Eesti uudised

Sidekeskuse ülem augustiputšist: vaenlast löödi tema enda relvaga (43)

LISA KOMMENTAAR

20. august 2013 21:10
Ilkuda inimestel,kes asjajuures olnud pole on ikka kohatu küll.Kes ise ei tee kärbse pesagi,paluks suu kinni hoida.
JUSS 20. august 2013 19:23
Sündmused Eestis oli vaid suurte sündmuste järelkaja, komandajärgulise tähtsusega võitlustanner. Asjad otsustati ikkagi Moskvas ning Leningradi. Oleks Jeltsin seal läbi kukkunud ja putšistid võitnud, siis läinuks siit teele vangiderongid Siberi poole. (putšistide esimene riiklik kiirtellimus oli Pihkva tehasele - 250 tuhat paari uusi käeraudu - olemasolevatele vanadele veel lisaks. Selge mille jaoks). Tänu võlgu oleme me nii Jeltsinile kui ka nendele vene sõjaväe kindralitele ning ohvitseridele, kes keeldusid putšistide käske täitmast ning sõjaväge rahva vastu viimast. Muuseas blokeeris just kindralleitnant Zijautin Abdurahmanov dessantvägede paiskamise Eestisse õhu teel. Kui Pihkva tankid lõpuks kohale logisesid, oli putš juba sisuliselt kaotanud ja farsiks mandunud. Sellest siis ka karistusvägede siit tagasitõmbumine ilma verevalamiseta.
see on kindel et soomest ei tulnud ainult 20. august 2013 16:22
snaiperid vaid ka kindlasti paar CIA agente kas paadiga või lennukiga see on ainult saladus mida teab ainult Soome,USA ja Eesti
MADIS 20. august 2013 12:09
Kui oli karta Eesti Vabariigi taasiseseisvuse väljakuulutamist, käskisid Kohtla-Järve kommunistlikud võimumehed rikkuda kohaliku translatsioonivõrgu, et Kirde-Eesti elanikke sellest infost ära lõigata.
Kui Eesti Vabariik aga tõesti välja kuulutati, tahtsid sealsed kompartei seltsimehed linnakomitee sekretäri sm. Tsvinjovi juhtimisel omakorda vastukaaluks välja kuulutada Kirde-Eesti kommunistlikku vabariiki (nagu Moldaavias tehtigi). Asi jäi väljakuulutamise taha pidama. Translatsiooni mehaanikud kandsid ette, et ahjuks võimatu, translatsioonivõrk on ju teie endi käsul lõhutud, parandamine võtaks mitu päeva aega (kuigi tegelikult olid vaid mõned ebaolulised jublakad purusatud või välja krutitud, parandada võinuks selle 10 minutiga). Nii jäigi Kirde Eesti venekeelne kommunistlik vabariik sündimata. Ja Moldaavia stiilis kodusõda pidamata. Aga kedagi neid translatsioonivõrgu meestest minu teada muidugi autasustatud pole, unustati.
do aadu 20. august 2013 11:56
miks minu tagasihoidlik arvamus siia ei jõua
Leidsin 20. august 2013 10:06
Väga suurt tähelepanu pöörati alternatiivsidesüsteemide loomisele. Toompealt oli võimalik kasutada Eesti Energia sidet, mille kasutamise organiseerisid Aivo Ojangu ja Ülo Rätsep. Telefoniside töögruppi kuulusid Vaino Kallas, Hans Kruus ja Leo Valvik ning Kosel asunud kaugsidejaoskonna juhataja Armi Kuriks ja insener Ants Einroos. Raadiosidega tegelesid Arvo Kallaste Eesti Raadioamatööride Ühingust, Jaak Jõesoo ja Priit Andevei Eesti Tuletõrjest, Aadu Jõgiaas Piirivalvest.
Ülalmainitud isikud olid loomulikult valdkondade juhid. Näiteks ainuüksi raadiosidega tegeles putšipäevadel ca 60 inimest. Raadioluure ja -segajate meeskonnas olid Lembit Kulmar, Hellar Pagi, Viktor Repponen, Meelis Tellmann ja Tarmo Tölp, kelle salajaseks ülesandeks oli ka elektroonilise sõja võtete kasutamine N. Liidu sõjaväe vastu.
Terviktekst: http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=19337
Mait 20. august 2013 09:31
...kahjuks pean tunnistama,et olin Itaalias. Aeg ja fotod on muidugi väärtus!!! Seda ,et Õhu Dessantväelased Pihkvast tulevad ma ei aimanud. Kõike tuli Moskvast vaadeldes otsustavust proovile pannes hoolikalt mõeldes nagu regivärssi lauldes lausuda. Minek kui niimodi jätkatakse. Aeg ja koht kuidas edasi minna olid ohutus kauguses kui nii suur riik Nõukogude Liit sõnakuulelikult lagunes. Hea Riik oli!!!
Ninja 20. august 2013 04:28
Olin M6isakyla piiripunktis ,kuid jah ,kes meid veel m@letab .Neid noori tublisi mehi ,kes seisid vappralt kodumaa eest.Ja hiljem olin ma Tallinnas kaitsel. Poisid m6tlesid kyll ,et nyyd saavad uhke m@rgi rinda selle eest ,kuid jah .... isegi @it@@h ei 6eldud selle eest.Ainuke ,kes meie eest v@ljas oli .... oli meie ohvitser ,kes julgustas meid ja oli uhke selle yle et just meiega oli teenistuses.Ta oli meie yks parimaid ylemusi.VIljandi KL ylem ... oli meeldiv teenistus temaga ja au teenida koos temaga.

x 20. august 2013 03:23
Huvitav, et ei ole mainitud midagi Soomest kohalelennanud ylisalajasest snaiperitest koosnevast eriyksysest, kes tulid ennastohverdavalt Toompeale valitsust kaitsma. Venelaste rynnaku puhul oleks läinud tõsiseks tulevahetuseks ja need mehed teadsid, et eluga nad ei pääseks. Õnneks läksid syndmused teisiti.
Homme 19. august 2013 20:50
on Tallinna TV-s dokfilmid "Valmisolek" ja "Võitlus sinimustvalge eest"! Raagi film on ulmekas, millel tegelikkusega üpris vähe kokkulangevusi.
VAATA FILMI KA 19. august 2013 20:02
Ilmar Raag on sellest ajast filmi teinud, mis on isegi maailma suurimas filmiteatmikus
IMDB sees: http://www.imdb.com/title/tt0816423/
Aadu Jõgiaas 19. august 2013 19:55
"Teletorni rünnakule läinud üksuse juht vajas sidet ainult diviisikomandöriga, kes asus Tondil ja selleks ei olnud neil mitte mingit vajadust kasutada juhtimispunktiks eraldi autot, sest tehniliste andmete järgi on kaks raadiojaama R-123M 4m pikkuste antennidega võimelised looma side 28 km kaugusele.
Järgmine kuul täitub mul omapärane juubel - 50 aastat tagasi sain esimese raadioamatööri kutsungi ja näiteks raadioamatörismis on minu käes ULL 144 Mhz laineala (loomulikul teel, mitte sputnike või kuult peegeldunud signaaliga) pikima side rekord 1985. aastast. Igati tõestatud ja kinnitatud side toimus Põlva - Bakuu vahel vahemaaga 2532 km, mis tollal oli NSVL parim tulemus ja teine Euroopas.
Pärit olen ma Tartust ja raadiosidega tegelemist alustasin Tartu Raadioklubis"
Aadu Jõgiaas 19. august 2013 19:47
Lugesin kõik siinsed ja Delfis olevad kommentaarid läbi ja ütlen täienduseks järgmist: "Ma ei ole olnud mitte kunagi merelaevanduses radist ja nõukogude sõjaväes teenisin raadiotelegrafistina keskmise võimsusega raadiojaamal, kuigi põhiline aeg kulus mul kroonus teiste õpetamisele, mis algas kohe nädal aega peale vande andmist. Kõik meie väeossa saabunud "õpeka" lõpetanud radistid käisid minu juures hinnangut saamas ja mina määrasin nende sobivuse raadiotelegrafistiks, raadiotelefonistiks või telefonisidemeheks.
