Eesti uudised

Laululooja kurdab – autoritasu saavad vaid paljumängitavad (71)

Sven Harjo, 15. juuli 2013, 07:06
Maire MõttusFoto: Arno Saar
Laululooja sõnul jätab mõni raadio vähemesitatavate lugude autorid tasust ilma. "Summad on väikesed, aga asi on rohkem põhimõttes," ütleb Valgas elav mitme loo autor Maire Mõttus.

"Tundub, et raadiojaamad lihtsalt ei viitsi väikeste summadega opereerida ja jätavad vähem mängitud autorid Eesti Autorite Ühingule (EAÜ) saadetavast tasustatavate nimekirjast välja," ütleb Mõttus. Ta viitab Valgas tegutsevale raadiojaamale Raadio Ruut, mis pärimise peale lõpetas üldse tema lugude esitamise.

Kehtiva korra kohaselt maksavad raadiod EAÜ-le autoritasudeks iga kuu kindla summa ja esitavad ühingule nimekirja raadios esitatud lugude autoritest, kelle vahel tuleb see raha ära jagada.

Inimesed saavad Raadio Ruudust lugusid tellida tasuliselt telefonilt, mille kõne hind on 3,96 eurot. Mõttuse sõnul on tema lugusid tellitud küllaltki palju ja ta soovis raadiojaamalt teada, miks ei laeku talle isegi iga mängukorra pealt ette nähtud 0,03 senti.

Raadiojaama teatel maksavad nad iga kuu autorite ühingule kindla summa. "Miks autorite ühing teile raha ei kanna, seda meie ei tea. Selleks, et vältida edaspidi arusaamatusi, eemaldasime meie fonoteegist kõnealused lood," vastas jaam Mõttusele.

Laulude "Siili sünnipäev", "Igatsuste hiis" ja "Metsik Kibuvits" autor nimetab tasude suurust naeruväärseks, kuid asi on tema sõnul põhimõtteline.

"Eetriaeg on täidetud ja keegi selle raha ju ikkagi saab," oletab Mõttus, et kirja pannakse kellegi teise nimed. Raadiojaamal peaks olema arvutis täpne ülevaade, millist lugu millal on mängitud. Ta toob näiteks raadiojaamad

Kuma ja Elmar, kes esitavad autori tasu saamiseks isegi siis, kui lugu on mängitud aastas vaid korra.

"Meil on autorite ühinguga leping," ütleb raadiojaama telefonil isik, kes keeldub kategooriliselt enda ametit ja nime nimetamast. "Meil on autorite nimede teatamisel paika pandud kindel kord ja me käitume sellele vastavalt," lausub hääl.

Nimetu tegelase sõnul ei pruugi aastas kuni kümme korda mängitud loo autori nimi tasustamiseks saadetud nimekirjas olla. "Kui mängime üks kuni kümme korda, siis on seda niivõrd vähe, et ei pruugi kajastuda," tõdeb raadiotegelane. Kui lugu on käinud eetris aga 20 korda, siis on kindlasti autori nimi tasusaajate nimekirjas.

Raadio esindaja sõnul on jaamale pretensioone esitanud vaid üks autor.

Raadiomehe väitel on pretensioonikas autor ise tasuliselt telefonilt enda lugusid tellinud ja ootab nüüd raha.

"Ma ei tea, millest sellel autoril nii suur kibestumine," imestab Ruudu esindaja. Jaamad ei mängi ja nüüd on ta suutnud siia kuidagi jala ukse vahele saada ning tahab tulemust saada. Kirjutasime talle vastuseks kirja, et edasiste arusaamatuste vältimiseks me ei mängi ja tema kibestus selle peale veel rohkem."

Autorite ühingu spetsialist

Airi Lillevälja nendib, et tõepoolest ei pruugi vähe mängitud autori nimi ühingusse tasustamiseks jõuda, sest summad on ikka väga väikesed.

"Kui kellegi lugu mängitakse üks-kaks korda kuus, siis võib tõepoolest juhtuda, et raha jagub vaid esimesele viiele-kuuele autorile," lausub Lillevälja. "Ei usu, et siin on kellegi pahatahtlikkus, lihtsalt need summad on niivõrd väikesed."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee