Eesti uudised

Eestis maa-alustel majadel tulevikku pole (5)

Geidi Raud, 25. august 2013, 12:20
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kui Hiinas ja Pekingis ehitatakse rahvarohkuse tõttu kõrghoonete alla maa-aluseid korruseid, siis Eestis oleks isegi priske rahakotiga keeruline sellist projekti ellu viia.

"Eestis ei ole selliseks asjaks mitte mingisugust vajadust. Samuti ei saaks sellised elamud ka kooskõlastust, kuna elamispindadele kehtivad paljude muude nõuete kõrval ka insolatsiooninõuded, ehk siis see, kui palju peab päevas päikesevalgust tuppa paistma," selgitas Uus Maa kinnisvarabüroo analüütik Risto Vähi.

Markantseimad näited maa-aluste elamiste kohta on Vähi sõnul pärit Hiinast, eelkõige Pekingist ja Hongkongist, kus korruste rajamine kõrghoonete alla on tingitud suurest sisserändest ning tavaliste üürikorterite väga kõrgest hinnast. "Maa-aluste tubade üürnikeks on just Hiina maapiirkondadest pärit inimesed. Hongkongis on olemas ka maa-alused vanadekodud, mis on kohutavalt ebainimlikud ja kitsad ning tihti on need elamised ka illegaalsed," selgitas ta.

Keldreid uutele eramajadele ei ehitata

Ka arhitekt Olavi Nõmmiku sõnul pole Eesti asustuse hõredust, vaba maa olemasolu ja hinda arvesse võttes põhjendatud ei suurtesse kõrgustesse ega ammugi mitte maa alla ehitamine. "Koopad, kaevikud, dzotid ja muud taolised rajatised on olnud eelkõige ikkagi kaitseks kellegi eest varjumiseks, tavaelus ei näe sellel mingit mõtet, kui just mõni ekstravagantne isik ei soovi just erandlikkuse huvides sellist projekti realiseerida," leidis ta. Olavile pole aga sellist tellijat sattunud.

"Eraklientidele viimasel aastakümnel projekteeritud hooned on reeglina ka ilma keldrita, kuna maa-alune osa viib maksumuse kõrgeks," nentis arhitekt, kelle sõnul projekteeriti keldriga eramaju veel hulgaliselt 80ndatel aastatel.

Arco Vara Kinnisvarabüroo juhatuse liikme Maia Daljajevi sõnul on praegu ka kinnisvarabuumi ajal ehitatud soklikorruse kortereid väga keeruline müüa ja seejuures ei soovi paljud omavalitsused enam soklikorruse kortereile kasutuslube anda. "Maa-aluste korterite teema võib olla aktuaalne Gibraltaril või mujal, kus maad on vähe või sellistes piirkondades, kus pideva sõjategevuse tõttu peab turvalisuse huvides pigem maa-alustele korrustele elama asuma," nentis Daljajev.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee