Kodu

Hubasest verandast saab suvise lastetoa 

Kadri Penjam, 26. juuli 2013 07:23
HANNABELI TUBA: Väikese Hannabeli toa tarvis lammutati 1960ndatel valminud veranda ja ehitati uus. Et ruum oleks avaram, jäeti välja laetalad. Tume laudpõrand teeb ruumi visuaalselt kõrgemaks. Foto: Erakogu
Selleks, et soojal suveajal koju avarust tuua ja lastele rõõmu pakkuda, pole palju vaja. Piisab, kui päikeseküllane veranda korda teha ning lastepäraselt sisustada.

Sisekujundaja Ester Penjami sõnul ei ole veranda – paljude akende ja kergkonstruktsiooniga ruum – tegelikult eriti otstarbekas. Talviti seisab see enamasti kütmata ja rakenduseta, suviti võib aga päike selle liiga palavaks kütta.

"Sageli ehitatakse veranda toaga kokku, et anda toale valgusküllasust ning avarust. Päevavalgust ja soojust võib suvisel ajal olla liigagi palju, sestap tasub lisaks kardinatele kasutada verandal aknakatteid, näiteks rulood või ribakardinat," soovitab sisekujundaja. Ester lisab, et sel juhul ei sega päike varahommikust magajat ja ka öösel pole kõhe.

Tema sõnul peaks veranda sisustamine algama sellest, et tuleb selgeks teha, millisena ja mis funktsiooni kandvana seda näha soovitakse: kas külaliste vastuvõtu ja kohvijoomispaigana, kabineti või magamistoana? Veranda on koht, kus saab kasutada vana mööblit, seda ise ümber kujundades. Pisidetailidega on võimalik anda ruumile omapära.

Siseviimistlusvahendid soovitab sisekujundaja valida vastavalt maja stiilile. Teretulnud on kõik looduslik ja vastupidav. Materjalid võiksid olla värvide poolest ajatud ehk neutraalsed. Kes soovib visuaalselt avaramat ruumi, sellel soovitatakse kasutada heledaid toone ning elevust võiks sisse tuua pigem mõnede tumedate detailide või sisustuselementidega.

Verandal moodustavad enamiku seinapinnast aknad ja seega saab kõrge mööbli, näiteks riidekapi, paigutada ainult akendeta seina. Põrandakate võiks olla vastupidav kriimustustele ja kergesti hooldatav, kuna verandale pääseb enamasti otse õuest ning nõnda võivad eriti pisikesed pereliikmed välisjalanõud jalga unustada.

Mõnus mängupaik lapsele

Eelkõige meeldib ruumikas veranda lastele. Seal saab hüpata, kukerpallitada ja muidu mõnusalt aega veeta. Seepärast pole ime, et paljud otsustavad sellest helgest kohast majas teha suveks toa just pere pisikesele liikmele.

Väikese Hannabeli toas Loksa eramus ongi veranda muudetud tema vajadustele vastavaks. Sisekujundaja sõnul pole lapse toa sisustamiseks tegelikult palju vaja: muretseda vaid vajalik mööbel ja lisada lastepärased detailid.

"1960ndatel ehitatud veranda sai ära lammutatud ja ehitatud uus. Et väike ruum oleks avaram, jäeti välja laetalad ja lagi on viilkatuse järgi kolmnurkselt. Põrandal on tume laudparkett, sest tume põrand teeb ruumi visuaalselt kõrgemaks, ning seinad said viimistletud valge laudisega. Tuppa on paigaldatud põrandaküte, et vajadusel saaks ruumi kasutada ka külmal ajal. Vana riidekapp ja kirst on renoveeritud – lakk maha võetud, lihvitud ja õlitatud linaõliga – ning voodi on lahtikäiv, et vajaduse korral saaks seal magada kaks inimest. Veranda akendele ei pandud lisaks aknakatteid, kuna selgus, et tänu laiale räästaalusele ei paista päike häirivalt sisse," selgitab sisekujundaja Ester muutusi. Väike Hannabel olevat oma uue toaga väga rahul.

Nutikus tagab huvitava lahenduse

Käsitöömeister Pille Väljataga usinate näppude vahelt tulevad aga lapselikud linikud, vaibad, padja- ja diivanikatted ning muu veranda sisustamiseks sobiv.

"Vastavalt vajadusele ja olukorrale sobib veranda kohvilauale kas pidulikum, igapäevane või siis hoopis mitu pisikest linikut. Eriti mõnus on, kui väikesi ümmargusi pitse on hästi palju, siis saab neid kasutada kas igapäevaste linikutena või värve valides vastavalt meeleolule. Sellised lauanõude alused on väga populaarsed ka pisikeste preilide seas, kes soovivad teejoomispidusid pidada," selgitab Pille.

Ta lisab: "Ka on mõnusaks laisklemispaigaks lastele erinevad vaibad või siis pehmed lapselikud tekid põrandal. Lapitekk on omal kohal nii öösel peale tõmmata kui vajadusel ka põrandale panna."

Kel aga soov lapse tuppa erilisust tuua, sel tasub vaadata Pille loodud mängumaja.

"Majal on kaks valgete raamidega akent, millest privaatsuse huvides üks luukidega, ja mõlemal on kardinad ees; üks ümara ülaservaga uks ja katusel on korsten. Maja ilusamaks tegemiseks kasutasin kodus leiduvat kraami ehk väga vana tapeeti, kasutatud pakkepabereid ja valget joonistuspaberit, mille servad on lõigatud siksakkääridega. Sees tapeeti ei ole, see-eest on lapse enda tehtud seinamaalingud. Maja on päris suur, harja kõrgus on 114 sentimeetrit ja põranda mõõdud 55 x 79 sentimeetrit," selgitab Pille.

Ka on huvitav lahendus omapunutud korv. "Korv on punutud postipakkide ümber pandavatest kileribadest. Sisse on õmmeldud taaskasutatud linasesegusest riidest vooder, mis on kaunistatud pitsiga. Korvi mõõdud on 15 x 25 cm ja tulemus minu meelest üle ootuste hea. Korvi võib panna leiba, paberkäterätikud sobivad ideaalselt, samuti võib seal hoida puuvilja, aiasaadusi, maiustusi või lastega kodus alati leiduvat pisikest kribu-krabu," loetleb käsitöömeister ning julgustab emasid-isasid nuputama, et laste tube nutikalt sisustada. "Mitu pead on ikka mitu pead!"