Eesti uudised

Jüri Mõis: "Võõra raha eest võetakse reisist maksimum!" (45)

Sven Harjo, 1. august 2013 06:52
HARVA ÄRIKLASSIS: Jüri Mõisas ei tekita ametnike äriklassireis erilisi emotsioone, sest ta ei arva praegustest Eesti juhtidest suurt midagi. Foto: Tairo Lutter
"Kui ise maksma ei pea, eks siis võetakse välja kõik mugavused, mida seadus vähegi lubab," kommenteerib ärimees Jüri Mõis kahe kõrge kultuuriametniku hiljutist äriklassireisi San Franciscosse.

Kultuuriminister Rein Lang ja kantsler Paavo Nõgene käisid juuni lõpul ja juuli algul USA Lääneranniku Eesti päevadel San Franciscos. Reis läks ministeeriumile maksma 10 000 eurot, millest äriklassi edasi-tagasi-lennukipiletid neelasid kokku üle 7000 euro.

Samal teemal

"Minus ei tekita see mingit erilist viha, ma lihtsalt pole praeguste Eesti riigi juhtide eetilis-moraalsetest omadustest just väga kõrgel arvamusel," ütleb Jüri Mõis, kes oma sõnul reisib üldjuhul turistiklassis. "Kui ise maksma ei pea, eks siis tehakse, mis seadusega lubatud on, ja võetakse endale maksimummugavused."

Kultuuriministeeriumi ametnikud on rõhutanud, et ESTOl osalemiseks oli 10 000 eurot eelarves ette nähtud, põhjendades samas kalleid äriklassi pileteid odavamate piletite puudumisega reisimise kõrghooajal. "Kultuuriministri osalemine ESTOl selgus käesoleva aasta aprilli keskel ning siis osteti ka piletid," ütleb ministeeriumi avalike suhete nõunik Brita Merisalu, jättes vastamata täpsustavale küsimusele, kas ESTO eelarve koostati samuti aprillis. "Oleme oma kommentaarid juba andnud ja ei ole siia juurde enam rohkem midagi lisada," märgib ta.

Väga palju maailmas reisiv riskikapitalist Allan Martinson on viimase 5–6 aasta jooksul lennanud San Franciscosse umbes 20 korda. "Äriklassi olen kasutanud vaid ühel korral ja ühel otsal, kui lendasin kaheks tööpäevaks kõnelustele ja oli tähtis olla puhanud," lausub Martinson. "Tavaliselt teen küll upgrade’e oma rohke lendamisega kogunenud punktide eest, aga sedagi Economy Extra, mitte äriklassi. Kuna ettevõtjana lendan oma raha eest, ei ole ma äriklassi seda hinda väärt olevaks pidanud."

Europarlamendi saadik, kunagine välisministeeriumi kantsler Indrek Tarand on esmalt üllatunud, et minister ja kantsler koos reisil käisid. "13 aasta eest oli näiteks välisministeeriumis selline kord, et minister ja kantsler koos ei reisinud, sest keegi pidi kodus korda hoidma," räägib Tarand. "Leidsime, et kui minister läheb, siis on tase juba küllaldane ja tal oli kaasas mõni madalam ametnik. Ja kui kantsleril oli tarvis reisida, siis polnud ministrit kaasas. Nagu näha, on asjad nüüd muutunud."

Tarandi sõnul on reisija otsustada, millises klassis lennata. "Kui talle on eelarves raha antud, siis tema poolt vaadates võib tunduda, et miks peaks Ryanairiga lendama, kui saab lubada mugavat reisi üle ookeani ja kontinendi. Ma ei usu, et nad reegleid rikkusid, küllap reeglid ongi nii paigas, et nad ise otsustavad, kuidas reisida."

Välisministeeriumi pressiesindaja Minna-Liina Lind ütleb, et praegu pole äriklassi kasutamise reeglid välisministeeriumis eraldiseisva eeskirjaga reguleeritud, kuid teenistuslähetuse korra kohaselt on töötaja kohustatud kasutama soodsaimat võimalust sihtkohta jõudmiseks. "Välisministeeriumi töötajad võivad kasutada lähetusteks ka äriklassi, kui tegemist on väljaspool Euroopat asuva sihtkohaga, ning sihtkohta saabumise järgselt on vaja kohe asuda töökohustusi täitma. Samuti võib olla oluline ka lennukipileti võimaliku muutmise paindlikkus," selgitab Lind.

Riigikogu pressiesindaja Ülo Mattheuse sõnul teeb enamik riigikogu liikmeid lennureise turistiklassis. "Välislähetuste planeerimisel kehtib põhimõte, et saadikud võivad kasutada äriklassi lennukipileteid vaid juhul, kui lend kestab vahemaandumiseta vähemalt kuus tundi ja äriklassi pileti ostmiseks on olemas eelarvelised võimalused. Riigikogu töötajad lendavad turistiklassis," kinnitab Mattheus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee