Eesti uudised

Omamoodi festival: pannkooki tahate? Või hoopis riiki parandada? (27)

Karoliina Vasli, 17. august 2013, 08:00
VAATEMÄNG: Kaur Kender, Indrek Neivelt ja teised rahvale vaesusest rääkimas. Mõtteainet diskussioon pakkus, iseasi, kas ka lahendusi.  Martin Šmutov
Eile algas Paides Eesti esimene arvamusfestival. Ilmselt on vähe üritusi, mis nii laia sihtrühma tõmbaks. Kõrvuti poliitikud, ärimehed, boheemlased ja isegi mõni punkar. Sai eksperte kuulata ja ise kaasa rääkida. Kui see tüütas, siis hoopis piknikku pidada.

Pisikesel poisil kukub präänik murule. Ta haarab selle maast ja toriseb: emme, mul on igav, lähme sinna, kus sai poniga sõita. Ema kummardub lapse kohale ja sosistab: kannata veidi veel, las onu räägib ära.

Onuks on tulivihane kirjanik Kaur Kender, kes arutleb laval ühes Kaja Kallase ja Indrek Neiveltiga vaesuse üle.

Pankur Neivelt rõhutab, et miinimumpalka tuleks tõsta. Riigikogulane Kallas leiab, et rikkust ei saa mõõta vaid rahas. Pehmed väärtused pole Kenderi teema. Ta lajatab sarkastiliselt, et rohi vaesuse vastu on lihtne: kõik laenud kustutada. Kender muigab ja ütleb, et pankurid on kõiges süüdi. Mõtleb ümber: ikkagi poliitikud on süüdi. Mäenõlvale kogunenud sadakond inimest naerab. "Valesti ütlesin, poliitikutel polegi võimu! Neil on valijate mandaat."

Kohal vaid poliitikud, ajakirjanikud ja töötud?

Sel hetkel on kell pool viis õhtul. Ennist tülitanud lühikesed vihmasahmakad on asendunud päikesega.

Kenderi soolot jälgivad sadakond inimest on varasemaga võrreldes palju. Festival startis südapäeval ja siis oli inimesi napilt. Mitmeski seltskonnas lõõbiti, kas kohale tulevad vaid poliitikud, ajakirjanikud ja töötud.

Üks festivalikülastaja märkis, et juhtus kuulma, kuidas Indrek Neivelt küsis festivali ühe eestvedaja Urmo Kübara käest: kas ongi nii, et iga paneeli jaoks on täpselt 10 pealtvaatajat. Kübar öelnud, et eesmärk polegi masse kokku meelitada.

Ent tasapisi tuli rahvast kogu aeg juurde. Ka paljud pealinlased sättisid end pärast tööd teele Paide suunas. Kuigi ka Õllesummer on end pereüritusena reklaaminud, oli tegelik pereüritus, arvamusfestival, Paides.

Alkoholi küll kohvikus müüdi, aga see ei andnud üritusel tooni. Hoopis enam torkasid silma pisikesed müügilauad, kus särasilmsed naised müüsid koduseid imemaitsvaid saiakesi ja muud head-paremat. Kel hoopis pannkoogiisu, ei pidanud kaugelt otsima. Hakkliha või šokolaadiga – see oli juba enda valida. Püsti oli raamatutelk, kust sai lugemisvaraga lahkuda ka siis, kui taskus polnud sentigi. Jõmpsikate jaoks tegi olemise huvitavaks mänguplats. Paljud perekonnad olid võtnud kaasa tekid ja muu piknikuvarustuse. Õnneks pole see üritus, kus turvamehed väravas isegi pulgakommi või kõrrejoogi konfiskeeriks. Sel üritusel polnud väravat, piletitasust rääkimata.

Kärmas: kuulutame Eesti looduskaitsealaks

Korraldajad on öelnud, et arvamusfestival toob eilse ja tänasega Paidesse kokku 170 kõnelejat, 45 arutelu ja 20 arvamusvahetuse platsi.

Vaesuse teema kõrval olid eile paneelides arutluse all näiteks noorte tööpuudus ja võõrtööjõu vajalikkus. "Kuulutame Eesti looduskaitsealaks, siin on vähe rahvast, sood ja metsad. Euroopa Liit maksab kõik kinni," ironiseeris "Pealtnägija" saatejuht Mihkel Kärmas. Tõsinedes rääkis ta, et tuleb loomulikult inimesi juurde kutsuda ja vähendada praeguste äraminekut. Palju kõneainet pakkus ka "Vihakõne ravi". Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald vastas kriitikale, mis on tulnud anonüümsete internetikommentaaride aadressil.

Valimised on lähenemas ja parteid ei jäta ühtki üritust vahele. Südapäevast saati olid piirkonnas, mis nimetatud "maailmavaatekohvikuteks", suuremad erakonnad kohal. Keskerakond, IRL, sotsid ja Reformierakond olid kõik oma telgid püsti pannud.

Poliitüritust sellest siiski ei saanud. Parteinoored möödujaid üldiselt tülitama ei kippunud. Arvestades kohalviibinuid: poliitikud ise, ettevõtjad, ajakirjanikud, kultuuriinimesed... Vaevalt, et poliitilise maailmavaate reklaamimine kellelgi silmad eriti särama lööks.

Arvamusi kuuleb ka täna. Õhtulehe teada astub ürituselt läbi ka president Toomas Hendrik Ilves.

Krossi festivalilkäik algas plekimõlkimisega

IRLi linnapeakandidaat Eerik-Niiles Krossil oli eile arvamusfestivalile jõudmisega nõnda tuli takus, et ta sattus liiklusõnnetusse.

Kross tunnistas Delfile, et Pärnu kesklinna lähedal oli tõepoolest väike plekimõlkimine. Keegi kannatada ei saanud ja politseid sündmuspaika välja ei kutsutud. Teadaolevalt sõitis Kross ristmikule, veendumata, et seal ei liigu parasjagu ühtegi teist sõidukit.

Kui Kross jõudis siiski festivalile, siis Õhtulehe andmetel pole näiteks Keskerakonna juhil Edgar Savisaarel plaanis üritust väisata. Kohale ei lähe ka peaminister Andrus Ansip. Küll võis eile seal näha sotside juhti Sven Mikserit.

Samal teemal

12. august 2014, 07:00
"Arvamusfestival" nõuab tänavu rohkem raha

27 KOMMENTAARI

.
.. 20. august 2013, 14:46
.. no mida?? et meil on võõrtööjõu vajalikkus?? millise võõrtööjõu??? kas sellise kes ei viitsi tööd teha ja elab riigi kulul.. vaadake 11. juuli maal...
(loe edasi)
k
Kivirand 20. august 2013, 02:50
Peab tunnistama, et tipp-poliitikuil on hea poliitiline vaist, et nad kohale ei tulnud. See oleks mõjunud võimupoolse surve või ironiseerimisena et "vaatame, mis te siin siis ka arvate". Ainsa erakonnajuhina Mikser muidugi astus jälle ämbrisse.
Loe kõiki (27)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee