Maailm

Merkel: Kreeka poleks eales pidanud pääsema euroalasse (21)

Õhtuleht.ee, 29. august 2013 07:00
MERKEL: Sotsiaaldemokraat Schröder trügis Kreeka euro-alasse, kuhu ta poleks eales pidanud pääsema. Foto: Reuters/Scanpix
Saksa liidukantsler Angela Merkel ütles teisipäeval Rendsburgis hoogsas valimiskampaaniakõnes, et Kreekat poleks eales tulnud lubada euroala liikmeks. "Kõiges on süüdi Gerhard Schröder!" prahvatas ta.

Praegu Gazpromi ja tema kaaslaste Läänemere gaasijuhtmeäriga tegelev sotsiaaldemokraat Schröder olevat Merkeli sõnul 2001. aastal agiteerinud Kreeka poolt, selle riigi võtmise euroga arveldavate riikide perre heaks kiitnud ja lisaks veel Kreeka vastuvõtmise kergendamiseks stabilisatsioonipakti nõudeid pehmendanud.

"See oli minu eelkäija poolt absoluutselt vale samm. Teda hoiatati juba siis, et see on tohutu viga," ütles liidukantsler ajalehe Die Welt kinnitusel.

Merkeli rahandusminister Wolfgang Schäuble on varem tunnistanud, et Kreeka vajab tõenäoliselt taas kiiret rahalist tuge, tekitades sellega sakslastes pahameele ja sattudes sotsiaaldemokraatide kriitikatule alla. Esmaspäeval kinnitas ka Kreeka rahandusminister

Yannis Stournaras Saksa majanduslehele, et abi on vaja ning seekord ilma mingite täiendavate tingimusteta Euroopa Liidu ja rahvusvahelise valuutafondi poolt. Samuti nõudis ta, et seni antud laenude tingimusi leevendataks.

Saksamaal on valimised

22. septembril ja sotsiaaldemokraadid näivad populaarsele Merkelile ja tema kristlik-demokraatlikule parteile alla jäävat, mis põhjustaski sotside terava vastulöögi Schäuble soovitusele Kreekale jälle raha anda.

Ühtlasi purskas Schröder Die Welti sõnul, et Merkel esitab aiva suuri valesid ja aeg oleks tõtt rääkida.

Liidukantsler ruttaski kinnitama, et tegelikult on Kreeka eurotsooni pääsemises süüdi ja peab vastutust kandma Schröder ja tuletas meelde, et Saksamaa parlament andis volituse rahaeraldisteks 2014. aastani ja alles siis tuleb tingimused üle vaadata.

Samal teemal

10.00.2014
Paul Krugman: Soome tuleks praegu paremini toime, kui ta ei kuuluks euroalasse
03.08.2013
Steinbrück võitis televäitluse, Merkel võidab valimised