Eesti uudised

Riigiprokuratuur: on teada Vene eriteenistuste isikud, kes Veitmaniga suhtlesid (12)

Toimetas Kristin Aasma, 9. august 2013, 15:42
Riigi peaprokurör Norman AasFoto: Mihkel Maripuu / Postimees
Kaitsepolitsei töötajad pidasid 7. augustil kinni endise kolleegi kahtlustatuna salastatud teabe edastamises Venemaa Föderatsiooni eriteenistustele. Riigiprokuratuuri taotlusel võttis Harju Maakohus Vladimir Veitmani täna, 9. augustil vahi alla.

7. augustil alustati kriminaalmenetlust Karistusseadustiku §232 lg 1, st riigireetmise tunnustel. Kriminaalmenetluse alustamisele eelnes pikemaajaline teabehange, vahendas Riigiprokuratuuri avalike suhete juht Katrin Lunt.

Samal teemal

Vladimir Veitman töötas Kaitsepolitseiametis tehniliste toimingute spetsialisti ametikohtadel aastatel 1991-2011. Kahtlustuse kohaselt algas riigireetmine aastaid pärast Kaitsepolitseiametisse tööleasumist.

„Veitman ei töötanud kunagi kaitsepolitseis juhi ametikohal, ei osalenud operatsioonide planeerimises, ei omanud teavet salajaste kaastöötajate ega nende kogutud info kohta, samuti polnud tal ligipääsu Euroopa Liidu ega NATO saladustele," kinnitas Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu.

Kriminaalasja juhtiva riigiprokuröri Inna Ombleri sõnul on kriminaalmenetluse käigus läbi viidud mitmeid läbiotsimisi ja ülekuulamisi. „Kahtlustatava ülekuulamistel on saadud väärtuslikke ütlusi ning ta teeb uurijatega koostööd. Nii on teada ka isikud, kes Venemaa Föderatsiooni eriteenistuste poolt Veitmaniga suhtlesid. Läbiotsimiste käigus on kahtlustatav loovutanud olulisi asitõendeid, muuhulgas suures koguses sularaha," ütles Ombler.

Riigi peaprokurör Norman Aas leidis, et viimastel aastatel avalikuks saanud riigireetmise juhtumite arv näitab paraku seda, et Eesti on oma geopoliitilise asukoha ja ajaloo tõttu Vene eriteenistuste suure huvi ja värbamissurve all. „See ei ole ka imekspandav, kuna alles sel nädalal avaldas üks kõrge Vene riigitegelane, et Balti riikide NATO-sse kuulumine ei meeldi neile. Sellise ohu teadvustamine Eesti poolt ja omapoolsed intensiivistunud vastumeetmed viimaste aastate jooksul on kindlasti ka olulisemaks põhjuseks, miks need juhtumid on päevavalgele tulnud ja õigusriigile kohase kohtuliku lahenduse saanud."

Kriminaalmenetlust viib läbi Kaitsepolitseiamet ning uurimist juhib Riigiprokuratuur.

Vladimir Veitmani taust:

Vladimir Veitman sündis 15.02.1950 Tallinnas. Põhi- ja keskkoolis käis ta Tallinnas, Tallinnas omandas ka tehnilise kõrghariduse.

1980-1991 töötas ta NSVL Riikliku Julgeoleku Komitees, täpsemalt ENSV RJK operatiiv-tehnilises osakonnas.

Veitman asus Kaitsepolitseiametisse tööle detsembris 1991 põhimõttel, et endisi KGB töötajaid ei kaasatud operatsioonide planeerimisse ja juhtimisse, kuid kasutati spetsialistina tehnilistes toimingutes.

Vladimir Veitman saadeti Kaitsepolitseiametist pensionile aastal 2011.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee