Eesti uudised

GALERII: vaata, kes käisid Jeltsini barejeefi avamisel Nunne tänaval (23)

LISA KOMMENTAAR

detroit 22. august 2013 22:54
Purjus peaga tegi Jeltsin derzaavale muidugi palju kurja. Lasi Balti riigid vabaks, pakkus Soomele Karjalat müügiks /sommidel polnud küll lama-ajal raha/ ja Jaapanile Kuriili saari. Mäletatavasti täiskarsklasest Gorba oli sellistele separatismiilmingutele käte-jalgadega vastu.
Iseseisvumise mälestuseks tulnuks panna ausammas vene viinale... kuigi ka selline stiliseeritud viinapits pole just halb mõte.
ajalugu 22. august 2013 21:52
1991. aasta 24. augustil olid Moskvas Vene NFSV president Jeltsini juures Arnold Rüütel, Indrek Toome, Rein Müllerson, Advig Kiris, Arno Almann ja Leivi Šer, kes tegid Vene NFSV presidendile selgeks, miks on vaja tema poolt tunnustada Eesti iseseisvust ja kutsuda ka teisi riike üles tunnustada Eesti iseseisvust.
Jeltsin nõustus ja vastav ukaas koostati veel samal päeval. Jeltsin käis vahepeal koos Rüütliga putši ajal hukkunute matustel ja tagasi tulles kiitis koostatud teksti, lisades, las lätlased koostavad samasuguse.
Vene NFSV välisminister Andrei Kozõrev oli juba 21. augustil teinud Pariisis esinedes üldavalduse kolme Balti riigi kohta, milles tunnustati nende riikide iseseisvust.
Kui Eesti delegatsioon 22. augustil Moskvas suurriikide saatkondades käis ja tunnustust iseseisvusele ei leidnud, siis minnes nüüd uuesti ja näidates president Jeltsini poolt allkirjastatud dokumenti, oli suhtumine hoopis teine. Pärast Jeltsini üleskutset hakkasid välisriigid ridamisi Balti riikide iseseisvust tunnustama .
Eesti Vabariigi iseseisvumine toimus vastavalt NSVL-i konstitutsioonist lähtunud õigusele, mitte et oleks lõpetatud okupatsioon nagu see oli Austria (1954.a.) ja Saksamaa ( 1990.a.) puhul.
1991. aasta 6. septembril allkirjastas president Gorbatšov, kes kuulus koos 12 liiduvabariigi esindajaga NSV Liidu Riiginõukogusse, NSV Liidu Riiginõukogu nimel otsused ? ??-1, ? ??-2, ? ??-3, vastavalt Leedu, Läti ja Eesti iseseisvuse tunnustamise kohta.
Lisatud oli NSV Liidu Välisministeeriumi toetus ÜRO-le Balti riikide liikmeks võtmise suhtes, samuti Euroopa julgeolekustruktuuridega ühinemiseks.
hmm 22. august 2013 21:50
minu mäletamist mööda pandi Jeltsinile vennaks seal ekspressis tookord Tennosaar, aga see oli 1. aprilli lehenumber muide.
Eesti 22. august 2013 21:39
taasiseseisvumine oli siiski üks õnnelikumaid aegasid,mis toiumus siiski suuresti just Boris Jeltsini julgele tegevusele.Muidugi oli see jällegi üks olulisemaid epohhe Eesti rahvusriigi ajaloos. Palju ta nüüd enamustele inimestele õnne ja heaolu tunnetust tõi on suure küsimärgi all,eriti nende inimeste teadvusel kes said ise maitsta sotsialismi hüvesid,kus riigil oli kohustus tagada kõigile inimestele TASUTA haridus ja -ARSTIABI-HAMBARAVI,-,korter,-sanatoorium,-bussid teatritesse,-ekskursioonideks,-asutuste peod uus aastal,-jaanipäeval ja teistel üritustel,üliodav toit,üür,elekter,ühistransport.SEE NÜÜDNE PROPAGANDA,ET SIIS MIDAGI EI OLNUD ON LAUS VALE!kÕIKKKE OLI OLEMAS AINULT VALIK OLI VÄIKSEM.Riik andis töötajatele tasuta korteri ja paljudele ka maja ainult tingimusel,et pidid teatud ajaks jääma sinna asutusse tööle.Elu oli turvaline ja muretu.Kui paigutasid raha hoiukassase siis see suurenes sest inflatsioon oli u.o,1% ja tähtajaline hoius 3aasta peale oli 3%.Inflatsioon oli selle väikke,et riik ise kontrollis hindu ja ettevõtlusest saadav tulu läks riigi kätte millega riik saigi tagada rahvale heaolu ühiskonna.
to artur 22. august 2013 21:31
küll sa oled ikka kõrge k.....sega sel juhul.
mait 22. august 2013 20:37
...alul harjumatu nagu iga uus asi. Kuid juba mõneminutiliselt fotoseriaali silmitsemisel tajusin millest kunstnik lähtunud oli. Natukene oleks pidanud mõnda detaili bareljeefis ehk isegi rohkem esile tooma kuid tajudes ,et ükski asi siin ilmas pole igavene võib looduga ja asukohaga rahule jääda. Tõesti toimusid noil ajul Tallinnas rahumeelselt võimu vahetused kolmes erinevalt arenenud riigis millest Tallinnal läks tänu Boris Jeltsinile (vastutulekule) kõige paremini.
no 22. august 2013 19:59
mis inimesed te ometi olete? Kui Jeltsin poleks Eestit Iseseisvaks kuulutanud, oleksite endiselt NL all. 1
17:44 Eesti Eksperss valetab, Gustav Ernesaks on minu sugulane ja sugupuus pole mingit Jeltsenit.
Kollale- Ka kõiki endisi presidente kutsutakse igavesti presidentideks. Seega kooli ja õppima.
kolla 22. august 2013 18:38
tuleb välja,et see kommunistist parasiit rüütel on ikka veel president.no ja muidugi ergma pidi kindlasti kohal olema,ta olla nooruses borkaga moskvas naistes käinud.

artur 22. august 2013 18:24
jälle uus koht mille vastu kuseda
kodanik 22. august 2013 17:53
Seda Jeltsinit ei oleks küll vaja olnud. Mõelge tema tegudele enne perestroikat.
22. august 2013 17:44
a kunagi oli mingi teema eesti ekspressis,et jeltsin ja gustav ernesaks pidid vennad olema.
22. august 2013 17:26
Ilma selle jotata sa nüüd oleksid lihtsalt üks vene guberni holop.
harlamova 22. august 2013 17:16
Ok valame iga jota pronksi. Aga tegelikult selliste ürituste (mõttetu monument teise riiki) tekib küsimus, kas siin on mingi Vene presidendi koht selleks, et saab hiljem kenasti öelda - näete seltsimehed, aga teil on Balti oblastis juba meie tsaari kuju, seega olete alati meie all olnud. Või on need meie "isamaalised" poliitikud endale ette valmistamas pehmet integratsiooni - a la olime alti teie poolt ;)
22. august 2013 17:15
huvitav, et on inimesed, kes loevad tähtede kaupa
22. august 2013 17:00
Muidu, teksti kiirlugemiseks ja arusaamiseks "l" täht ei oma suurt tähtsust, ainult tähtede närijatele see on nagu vesi veskil.
22. august 2013 16:54
Sama mis bareljeef ainult ilma "l". Kannata ära, koolini on jäänud ainult 9 päeva, varsti saad oma vigade (eriti apsude) parandamise isu täis.

bareljeef on ilus... 22. august 2013 16:51
tore ,et mu soov teostus... Boriss Jeltsin , Sa olid tõeliselt huvitav inimene !
... 22. august 2013 16:51
... ilma Jeltsinita poleks me vabad olnud! Ja tore ,et see mälestus temast jäädvustati- kahju ,et peaminister , president ei võtnud osa- ??!! Soovime ju kõik austada neid kes meid vabadusele aitasid!
to kunstiajalugu 22. august 2013 16:39
aga küsimus oli, et mis on barejeef? Pealkirjas on ju sõna barejeef. Tahtsid teadmistega hiilata, aga tuli välja, et Sa ei oska lugeda.
kunstiajalugu 22. august 2013 16:31
Bareljeef ehk madalreljeef (prantsuse bas-relief 'madal reljeef') on reljeef, mille skulpturaalne kujutis või ornament on töödeldud pinnalähedase kõrgendina.
Kokkuvõtlikult 22. august 2013 16:28
Võta juks ja viska teist!
? 22. august 2013 16:24