PROOVIS OTSETEED minna: Kas Arved lõikas oma kunagise kodumaja juures nurka? Foto: Aldo Luud
Eesti uudised
16. juuli 2013, 07:07

Saatuse iroonia: mees hukkus oma kunagise kodumaja kaevus (24)

"See kaev on maaga tasa ja rinnuni heina sees. Tõenäoliselt Arved lihtsalt komistas..." usub mahajäetud maja kaevust leitud mehe naaber.

Veel nädal tagasi palus politsei abi Viljandimaal Pärsti vallas elanud ja teadmata kadunud 39aastase Arvedi otsimisel. Reedel aga leiti 14. juunil kadunuks jäänud mees oma praegusest kodust umbes poolteise kilomeetri kauguselt, laguneva hoone õuelt kaevust.

Lõikas nurka?

Arved oli uppunud Hussari bussipeatuse lähedal vana talu hoovis olnud katmata joogiveekaevust. Vägivallatundemärke surnukehal polnud. Surma täpse põhjuse selgitab lahkamine.

Kookla kandi inimesed ei usu, et mees ise endale käe külge pani.

"Tema ema oli venelanna ja Arved oli seetõttu ehk veidi emotsionaalsem kui keskmine eestlane, aga seda ma mitte ei usu, et ta ise endalt elu võttis. Arved elas selles majas varem aastaid, kuni see maha põles. Oma kadumispäeval tuli ta tuttava juurest ja lõikas arvatavasti lihtsalt oma kunagise kodutalu juures nurka. Ühest hoovi otsast sisse ja teisest välja tagasi tee peale.," arutleb Enn.

Ta teab, et kui hoovist risti läbi minna, siis jääb kaev täpselt tee peale ette.

Eile oli kaevu ümbruses hein küll raskete masinatega maadligi sõidetud, kuid ülejäänud hoovis ulatus see kohati üle pea.

"Arved oli südamlik ja väga abivalmis mees. Lehvitas kaugelt, kui rattaga mööda sõitis. Aeg-ajalt astus ka sisse kohvi jooma. Külarahvaga olen rääkinud ja kõigil on temast ikka väga kahju. Mõni võib öelda, et ta võttis vahel napsu, aga see ei takistanud tal ehitustöid tegemast. Arvedi üks käsi oli küll haige, kuid siidikäsi polnud ta kindlasti mitte. Ta töötas ka autojuhina. Aga loast võib ilma jääda ka kahe õllega," nendib Enn.

Vett Arved oma kunagisest kodukaevust kindlasti võtta ei kavatsenud.

Kaev on päästeameti teatel seitse meetrit sügav ja selle põhjast läigib vastu solgine vesi. Surnukeha kättesaamiseks laskus maskiga päästja köitpidi kaevu.

Kinnistuomanikule karistus

Ennu arvates pole normaalne, et väikeses Eestis järjest sellised õnnetused juhtuvad.

"See ei ole oluline, kas inimene oli napsine või kuidas ta kinnistule sattus. Kaevu kukuvad ju ka lapsed ja üliõpilased. Kinnistuomanikele peaks niisuguste lahtiste kaevude eest tegema sellised trahvid, mis sunnivad neid kaevud kinni panema. Igal krundil on ju omanik! See konkreetne krunt müüdi vist kunagi ühele Rootsi firmale," räägib ta.

Pärsti vallas on Ennu sõnul veel teisigi lahtisi kaeve. Lausa metsatukkades, kuhu võivad sattuda ka marjulised või seenelised. Ta nendib, et marjapõõsaid on ka Arvedi kunagise kodumaja krundil ning sinnagi võib mööduja astuda, et mõni mari suhu pista.

Pärsti vallavanem Erich Palm ei osanud eile öelda, kellele õnnetu krunt kuulub. Tema kinnitusel on vald siiski mitmele kaevule oma kulu ja kirjadega betoonkaaned peale pannud. "Et vald ise sellised kaevud kinni paneb, on täiesti tavaline. Lihtsam on kaev ise sulgeda kui kohut käima hakata," ütleb ta.

Ka vallavanem leiab, et karistuseks ja teistele hoiatuseks peaks mõni lohakas kinnistuomanik krõbeda trahvi saama.

Kaks kaevu-surma järjest

10. juulil kell 16.45 teatati häirekeskusele, et Tarvastu vallas Suislepa külas on lautade juures vanasse kinnikasvanud veevõtukohta vajunud kopp-traktor, kus inimene sees. Kui päästjad saabusid, oli külilivajunud linttraktori Hitachi kabiin üleni vee all . Esimesena kohale jõudnud Mustla tuletõrjujad hakkasid kohe vett välja pumpama, kuid 1979. aastal sündinud kopajuhi elu enam päästa ei õnnestunud.

Veevõtukoht oli võssa kasvanud. Päästeauto sõitis sama koha lähedal napilt mööda teisest kaevust, kuhu raske masin võinuks sisse vajuda.