Eesti uudised

HÄVIMISOHUS: Eesti tudengisatelliiti ähvardab kokkupõrge Vene sõjaväesatelliidi tükiga (27)

Rainer Kerge, 1. august 2013 06:52
MAA: Eesti satelliidi pilgu läbi. Foto: Eesti tudengisatelliidi meeskond
Homme kell 10.07 hommikul, niipea kui tudengisatelliit ESTCube-1 peaks maakumeruse tagant levialasse naasma, helistavad Eesti tudengid talle ja loodavad, et satelliit vastab. Vaikus eetris viitaks kosmosekatastroofile.

Teisipäeval sai Eesti tudengisatelliidi meeskond meili Vandenbergi õhujõudude baasist Californias. Teatati, et Eesti tudengisatelliit ESTCube-1 on võimalikul kokkupõrkekursil kosmilise objektiga.

USA näeb kosmoses ka kübet

Samal teemal

7. mail kell 5.06 hommikul orbiidile startinud tudengisatelliit tiirleb praegu 660 kilomeetri kõrgusel ümber Maa kiirusega 7,46 kilomeetrit sekundis. Eesti esimene satelliit on kopsakama Rubiku kuubiku suurune kast: mõõtmed 10 x 10 x 10 cm. Oleks meie satelliit kera, meenutaks ta suuremat lumepalli.

Vaat seesinane, lahedasti peos hüpitatav satelliit võib homme hommikul kell 7.40 põrgata Antarktise ranniku kohal kokku kosmosekehaga, mis on umbes sama suur kui kaks teineteise otsa tõstetud tikutopsi.

Jah, Ameerika Ühendriikide kosmoseoperatsioonide juhtimise keskus andis Eesti teadlastele teada, et nende andmetel ristuvad maailmaruumis lõngakera ja niidirulli suuruse keha teed.

Kuidas nad seda teavad?

"Kõige olulisem kosmiliste objektide jälgimise andmebaas Maal on Põhja-Ameerika õhukaitse juhtimiskeskuse NORAD oma," raporteerib tudengisatelliidi projektijuht, doktorant Silver Lätt. "Nende tegelik võimekus ei ole muidugi avalik, aga oletatakse, et nad suudavad väiksemaid kui sentimeetrisuurusi jublakaid märgata kuni 1000 kilomeetri kõrgusel orbiidil." Teiste sõnadega: ameeriklaste luure näeb tuhande kilomeetri taha vähemalt lauamängutäringu suurust keha.

Ohuks on Vene luuresatelliidi jäänus

Hoolimata sellest, et Maa ümbrus meenutab keskmist prügimäge – orbiidil tiirleb ohjeldamatult kosmosesse viidud sodi: alates värvitilgasuurustest tükkidest kuni auto mõõtmetes kobakateni – suutsid NORADi spetsialistid välja arvutada, et Eesti tudengisatelliit ja kosmiline prügitükk mööduvad teineteisest umbes 200 meetri kauguselt. 200 meetrit võib kosmilises skaalas aga vabalt tähendada arvutusviga.

"See oli teadaolevalt esimene kuupsatelliit, mis põrkas orbiidil prügiga kokku," räägib Noorma. "Meie saime nüüd samasuguse hoiatuse kui ekvadorlased kaks kuud tagasi."

Tudengisatelliiti ESTCube-1 ähvardav prahitükike on sensitiivset päritolu. 2009. aastal põrkasid Maa madalal orbiidil kokku kaks tehiskaaslast: USA satelliittelefoni Iridium sidesatelliit sai 780 kilomeetri kõrgusel tiireldes kolaka väidetavalt mittetoimivalt Vene sõjaväe sidesatelliidilt. Just viimasest pärit prahitükk võib homme lõpetada Eesti tudengisatelliidi töö. Peame pöialt, et kokkupõrge ära jääks.

Eesti üliõpilased peavad satelliidiga sidet 8 korda päevas, umbes 10 minutit iga ülelennu ajal. Loodame, et ta vastab kõnele ka homme.

Samal teemal

17.02.2015
Noorma: Estcube-1 saadetakse täna pensionile
07.05.2014
ESTCube-1 aasta kosmoses: täita on veel vaid üks missioon
07.02.2014
Vene ministeerium: nõukogude luuresatelliit kukub Maale 16. veebruaril
04.10.2013
ESTCube-1 lendab laupäeval üle Eesti