Elu

Nimi ei riku meest (23)

Geidi Raud, 17. august 2013, 08:00
 
Paljud Eesti staarid on pannud oma põngerjale nime, mis Mikust-Mannist kõvasti erineb ja võsukese teiste seast esile tõstab. Õhtuleht uuris, kuidas kuulsus­te laste omapärased nimed sündisid.

Hyrr-Innokent Vainola juhtis aasta veidrama nime edetabelit

"Et pojale 1991. aastal sobivat nime leida, sai tegutsetud üsna põhjalikult. Uurisime ja vaagisime erinevaid nimesid," meenutas kitarrist ja laulja Allan Vainola. Ta oli sel ajal Vennaskonnaga Soomes ning seetõttu sattus soovitajate hulka ka Tõnu Trubetsky, kes on nimede alal suur spetsialist. Tal on Allani sõnul palju teooriaid, miks mingid nimed on tugevamad kui teised ja kuidas need elusaatust mõjutavad. "Sain temalt A4 jagu Vana-Põhja, Norra ja muid, peamiselt Skandinaavia päritoluga nimesid ning saatsin paberi nimedega Eestisse. Lapse ema Tiina valis sealt välja lühikese ja laheda nime – Hyrr," meenutas ta. Hiljem selgus, et lapsele oli pandud ka veel teine eesnimi Innokent, mille Allan oli ise pikka loetellu lisanud – talle meeldis sel ajal Vene näitleja Innokenti Smoktunovski. Selle nime palus lapsele panna ka üks Allani häid sõpru Art Frey.

"Kombinatsioon Hyrr-Innokent äratas tol ajal suurt tähelepanu kui täielikult sobimatu ja juhtis aasta veidrama nime edetabelit. Nime kasutati aeg-ajalt näitena, milleni üks Eesti inimene oma lapsele nime valides minna võib," rääkis Allan, kelle sõnul on poeg oma nimega kogu aeg väga rahul olnud.

Indrek Raadiku pojad: Jorke Patrick ja kaksikud Revo Nicholas ning Keron Dominic

"Tegelikult see, et kaksikutel Revol ja Keronil on teisteks nimedeks pühakute nimed, on Jorke pärast," selgitas laulja Indrek Raadik: see, et Patrick on Jorke teine nimi, tuli asjaolust, et poiss sündis püha Patricku päeval ja kuna Indreku pisipoja ilmaletulek oli täis ärevaid ja raskeid hetki ning komplikatsioone, siis arvasid nad naisega, et just Patricku nimi oleks väga sobilik. "Õnneks lõppes kõik hästi. Ju püha Patrick ise seda pisikest väänikut hoidis," meenutas laulja.

Esimene nimi Jorke jõudis Indrekuni aga Rootsist, kus on levinud nimi Jocke. "Mõtlesin, et võiks selle c asendada r-tähega," lausus ta.

Teistele vendadele ei saanud Indreku meelest ju teistmoodi nimesid panna ja seetõttu said ka nemad pärjatud pühakute nimega. "Perekonnas tuleb ikka sarnast joont hoida," arvas ta. Indreku meelest ongi kaks nime hea, sest tavaliselt kutsub ta oma lapsi esimese nimega, aga kui tahab oma sõna kõvema häälega kehtestada, on mõjuvam, kui lasta käiku mõlemad nimed.

Sõprade ja tuttavate esimene emotsioon Indreku poegade nimedele oli, et issand jumal, mis nimed, ei saa aru! Laulja arvates pole aga nendes nimedes midagi rasket ja tulevikus hakkavad pojad nii või naa kasutama oma valikul nimest ainult ühte osa. "Mina arvan küll, et ma ei pannud oma lastele nii raskeid nimesid, mis inimesi sassi peaks ajama!"

Kirsti Timmeri poeg kannab nime River

"Vaatasin kunagi telekast ühte filmi, kus mängis River Phoenix ja kui lõputiitrites see nimi mustale taustale ilmus, siis tundus see nii ilus," selgitas raadiohääl Kirsti, kes teadis tol hetkel täpselt, et selle nime paneb ta kunagi ka oma pojale. Riveri nime tähendus on Kirsti meelest samuti väga ilus, sest see sümboliseerib edasiminekut ja voolavust ning mitte kunagi paigalseisu.

"Tegelikult River on mujal maailmas levinud nimi ja polnud ka Eestis mingit küsimust sellise nime panekul. Ka sõbrad ja tuttavad reageerisid sellele nimele väga positiivselt," selgitas Kirsti.

Helena-Reet Enneti tütred on Ivanka-Shoshana ja Estella-Elisheva

Saatest "Robinsonid" tuntuks saanud Helena-Reet rääkis Publikule, et kuigi tema ja abikaasa Margus elavad Eestis, ei taha nad päris unustada oma juuri, mis hargnevad laialt. "Minu juured on sama tugevalt Iisraelis, kui isa poolt Mulgimaal," ütles ta.

"Shoshana ja Elisheva on Iisraelis juutide seas sama tavalised (või õigemini öelda lihtsad) nimed nagu Kati, Mati, Kadri või Mart Eestis. Nimedel on suur võim ja ma usun sellesse. Shoshana ja Elisheva on head, tugevad nimed. Neid on aegade algusest saatnud hea aura, suur võim ja positiivne taust," selgitas Helena-Reet, kelle arvates on tema lastel väga toredad nimed.

Kristiina Heinmetsa pojad Airon Kindlus ja Leonhard Charlton

"Ka abikaasa vanaisa nimi oli Kindlus, mis tundus mulle alguses unikaalse ja eriskummalisena. Tegemist on iidse Eesti nimega ja miks mitte tuua taas au sisse vanad eestipärased nimed, mis on kõnepruugis veel säilinud," ütles eksmiss Kristiina Heinmets-Aigro ajakirjas Naisteleht.

"Juurde sai lisatud Aivariga sarnane rahvusvaheline nimi Airon. Nii saigi vanema poja nimeks Airon Kindlus," meenutab kunagine Miss Estonia. "Teise poja nimi Leonhard on pandud abikaasa teise vanaisa nime järgi. Ja Charlton sobis Leonhardi nimega lihtsalt hästi kokku."

Ken Saani tütar on Lumi Lulu

Skandaalne tele- ja filmimees Ken Saan on oma tütre, Lumi Lulu, nime kohta varem Elu24-le rääkinud, et kuna tegemist on talvelapsega, siis Lumi sobib suurepäraselt ning Lulu nimes on veidike aasiapärast eksootikat. Nime leidmine oli Keni sõnul väga keeruline: "Mõtlesime ikka jupp aega. Kas teadsite, et kui lapsevanemad kuu aja jooksul lapsele ise nime ei pane, teeb seda tädi perekonnaseisuametist? Kohutav! Kujutage ette, istub mingi naisterahvas laua taga ja lihtsalt paneb su lapsele nime ära, nuta või naera."

Lumi Lulu nimi tuli koostöös naise Arlin Puustiga. "Eelduseks oli, et nimel võiks tähendus olla ja mina mõtlesin suts ka seda nime graafilist poolt. Täht u lapse nimes on väga ilus: suu läheb prunti, kui seda öelda ja lapsel, kellel on selline täht nimes – no sellise lapsega ei saa nii kergelt ka kurjustada," arvab Lulu isa.

Lenna Kuurmaa ja Robert Vaigla märtsis sündinud pisitütar on Ami

Muusikutepaar Lenna Kuurmaa ja Robert Vaigla otsustasid panna maimukesele nimeks Ami, mida nad hääldavad rõhuga i-hääliku peal. See mõte tuli värsketele vanematele eelmisel suvel Setumaal puhates. "Me juba teadsime, et oleme rasedad. Tuhlasime nimekalendris ja vaatasime, et kellel sel päeval nimepäev on. Tol päeval oli hästi palju A-tähega nimesid ja üks oli Ami. Vaatasime, et päris huvitav nimi, polegi kuulnud," rääkis Lenna ajakirjas Anne & Stiil.

Kivisaarte peres kasvavad Lakenda Amerii, Adrian Hanley ja Arle

Lakendra Amerii isa, raadio- ja telemees Alari Kivisaar on Õhtulehele rääkinud, et tütre nime puhul on enda poolt lisatud ainult

i teise nime lõpus. "Muidu on mõlemad maailmas nimedena kasutusel," sõnas ta. Erilisemat sorti on ka Kivisaarte poegade nimed: Adrian Hanley ja Arle.

"Ma saan aru, kui keegi tahab lapsele panna nimeks Hapukurk või Jobu. Aga kui see on lihtsalt nimi, siis mis see teie asi on?" küsib Alari ja on seda meelt, et ametnik ja seadus ei peaks nimepanekusse liigselt sekkuma. "Lakendra Amerii ise ütleb oma nime juba väga uhkelt. Pole seal midagi väga keerulist," lisas ta.

Psühholoog: keerukast nimest suurt kasu pole

"Laste omavahelistes suhetes tekitavad sellised eriskummalised nimed rohkem barjääri kui on külgetõmmet," selgitab psühholoog Helle Niit, kelle meelest on naljakal kombel just kõige tavalisem nimi see, mis on mängukaaslaste jaoks meeldiv ja positiivne. "Laste maailmas on tuttavad asjad need, mis alati rohkem peale lähevad."

Psühholoog leiab, et vanematel, kes panevad lapsele eriskummalisi nimesid, on ka endal mingisugused kohanemis­probleemid, mistõttu leitakse, et tuleb teistest erineda ja selle tõttu panna lapsele nimi, mis ei ole tuttav," rääkis Niit. Eriliste nimede panekuga käib tema sõnul kaasas ka vanemate käitumismuster, mis kipub erinema tavainimeste omast.

