust (21)

Tõnis Erilaid, 29. august 2013 07:00
EKSPERDID KOGUVAD TUNNISTUSI: ÜRO keemiarelvaekspert küsitleb opositsioonivõitlejast tõlgi abiga gaasirünnaku ohvriks langenud ema. Foto: AFP/Scanpix
Gaasirünnak: käsu keemiarelva kasutamiseks andis president Assadi noorem vend.

Käsu gaasirünnakuks Süürias võis anda president Bashar al-Assadi noorem vend Maher, kes juhib Süüria eliitüksusi, sealhulgas Damaskust kaitsvat neljandat tankidiviisi. USA sai sellest teada, kui nende luure kuulas pealt Süüria kaitseministeeriumi kõrge ametniku kõnet.

ÜRO peasekretär: andke ekspertidele aega

Eile nõudis ÜRO peasekretär Ban Ki-moon: "Andke rahule võimalus!" Tema meelest tuleb Süürias tegutsevale ekspertrühmale aega anda. Peasekretäri kinnitusel on nad juba kogunud hinnalisi proove väidetavatest keemiarünnaku alla sattunud paikadest ja vestelnud ka pealtnägijatega ning vajaksid veel vähemalt neli päeva, et uurimine lõpetada. Ban Ki-moon rõhutas, et Süüria kriisi lahendamisse peab oma sõna ütlema ÜRO julgeolekunõukogu ja veel on võimalus leida diplomaatiline lahendus.

Selleks avanes eile tõepoolest uus šanss, kui Suurbritannia peaminister David Cameron teatas, et esitab julgeolekunõukogule resolutsiooniprojekti, mis lubaks tarvitada "tsiviilelanikkonna kaitseks vajalikke meetmeid" ja mõistaks hukka keemia-relva kasutamise al-Assadi poolt. Cameron viitas oma teates ka Ban Ki-mooni ettepanekuile. "Me oleme alati öelnud, et julgeolekunõukogu peab täitma oma ülesannet Süüria kriisi lahendamisel. Täna on neil selleks võimalus," märkis Cameron. Saksamaa reaktsioon Suurbritannia ideele: kõik julgeolekunõukogu liikmed, eriti Venemaa, peavad toetama seda resolutsiooni.

Ühendriikide meediaväljaanded ei looda julgeolekunõukogule ja on kindlad: USA ja Suurbritannia merejõud ründavad tiibrakettidega Süüriat ööl vastu reedet. Fox News märgib sealjuures, et praeguse kava kohaselt ei nähta vajadust mitmepäevaseks, vaid pigem mõnetunniseks rünnakuks, millega hävitatakse Süüria armee tulejuhtimispunktid, komandokeskused ja raketipositsioonid. USA hinnangul on Süürial poolesajasse paika ladustatud kuni 1000 tonni sõjagaasi. Need laod jäetakse puutumatuks, et mitte kahjustada tsiviilelanikkonda.

Araabia Liiga tõrjub sõjalist lahendust

Teisipäeval kogunenud Araabia Liiga juhid teatasid, et mõistavad hukka Süürias olnud gaasirünnakud ja peavad nende eest vastutavaks sealseid võime, kuid ühtaegu tõrjuti idee Süüria ründamisest.

USA administratsiooni esindajad ruttasid kohe teatama, et ei taotlegi Araabia Liiga heakskiitu sõjalistele meetmetele. Piisab, kui Bashar al-Assadi režiimi peetakse vastutavaks gaasirünnakute korraldamises.

"See oli meie peamine eesmärk ja see täitus," tsiteerib New York Times Obama administratsiooni esindaja sõnu.

Rahvusvaheline üldsus kavatses rünnakut juriidiliselt õigustada samal moel nagu president Clinton omal ajal Kosovo kriisi ajal Serbiat rünnates – me oleme kohustatud kaitsma süütuid tsiviil-elanikke nende valitsuse hirmutegude eest –, siis nüüd võib vihjata ka sellele, et Süüria valitsus on rängalt rikkunud gaasirünnakuid korraldades rahvusvahelist õigust ja viidata mitmele leppele, mis keelavad keemiarelvade kasutamise ja nõuavad nende hävitamist.

Venemaa ei kiirusta otsusega

"Rahvusvaheline üldsus peab oma otsustega ootama, kuni ÜRO keemiarelvaeksperdid on oma töö lõpetanud," kinnitas eile Venemaa asevälisminister Vladimir Titov ja viitas sellega, et Venemaa ei hääleta julgeolekunõukogus Suurbritannia esitatud resolutsiooniprojekti poolt.

Varem on Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin Twitteris märkinud: "Lääneriigid käituvad islamimaadega nagu ahv, kes on juhuslikult granaadi pihku saanud!"

Samas on Venemaa Süürias taas oma kodanike evakueerimist alustanud. Sealse kindralstaabi kinnitusel hoitakse Süürias toimuv pidevalt luuresatelliitide vaateväljas ning ollakse valmis evakueerima sealt oma mereväebaasi isikkooseis. "Meie sõjalaevastik Vahemerel sai korralduse jälgida NATO laevade tegevust, kuid sellesse mitte sekkuda," väitis kindralstaabi esindaja.

Samal teemal

07.02.2014
Vene ministeerium: nõukogude luuresatelliit kukub Maale 16. veebruaril