Paljud kommentaariumis oma teadmisi demonstreerinud ei arvesta ühte väga olulist asjaolu. Tallinnasse saadeti Pihkva Dessantdiviisi üks polk ja teine suundus Riiga. Kolmas polk oli neil juba Vilniuses jaanuarikuust alates. NL armee oli jagatud sõjaväeringkondadesse ja Pihkva dessantnikud allusid Leningradi sõjaväeringkonnale. Tallinn oli Riia sõjaväeringkonna haldusalas. Raadioandmed (kutsungid, sagedused), samuti vajalikud andmed "Zas" aparatuurile (seade, mis muudab kõne arusaamatuks) anti Moskvast Sõjaväeringkonnale ja sealt allapoole väeosadele. Seega Leningradi ja Riia Sõjaväeringkondadel puudus võimalus omavahel kasutada "kodeeritud" sidet, sest neil ei olnud õigust "võtmeid" teineteisele anda. Sel teemal võiksin ma veel pikalt rääkida!"
Matti 19. august 2013 19:24
big boss 19. august 2013 18:54
ogu see sm. savipätsi teletorni kaitsmine oli kgb lavastus. samuti ka esikesik-keskpärakondlane sm. BUS-baltikett-rattaparkla-laulevrevolu tsioon-tasutavalidaator-bureszhini orgunninud RAHVARINDE, BALTI KETTI ja LAULVA REVOLUTSIOONI orgunnis TEGELIKULT KGB!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! -rahvast aeti töökohtadest kavala manipuleerimisega välja ja lisaks kari ullikesi,kes sinimustvalge värvi peale tormas hullupanema. kgbl oli vaja rahvast oma poole saada!!!!
Iroonman 19. august 2013 18:54
Võtke ikka tagasi ja kõvasti kohe. Tollased sündmused Tallinnas, rääkimata sellest kas oli side või polnud sidet, ei mõjutanud meie vabanemist kommunistliku režiimi alt kuigivõrd. Ärge ikka laulge "omal viisil" Sündmused Moskvas olid meie vabanemise võtmeks. Kui ikka Jeltsin ja Venemaa Valitsus oleks kukutatud, ei siis poleks mingi side meid päästnud, ei Teletornist, ei mingist Toompea toast. Miks Meri kiirustas takka , pärast iseseisvuse väljakuulutamist, kiiresti ja kähku riigile tunnustust nõutama? Sest aeg ei oodanud, oleks Moskvas Venemaa langenud putšistide kätte, siis olnuks Meri arvates võimalik mängida meie poolt väljakuulutatud iseseisvusele ja selle tunnustatusele, loodetavasti mõne suurriigi poolt.. Kes teab kuidas sündmused arenenuks aga kaldun küll arvama, et ükski suurriik, kaasarvatud USA, poleks lillegi liigutanud enne kui Moskvast ots käes. Mida targaks meheks peetav Meri õigupoolest oma tagantkihutamisega mõtles, seda tuleb temalt küsida aga vaevalt sealt muud vastust kuuleks kui eespool tähendatu motiiv. Meri on hauas.
Tunnustas Venemaa Eestit, tulid teised robinal järgi, ei enne. Putšistide võidu korral Venemaa üle - kas keegi arvab tõsiselt, et "räästaaluste püssidega" verisulis Kaitseliit oleks Eesti võidule viinud? Et väljast oleks abi antud? See oleks tähendanud sõda N Liiduga ja seda poleks isegi USA karvavõrdki soosinud. Mõningad põevad meil "mania grandiosat"

tähenärija 19. august 2013 17:30
Intervjuus Jögisaarega on tore koht - "... laenas" sõjalise õpetuse kateedrist nõukogude armee raadiojaama R-123M, millest kujunes sündmuste arenedes põhirelv elektroonilises võitluses." See raadiojaam ?-123? (ULL diapasoon) oli nöukogude armee igas tankis ja soomustransportööris selleks, et komandör saaks kogu aeg olla sides oma roodukomandöriga - tegevusraadius oli sellel jaamal 4-15 km maksimaalselt. Kindlasti oli aga soomusmasinate kolonnil, mis Tallinna saabus kaasas ka nn. komandörikeskus - ???-1??, mis juba omas lühilainesaatjat side pidamiseks (ka andmeside) diviisi keskusega. Oletada, et seda keskust , kus oli saatja ?-130?, ?-142 oli vöimalik primitiivse tehnika abil ( mis oli Toompea lossis) , segada, on naiivne. Selles juhtimiskeskuse radistid lihtsalt oleks automaatselt vahetanud sagedusi, vastavalt olukorrale - ei usu, et Toompea lossis oli amatööridel olemas spetsiaalne saatjate peilimise skänner, millega tuhandetest sagedustest oleks leitud üles sagedust vahetanud saatja. On selge siililegi, et segades Toompealt soomusmasinate sidet, olid samal ajal Tallinnas ja mujal Eestis asuvad n.söjavöe sidekeskused ( kus töötasid andmete salastamise süsteemiga saatjad - nn. ??? -telefoni kui ka andmeside ) kogu aeg kursis olukorraga Tallinnas ja kindlasti oli neil ka side selle Pikhkva kolonniga. Lihtsalt Moskvas toimuv jättis ära selle teletorni ja Toompea vallutamise - mitte raadiojaamade "R-123M" segamine. Ei kahtle Jögisaare kui merelaevanduse radisti kompetentsuses - aga olles teenimata n.armee sidevägedes, ei oska ta vist siiani ette kujutada, millist tehnikat omas see väeliik. Merelaevanduse raadioside oli midagi muud. Raadiomamatöörid aga on spetsialistid teisest vallast.
mäletan 19. august 2013 15:43
Minul oli küll tol ajal hirm nahas, kogu see ründamine tundus nii jube. Muretsesin laste pärast, sest kool oli algamas, aga oli väga segane aeg alles. Esimene mõte oli, et kui kodusõjaks läheb, siis lapsi ma küll kodust välja ei lase. Õnneks tuli lahendus ruttu, sest ka Venemaal oli kõik pahupidi. Ei teatudki, kellele käske anda ja milleks! Õnneks oskas Eesti aja ära kasutada. Au tollastele nutikuse eest!
Soovitus 19. august 2013 13:42
Ostke raamatupoest raamat "Leegitseval piiril". Seal on palju materjali 90/91 aastate kohta. Nimed ja pildid sees!
19. august 2013 13:32
Lõuna-Eestist on päris kauge käia Tallinnas muuseumides kui muud hädalist asja sinna pole ja tavaliselt polegi, kuna kõik toimingud saavad lähikonnas korda aetud. Asi huvitab küll, aga näituse eksponeerimisaeg on lühike.
Huvilised! 19. august 2013 12:56
Nõmme Muuseumis on alates 21. augustist kuni 12. septembrini taasavatud mininäitus "Vabaduse teel 1990 - 1991". Seal saab kuulata Eesti elektroonilise rünnaku heliklippe nõukogude dessantlaste vastu ja vaadata mõningaid tollaseid raadiojaamu.
nomaitia 19. august 2013 12:29
tegelikult võitsin laulva revolutsiooni mina.
ma viisi ei pea ja kui ma tallinnas lauldes ringi käisin, kukkusid vene sõdurid hulludes enesepettusi sooritama ja kui nad olid endale loonud vale ettekujutuse topelt raadiosaatjast, mida võibla polnudki olemas, aga mis meid tegelikult ilma ohvriteta vabastas, sest tal oli kääraudade võti, mis hoidis meid kinni kurja venemaa külges ja...
etc.
kujtage nüüd ette, et keski poleks laululaval laulmas öösel käinud, oleks kuulanud vaid dubleeritud raadiot omas polüestermööbeliga korteris ja siis oleks old eesti vaba.......
sest dubleeritud raadio - see on jõud....
mis see ühtehoidmise tunne ja massid, kes vabadust nõuavad, ikka tähendab...
peaasi, et oli asi, mida tarviski polnud, sest teletorni juures oli mingi mõtetute kokkuhoivate inimeste sumin.......
Sven 19. august 2013 12:04
Olin tollal samuti Toompeal valves. Juba siis mainisid lossihoovile aetud telebussi mehed mokaotsast, et lossist toimub Nõukogude ründegrupi side häirimine, nii et mingis mõttes oli antud artiklis kirjutatu tollal avalik saladus. Et kaasaja sõjas on side üks edu võtmekomponente, tegid need mehed rohkem kui me tollal arvata oskasime.
aga 19. august 2013 11:37
milles see vaenlase löömine siis seisnes

noh 19. august 2013 11:30
mina olin kolm päeva Raadiomaja kaitsel. Oli kindel koht mida vaja valvata, seal olevat sideühendus ja eluliselt vajalik. Nii me inimketsist, mis oli viis inimest üksteise taga,seisime ja keegi ei lahkunud. Teised pereliikmed tõid süüa-juua, aga ajasime nad koju. Oli ka muidu uudistajaid ja kui räägiti, et teletorni juures on tankid kohal,hakkasid paljud minema, ju oli hirm nahas. Aga meie,naised ja vaprad mehed jäime paigale. Oli meilgi hirm, elu on üks kõigil,ikkagi jäime sinna ja lootsime, et naistele vast kallale ei tulda,kuigi kes teab. Õnneks läks kõik hästi ja viimaselpäeval kuulsime Raadiomajast , et Moskva tunnistas Eesti Iseseisvust. Pisarad voolasid, aga need olid õnnepisarad.
nii & naa 19. august 2013 11:13
Lugemist 19. august 2013 11:11
Otsisin netist tükk aega neid segamise näiteid, sest olin kunagi kuulanud http://okupatsioon.ee/et/andmed-ja-nimekirjad/47-aadu-jogisoo
leonti 19. august 2013 10:54
Side oli selline et mine ise kohale.
Volts 19. august 2013 10:47
Nagu eelmistest kommentaaridest lugeda saab, siis - selle aja koduloo uuringud on mittepiisavad. Ajalugu ei mäleta pooli kangelasi ja teadjaidmehi. Ilmselgelt oleks hea kõik tolleaegne sündmusteahel välja uurida kirja panna ja kõik osalejad, kes sellega nõus, ära nimetada. Et keegi ei tunneks ennast puudutatuna, nagu siin välja tuleb. Fakt on see, et paljud ei kujuta ette, mis sellel ajal toimus ja kes millega riskis, kas siis teadlikult või lihtsalt, kohal olles. Igatahes - see oli hull aeg, mis läks meile ikka väga hästi, võrreldes lõunanaabritega. Isiklikult au ja kiitus nendele sidemeestele.
To Johann 19. august 2013 10:47
Selles artiklis ei räägita tollasest sidevõimekusest, vaid Nõukogude sõjaväe ründamisest kriitilisel hetkel ja kuidas eestlased muretsesid omale tehnikat. Leedule kogusid sidevahendite ostmise raha välisleedulased, aga meie väliseestlased....
Muide, augustiputši kõige suuremad kangelased olid: "Kaitseliidu tunnustamise kinnituseks korraldati 14. septembril 1991 Kadrioru lossis tseremoonia, kus esimest korda üle 50 aasta autasustati kuut kaitseliidu juhti Eesti Vabariigi teenetemärgi – Kotkaristiga; Manivald Kasepõldu
autasustati Kotkaristi II teenetemärgi ning Ülo Tamret, Riho Ühtegit, Avo Kadarikku, Lembit Kuubenit ja Heimo Randalat V klassi teenetemärgiga."
jes 19. august 2013 10:44
Üks tegelane rääkis mulle et ta passis siis raadiomaja juures taskus kaks granaati ja kottis mõned süütepudelid...
Johann 19. august 2013 10:12
Mister Jögiaas ilmselt ei tea, et toona töötas Tallinnas ka teine sidekeskus mis tõsi, oli varustet USAst toodud tehikaga ning tagas reaalajas side NATO Bornholmi vaatlusjaama, ning USA vastavate keskustega Müncenis ja Helsinki lähistel. Lisaks Tallinnas ja lahel toimuva kontrollile tagas see keskus oma sidevõimekusega ka teabe edastamise Moskvas, Peterburis, Kiivis ning Minskis toimuvast, sest NL sidevõrk välismaalimaga oli sel hetkel blokeeritud.

MADIS 19. august 2013 09:59
Need mehed, kes teletornis vastu panis teadsid, et riskisid oma eluga (ilmekasja hoiatav näide Vilniuse teletornist). Aga kuidas me neid hiljem selle eest tunnustanud oleme? Isamaa ärapäästmise eest jagus kõrgeid aumärke vasakule ning paremale. Ja mida asjaga vähem seotud tegelased, seda kõrgem teenetemärk. Teletorni-meesteni jõuti alles vist kümmekonna aasta pärast ja ka siis anti vaid kõige madaamad, viienda järgu kotkaristid. Käib neile küll! Veelkord tuletas sangareid meelde meie praegune president. Tema omalt poolt annetas neile mingid kivid-suveniirid. Vahest ehk Ärma põllu pealt korjatud? See kompenseeris siis vaprate meeste senise varjujäämise muidugi kuhjaga.
Endine piirikas 19. august 2013 09:58
Tegelikult loodi Toompea lossi sidekeskuse teenindamiseks siderühm kuhu Jõgiaas isiklikult otsis mehi. Ta õpetas Remniku Õppekeskuses ajateenijatele ja ka tulevastele ohvitseridele kommunikatsiooni ja alati küsis, et kas keegi on omandanud side-raadioharidust või on muidu huviline. Tollal me ei teadnud milleks seda vaja oli. See Moskva putš tuli tõenäoliselt liiga kiiresti kallale ja peale seda suurenes siderühm tunduvalt ning nad võtsid KGB käest side üle. Minu mäletamise järgi elas hr Jõgiaas mitmed aastad Ädala tänava KGB käest ülevõetud hoones.
ettepanek 19. august 2013 09:54
Arvan, et sellele toonasele salajase siderühma tegevusele tuleks mälestusmärk püstitada.
üügu 19. august 2013 09:46
...., võisid olla küll Toompeal,kuid ega sa siis lossis ringi jalutanud ja tubades promeneerinud! Mind häiris artiklis kasutatav sõna" sideväelased" . No ei olnud hetkel ju eestil oma kaitseväge !Aga mehed olid tublid!
Samuel-Leo Korvett 19. august 2013 09:46
Kas härra Jõgiaas on setu? Kui jah, siis seletab see nii mõndagi.
.... 19. august 2013 09:32
olin ka tol ööl toompeal.
kurb kuidas ilmuvad välja üha uued isehakanud n.n. "kangelased".
tagantjärele on ju nende tegelikku rolli raske kontrollida, aga antud hetkel võtab see onu ilmselgelt enda peale liiga palju...
Rahu 19. august 2013 09:26
Ei trügi nad kiitma ennast, kord aastas augustis libiseb neile külje alla uudistenäljas ajakirjanik ja viisakate inimestena nad pajatavadki jälle lahkelt oma loo.
Anatoli Kalhoz 19. august 2013 09:13
Ennast kiitmast ma ei väsi! Kas sellist suhtumist nimetataksegi üleväärsuskompleksiks?

zz 19. august 2013 07:40
..JA MEILE JAHUTAKSE, ET KGB SPETSID TULI VÕTTA KAPO-E TÖÖLE..
kili 19. august 2013 07:39
ja mina arvasin et kaerajaani tantsimine andis meile vabaduse
Tuhlis 19. august 2013 07:27
Vot siuksed on kõvad mehed!Oma ala fanaatikud.Tänapäeval lähevad enamus ülikooli selle pärast,et hetkel on nõudlus sellisete diplomite järgi või lihtsalt,et ei saand mujale sisse.Lipitsevad omale pärast vastutava töökoha ja söövad vanad kalad välja(kellel ei ole nii uhket diplomi virna,aga kes saab aru mis ta teeb ja on oma ala täielik fanatt).Ja siis kui tekib kriitiline olukord on suu m..i täis ja ollakse esimese laeva peal mis rootsi põgeneb.