"Plussiks võiks lugeda keeruliste nimede puhul seda, et sellise nime kuulmine paneb kõrva kikitama ja tõmbab tähelepanu, aga eks igapäevases suhtlemises moonduvad imenimed ikkagi hüüdnimeks, mis on suupärasemad," arvas psühholoog.

Üldiselt võtavad inimesed psühholoogi meelest oma nime omaks, aga äärmuslikel juhtudel on nad sunnitud seda nime, mis vanemad on neile andnud, muutma, sest sellega on väga raske elada. "Kindlasti on nimi üks osa inimese identiteedist ja seega pole selle muutmine lihtne. Võiks loota ja soovida, et vanemad taipaksid lastele anda sellise nime, millega tal oleks lihtne elada!" nentis Niit.

Rahvas suhtub veidernimedesse irooniaga

Kommentaariumidest jääb kõlama küsimus, miks ei austa eestlased Eesti nimesid ja juuri? Eestlastele lähevad peale lühikesed ja üheosalised nimed, mitte sellised, mida lapsed koolis kontrolltööde peale 10 minutit kirjutavad ja kui ema last sööma hõikab, siis läheb supp enne külmaks, kui nimi välja saab öeldud. Irooniaga kirjutatakse, et näiteks Chrösolyn-Philepherde või Agneyr-Trbiuszkaé on ikka väga maalähedased nimed.

Omapäraseid nimesid:

Laulja Ervin Lillepea poeg kannab nime Karvin.

Räppar Jarek Kasar ehk Chalice pani oma pojale nimeks Karm.

Ökoaktivist Madli Zobeli tütre nimi on Charlyz Vihmapisar.

Modelliagentuuri omaniku Beatrice’i ja DJ Priit Kuusiku peres kasvavad tütar Uma Sofia Garcia ja poeg Balthazar Serafim.

Luuletajal ja kunstnikul Indrek Hirvel on kolm tütart – Tui, Käbi ja Ingel – ning poeg Pärtel.

Kirjaniku ja seltskonnategelase Kati Saara Vatmanni (endine Murutar) viies tütar kannab nime Maria Indira.

Kaido Kama ja Vigala Sass on järeltulijaile andnud maapärased nimed

Aastaid tagasi poliitikas tegutsemise lõpetanud ja Võrumaale elama läinud Kaido Kama sai seitsmendat korda isaks eelmisel aastal. Üheksakümnendatel aastatel justiits- ja siseministri ametit pidanud Kaido värskeim poeglaps sai nimeks Majjai, mis tähendab võru keeles kobrast, vahendas Kroonika. Omapärased nimed on ka Kaido vanematel lastel: poeg Susi, tütar Kärg, poeg Põvvat, tütar Põim ning pojad Pikne ja Mõtus Lõmaš.

Aleksander Heintalu (rahva seas tuntud kui Vigala Sass, pildil) ja tema elukaaslane Elo Liiva kasvatavad nelja last: poeg Ess’u ehk maakeeli välja öeldes Essu, teine poeg Uko-Aija ning tütred Kõue ja Õnne. "Meil on selline kokkulepe, et kui sünnib poiss, pole minul nime teemal eriti midagi kaasa rääkida, Sass valib. Kui aga on plika, siis panen mina nime," selgitas Elo Päevalehele.

Eriline nimi on ametnikele kontimurdev

Gyrcelea-Ithaka-Maria Rahula õde Gerthylea-Rhe-Danoa-Ishtar on varem Õhtulehele rääkinud, et 16aastaseks saades, kui oli vaja passi vahetada, oli tal tükk tegu, et sinna täisnimi üle viia, sest masinad olid sel ajal programmeeritud nii, et 24 tähte polnud eesnime real ette nähtud." Nii pidingi, sünnitunnistus näpus, jalgu trampima, et loobun enne kodakondsusest kui oma täisnimest. Tegelikult ei mahtunud mulle pähe sealsete töötajate soovitus, et ma valiksin välja, milline oma nimedest ära jätta. Inimene, kel on vaid üks eesnimi ja kellele samasugune ettepanek tehtaks, tunneks end kindlasti samamoodi nagu mina tol hetkel. Kes oleks Mari, kui ta oma ühest nimest loobuma peaks?" leidis Danoa.

23 KOMMENTAARI

l
Lible 17. aprill 2014, 20:57
Lapsed on rahule jäetud aga vanemad..... Olen kindel, et meie sõnavarass leidub ohtralt roppe sõnu..... aga jumal teab, mõnes teises keeles on ta kui ...
(loe edasi)
p
Pakun lisa. 18. august 2013, 21:38
Fak Yu, Suk Kok, Dick-Anus, Sigridur Sigurdottir, Murmunbull Kalmõnbõk, Dual Core, Windows Vista, Blu-Ray... Ideed on alati teretulnud!
Loe kõiki (23)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee