Eesti uudised

Müllerson: minust Vene patriootide kasvatajat ei saa! (5)

Juhan Haravee, 24. juuli 2013, 06:59
Õigusteadlane Rein Müllerson. Foto: Liis Treimann (Postimees)
"Tundub, et ajakirjandus on läinud lihtsalt Eesti-Vene pingeliste suhete foonil nimede ärakasutamise teele," leiab õigusteadlane Rein Müllerson, kellele

Vene meedia on omistanud sealsete patriootide kasvataja rolli.

Kultuurikeskuse kodulehel seisab muu hulgas kirjas, et Venemaa keskmiste ja väikelinnade kultuuri arengu riikliku programmi toetuseks loodud keskuse ülesandeks on ka "kodanike patriootilise vaimu tõstmine". Sellest järeldab REX, et Venemaa patriootide kasvatamine on antud mehe kätte, kes on veel mõned aastad tagasi Eesti meedias väitnud, et Tartu rahuleping ei kaotanud oma kehtivust 1940. aastal ja on jõus siiani.

Agentuur annab lugejatele omalt poolt valgustusliku lisanduse, väites, et Tartu rahuga sai "Eesti endale põlised Vene alad Pihkva ja Leningradi oblastis, mis alles 1945. aastal Venemaale tagastati".

Gorodskaja Ploštšadj kui linnade kultuuri ja suhete arengule orienteeritud keskuse tegemistele agentuur REX suuremat tähelepanu ei osuta.

"See on täielik jama," on Londonis puhkusel viibiv Rein Müllerson nördinud.

Talle saatis artikli mõlemakeelsed variandid "õnnitlustega uue ametikoha puhul" õde.

"Mitte mingisugusest patriootilisest kasvatusest pole minuga juttu tehtud ja seda pole ju kirjas ka keskuse kodulehel. Kohtusin keskuse juhi Olga Storožikiga umbes aasta tagasi ühel konverentsil Hiinas, kus meil oli väga huvitav jutuajamine. Seal mulle tehtigi ettepanek linnade koostöö arendamisel osaleda ning mul polnud selle vastu midagi, sest Venemaa ja muu maailma linnade kultuurisuhete edendamine tundus olevat igati kena mõte."

Liikmelisus on formaalne

Müllersoni sõnul on Gorodskaja Ploštšadi hooldekogus mitmeid välismaa esindajaid, kelle hulgas on nii akadeemikuid kui ka üks Itaalia linnapea. Kuidas nad kõik peaksid Venemaa patrioote kasvatama, jääb Müllersonile arusaamatuks.

"Olen selle hooldekogu liige olnud juba vist aasta ja siiani pole me kokku saanud," räägib Müllerson oma formaalsest liikmelisusest Moskvas asuvas keskuses.

"Tundub, et ajakirjandus on läinud lihtsalt Eesti-Vene suhete pingete foonil nimede ärakasutamise teele. Milline on aga nende eesmärk ja miks kirjutatakse selliseid asju just praegu, ei oska ma öelda. Igal juhul on see käsitlus ebameeldiv!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee