Eesti uudised
Galerii!

Peipsiääre sibulamüüja Aleksandra: ei tasu enam ära, odavam on naabri käest osta (24)

MAARIUS SUVISTE, 14. august 2013 07:00
Foto: Aldo Luud
Paarkümmend aastat Peipsi ääres Varnja külas sibulaid müünud Aleksandra ohkab. "Kõik see töö ja vaev, terve suvi teed käsitsi tööd – no ei tea, kas on ikka mõtet."

Sestap tunnistab sibulatee ääres elav Aleksandra, et kui ausalt öelda, siis odavam on naabri käest osta. Sibulaid. Kuid Varnja külas üleeile just ülemäära palju aiasaaduste müüjaid oma kodu ees ei olnud. Mõni üksik vaid.

Kes kaubelda oskab, saab odavamalt

"Täitsa tühi küla. Talvel seisab 30 maja tühjana. Suvel tullakse siia mujalt – kes tuleb suvitama Peterburist, kes Tallinnast ja teistestki kohtadest –, siis on rahvast rohkem. Aga muidu siin on vähe rahvast. Pensionärid peamiselt," annab külast ülevaate aasta läbi oma majas üksinda elav Aleksandra, kes vahepeal elas Tartus ning 17 aastat tagasi tuli Varnjasse vanematekoju tagasi.

Vanemate eeskujul samuti sibulaid kasvatama ja müüma hakanud Aleksandra praegusajal sibulaid ülemäära palju ei kasvata. Enda tarbeks peamiselt ja lähedastele ka. Mis üle jääb, läheb müüki. Oma tarbeks kasvatab ta ka kurke ja tomateid. "Midagi on ju vaja teha, ennast on vaja liigutada," põhjendab ta peenramaal askeldamise vajadust. Ja kui sibulad ka ära müüa saab, siis on see pensionile väärt lisa: "Mõni kopikas ikka tuleb."

Selle aasta sibulasaagist rääkides ütleb Aleksandra, et see on eelmise aastaga võrreldes nigel. "Kevadel oli uputus. Pärast oli kuiv, ei olnud vihma. See on probleem," teatab kogemustega sibulakasvataja ja -müüja. Ja lisab: "Nüüd on küll õige aeg sibulat osta. Ta on valmis ja kuivanud."

Hinnamajandus on Peipsi ääres sibulateel põhimõtteliselt selline, et igaüks kujundab oma hinna nii, nagu ise tahab ja heaks arvab. Aleksandra tutvustab oma hindu: sibulavanik, olenevalt pikkusest ja kaalust, maksab kolm eurot (väiksem), viis eurot (keskmine) ja kaheksa eurot (suur punane sibul). "Küüslaugukilo eest küsin ka kaheksa, vahel annan ka soodsamalt – kes kaubelda oskab, saab odavamalt," muigab Aleksandra. Sibulakilo eest tahab ta poolteist eurot ("Punane sibul on natuke kallim, aga vahel annan ka sama hinnaga!") ja seemnesibula eest viis eurot.

Parem müüb kodus kui Tartu turul

"Kokkuostjad ostavad siit Peipsi seemnesibula kolme-nelja euroga kokku ja Tartu turul müüvad 8–10 euroga maha. Peipsi sibulat müüakse Tartus kahe euroga kilo," teatab Aleksandra, et tal ei ole mõtet enda koguste puhul Emajõelinnas müümas käia: "Sõit maksab, müügikoht turul maksab, terve päev seisad – ei tasu ära. Parem siin oma kodu ees müüa."

Aleksandra elamisest paar maja edasi on ühel teisel müüjal säärased hinnad: küüslauk 10 eurot, tomat kaks ja sibul poolteist eurot kilo. Ilusa suure punase sibula eest küsitakse neli eurot.

Peipsi sibula eest küsib poolteist eurot ka Galina Kasepää külast, kus on müüjaid juba rohkem (nagu ka Kolkjas). Ka Galina ütleb, et tänavu ei ole nii hea sibula-aasta kui oli eelmisel ja üle-eelmisel aastal. Sama juttu räägib ta ka peaaegu kõigi teiste oma aiasaaduste kohta.

Samas üks teine Kasepää teeäärne müüja pajatab teist juttu: "Päris hea tomati- ja sibulasaak on. Normaalne aasta." Kuid selle juures on üks suur aga: "Eriti keegi ei taha sibulat võtta," lausub ta, et müük pole praegu just kõige parem.

* * *

Kui me Kasepää külas sibulamüüja Rajaga juttu teeme, ütleb ta teada-tuntud sõnad, mida tasub alati üle korrata: enne kui ostma hakkad, uuri hindu. Meie ostsime esimese ettejuhtuva müüja käest sibulavaniku ja küüslaugukimbu ära ning hiljem Rajaga rääkides tuli välja, et oleksime saanud odavamalt. Märkimisväärselt.

Näidates talle ostetud kraami, vangutab ta pead, lööb kaks kätt kokku ja ütleb: "Kas sa ikka julged sellega koju naise ette minna? Ja kuidas sa kavatsed seda väikest küüslauku koorima hakata?" Tema müüb sibulavanikut nelja euroga ning küüslaugud on suuremad ja ilusamad.

Suletud sild aitas sibulamüüki?

Eelmisel nädalal Koosalt Alatskivile otse ei saanud, sest Metsakivi sild oli truubi paigaldamiseks suletud. See aga omakorda tähendas, et ümbersõit oli korraldatud Koosa–Varnja–Alatskivi kaudu ning Peipsi-ääre sibulamüüjatel olid paremad väljavaated oma aiasaaduste müügiks.

Sel ajal oli sibulateel Varnja, Kasepää ja Kolkja küla kandis näha ka rohkem välisturiste – soomlaste ja lätlastega alustades ning lõpetades prantslaste ja inglastega, sekka ka mõned austraallased.

"Jumalale tänu, et sild remondis oli," tänab sibulamüüja Maria, et ostjaid oli sel ajal tavalisest enam ja müügil oli rohkem edu. Samas Aleksandra Varnja külast ei taha uskuda, et suletud sillast oli kasu: "Kellel vaja, tulevad alati siia."

Millal on õige aeg sibulat osta?

Köögiviljaühistu Peipsiveere juht Ingvar Tšižikov ütleb, et tänavune sibulasaak ei ole nii hea kui eelmisel aastal (mis oli erandlik aasta), kuid midagi ebatavalist ka ei ole: saak on keskmine.

"Mõlemad on head, aga protsentuaalselt kollane sibul säilib kauem kui punane," vastab Ingvar Tšižikov küsimusele, millist sibulat eelistada. Kommenteerides sibulateemat üldisemalt ja laiemalt, soovitab ta sibula ostmisega mitte kiirustada: natuke on veel aega.

"Praegu on tihti nii, et võetakse peenralt ja müüakse kohe maha. Tuleks osta augusti lõpus või septembris, siis on sibul korrektne, täielikult ära kuivanud ja säilib kauem," soovitab ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee