Eesti uudised

Skeleti leidnud allveekütt: juba kaugelt midagi valendas (21)

MAARIUS SUVISTE, 15. juuli 2013 07:06
Foto: ALDO LUUD, POLITSEI
"Lihtsalt ujusin mööda. Vaatasin juba kaugelt, et midagi valendab, midagi valget on. Läksin lähemale," meenutab sukelduja, kuidas ta sattus Saadjärves tundmatu mehe skeleti peale.

Sukelduja ja allveekalapüügiga tegelev Ilmar Kaasik läks laupäeval, 6. juulil Jõgevamaal kodu lähedal Saadjärve oma tavapärasele sukeldumisringile. Kuid seekord ei osutunud veealune maailm tavaliseks, vaid vägagi eriliseks.

Nähtavus selles kohas oli päris hea, nii umbes seitse-kaheksa meetrit. Umbes kella 11–12 paiku nägi sukelduja midagi, mis äratas tähelepanu.

Samal teemal

Riided ümber säilmete nagu uued

"Lihtsalt ujusin mööda. Vaatasin juba kaugelt, et midagi valendab, midagi valget on. Läksin lähemale," meenutab allveekütt. "Selgus, et kõõlused ja sääreluu. Vaatasin-mõtlesin, et mis seal ikka, ehk mõni luu võib ju olla. Läksin veelgi lähemale. Siis paistsid sealt juba sokid. Püksid ka."

Ilmari sõber oli lähedal ja helistas politseisse. Tulid päästjad ja tõid leiu veest välja. "Nii palju, kui seal midagi järel oli, nii palju oli. See kõik oli ühes tükis, see skelett. Ei olnud sügaval, sukeldumisega ei olnud sel hetkel midagi pistmist. Eks see skelett tuulega oli randa tulnud," räägib Ilmar. "Vesi on praegu soe ka seitsme meetri sügavusel. See, mille ma leidsin, tõenäoliselt sinna seepärast tuligi, et vesi oli soojenenud, kerkis üles ja tõenäoliselt idatuulega triivis."

Ilmari sõnul olid riided säilmete ümber nagu uued. "Riided vees ei hävi, küll aga kuival maal," teab sukelduja.

Äksi külas Saadjärve kaldal seisev Ilmar näitab käega suunas, kust ta säilmed leidis: "See oli seal Valgma külas, poolsaare tipus. Sealkandis ujun ma tihti. Eks ma olen terve Saadjärve läbi ujunud, aga varem küll sellist kogemust ei ole olnud," sõnab sukelduja, kes on kodu lähedal järves käinud 34 aastat.

Politsei tuvastab leitud skeleti isikut

Pärast skeleti leidmist palus politsei avalikkuselt abi tundmatu surnukeha tuvastamisel. Nende teatel olid luustiku küljes tumedad pikad viigipüksid, millel peal must püksirihm, pruun kampsun ja heledat värvi pikkade varrukatega T-särk. Mehe ligikaudne vanus selgub lahkamise käigus.

Kuna Jõgevamaal kirjeldusele vastavat teadmata kadunud isikust teatatud ei ole, hakkas politsei koguma infot teiste piirkondade ja teadmata kadunuks jäänud inimeste kohta.

Eelmiseks reedeks lahkamist veel tehtud ei olnud. Politseile on teada antud ühest kadunud isikust, kuid kuna lahangu tulemusi ei ole, siis pole ka võimalik kadunud inimest ja leitud säilmeid omavahel kõrvutada või seostada.

LEID SAADJÄRVEST: Jõgevamaal leiti Tabivere vallas Valgma külas Saadjärvest hiljuti tundmatu mehe skelett. Luustiku küljes olid tumedad pikad viigipüksid, millel peal must püksirihm, pruun kampsun ja heledat värvi pikkade varrukatega T-särk. Kes oskab anda infot, mis viiks isiku tuvastamiseni, palutakse helistada Jõgeva politsei telefonil 776 8459 või politsei lühinumbril 110.

Põhjas olid rivis portfell, kummikud ja õnged

Allveekütt Ilmar, kes on Saadjärves käinud ujumas-sukeldumas 34 aastat, ütleb, et selle aja jooksul on nii mõndagi järves nähtud ja juhtunud.

Ta räägib, et kümmekond aastat tagasi uppus Saadjärve üks noor poiss. Sensitiivid näitasid konkreetset otsimiskohta ning vanemate palvel aitas Ilmar poissi otsida. Ta sukeldus päev otsa, aga ei midagi. Hiljem tuli surnukeha pinnale, ja hoopis teises kohas – kaugel sellest, kuhu sensitiivid olid juhatanud.

"Vee all on igasugust kola," ütleb Ilmar. Kui ta kord järve keskel umbes viie-kuue meetri sügavusele sukeldus, märkas ta põhjas kummikuid, seejärel portfelli ja õngesid.

"Need olid põhjas järjest, nagu ilusti rivisse pandud. Mõtlesin, et kas nüüd siis on inimene ka. Õnneks ei olnud. Hiljem selgus, et üks Tartu kalamees oli paadiga kummuli läinud. Korjasin tema asjad kokku, tõin üles. Portfellis olid ka tema dokumendid."

Allveekütt: all on püük lõbusam kui üleval

Ta sukeldub ilma balloonita. "Kui sügavamal käia, siis ega minutist piisa. Peab ikka rohkem olema," ütleb Ilmar, kui kaua ta suudab vee all ilma balloonita olla. "Lähed alla, põhja. Fikseerid ja ootad, kuni kalad tulevad. Tõesti tuleb vahel minut aega oodata, aga vahel ka kuni kaks minutit. Iga kord muidugi saaki ei tule. Kui käin sukeldumas, siis viie tunni jooksul teen umbes 350 sukeldumist," räägib Ilmar. "See hoiab keha vormis. Koormus on tubli. Seitsme-kaheksa tunniga kaotan kusagil kaks kilo kehakaalust. Kui ükskord veest välja tulla, siis on silmade ees suht must."

Ilmar otsib trofeekala. Ikka suurt, mitte väikest. Kõige pirakam, kelle ta Saadjärvest kätte on saanud, on 12kilone ja 1,15 meetri pikkune haug.

"Eelistan päiksepaistelist ilma. Siis on sügaval midagi näha. Pilves ilmaga kaob nähtavus juba viie meetri pealt ära - pime on, ei näe muhvigi," ütleb Ilmar. "Altpoolt on püük lõbusam kui ülevalt poolt. Mida ilusam ilm ja mida soojem vesi, seda paremini kalad paigal püsivad. Ükski ei uju kusagile minema."

Samal teemal

19.02.2014
Uppujat päästma läinud komando leidis jääaugust… talisukelduja!
13.11.2013
Saadjärvest leitud inimskeleti uurimine sai tänu pojale lahendatud