Eesti uudised

"Eutanaasia ongi väljapääs?" (65)

Mattias Tammet, 12. juuli 2013, 07:00
VALUS: Haige jalaga haiglasse komberdanud daam saadeti sama targalt tagasi. «Isegi kompressi ei saanud teha, nii valus oli,» räägib haiglas muutuva süsteemi hammasrataste vahele jäänud Leilä. Samas ütleb daam, et vähemalt arstid suhtusid temasse hästi. Foto: Stanislav Moškov (Fotolavastus)
Haigla jättis haige jalaga eaka daami ettemaksu tasumata jätmise pärast ukse taha.

"Miks pean peale trauma läbi elama veel hulga ebameeldivaid olukordi ja lisakannatusi?" pärib 74aastane naine, kes teadmatusest tasumata jäänud ettemaksu pärast arsti ukse tagant tuldud teed tagasi saadeti.

"Kas eakate väljapääs ongi eutanaasia?" pärib vintsutustest väsinud Leilä.

Ta vigastas 21. juunil maakodus tööd tehes paremat jalga nii õnnetult, et sai toetuda vaid ühele jalale. "Kükitasin ja tõusin püsti. Järsku käis raks, enam jalg sirgeks ei läinud," meenutab ta.

Abikaasa tiris naise autosse, kuid Tallinna jõuti nii hilja, et traumapunkti mindi järgmisel päeval.

Keskhaiglas vaatas üldarst valusa jala üle. Kõige enam hirmutas Leilät jalale tekkinud suur hematoom ehk sinikas. "Mul olid sellised verevalumid, et jalg oli nagu lilla tint!" räägib daam.

Arst soovitas panna Liotoni jalageeli ning suunas ta väljaväänatud põlve asjus sama haigla traumatuppa, kuid sinna Leilä ei läinud. "Ma ei saanud seista ja ma ei saanud istuda. Järgmine päev oli esmaspäev ja ma läksin kohe doktor Mardna juurde," põhjendab Leilä, et eelistas arsti, keda ta juba teadis.

Kõrvad vajusid lonti

Hematoom püsis, tegi valu ning hirmutas Leilät. Tuttavad arstid soovitasid näidata jalga eriarstile, et veresoontes ei tekiks tromb. Leilä helistas oma pereõele, kes soovitas pikali olla ning Liotoni panemise ära lõpetada. Korralikuks raviks soovitas pereõde minna veresoontekirurgi vastuvõtule.

Et järgmine aeg tasuta vastuvõtule olnuks alles kolme kuu pärast, palus daam pereõel endale panna aeg tasulisele vastuvõtule. Kui pereõde tagasi helistas, ütles ta Leiläle, et aeg on kirjas ning haiglale tuleb visiidi eest 60 eurot maksta, kuid ei suutnud meenutada, millal ja kuidas. Sestap soovitas ta Leiläl endal haigla infotelefonile helistada. Daam seda ka tegi. "Mulle öeldi, et tulete ja siis maksate," meenutab Leilä.

4. juulil valutava jalaga Ida-Tallinna keskhaiglasse komberdanud prouat tabas šokk. Registratuurist öeldi, et arst on juba ära läinud – "Te pole ju maksnud ettemaksu!"

"Tulin lontis kõrvadega sealt ära. Ise mõtlesin, et minule oli muidugi solvav, aga oleks mõni teine inimene tulnud kuskilt kaugelt ja niimoodi käitutud. See on ikka kohutav!"

Ida-Tallinna keskhaigla pressiesindaja Svea Talvingu sõnul on ettemaksu küsimine ära proovitud abinõu, mida 1. juulist alates taas rakendatakse. "Taastasime 2012. aasta lõpuni kehtinud korra, et tasulise vastuvõtu broneerimisel peab patsient 24 tunni jooksul vastuvõtu eest tasuma, vastasel juhul aeg tühistub," selgitab Talving, et ettemaks taastati, sest esimese poolaasta kogemus näitab, et patsiendid jätavad kohale tulemata.

"Tekkis olukord, et kõik ajad olid broneeritud, patsiendid ei tulnud kohale ja teistele, kes soovisid tasulist vastuvõtuaega, ei olnud aegu pakkuda."

Kuhu kõne kadus?

Ukse taha jäetud Leilä sõnul oli kõige häirivam, et haiglast eraldi üle küsides õpetati teda valesti. "Iga endast lugupidav arst või tema õde helistab ju ja ütleb, et midagi on muutunud," leiab ta.

Haigla esindaja sõnul oli seda ka püütud teha. "1. ja 2. juulil süsteemi rakendumisel helistasime kõikidele patsientidele, kelle visiidid tühistusid. Leilä telefon ei vastanud, kahjuks ta ei helistanud ka tagasi," kinnitab Talving.

Leilä raiub vastu, et talle pole haiglast keegi helistanud ja pole ka vastamata kõnesid.

Haigla infotelefonile helistades ütleb hääl, et kõne salvestatakse. Õhtulehe pärimise peale suudeti Svea Talvingu sõnul mitme päeva järel küll üles leida Leilä pereõe haiglasse tehtud kõne lindistus, kus pereõde informeeriti juulist alates nõutavast ettemaksust. Kuid Leilä kõne salvestist ei leita. "Äkki ei ole seda toimunudki," pakub Talving.

Leilä ajab viimane väide meeleheitele: "See on nahaalsus!" prahvatab ta ja vannub, et kõne toimus. "Kuidas saab nii inetult käituda!"

Ida-Tallinna keskhaigla tõstis järsult tasuliste vastuvõttude hinda

Peale ettemaksu nõudmise tõstis Ida-Tallinna keskhaigla juulis märkimisväärselt ka kõikide tasuliste vastuvõttude hindu. Kui varem maksid odavamad vastuvõtud 14 ja kõige kallimad 70 eurot, siis nüüd maksavad vastuvõtud arsti erialast ja mainest olenevalt 50­–91 eurot, kirjutab Eesti Päevaleht. See teeb pika puuga ära ka erahaiglatele, kus 50 on pigem ülempiir. Tasuline vastuvõtt teistes avalikõiguslikes haiglates maksab praegu veel kuni 35 eurot.

Sotsiaalministeeriumi hinnangul võib Ida-Tallinna keskhaigla oma tasuliste visiitide patsientidelt ettemaksu küsida. "Ettemaksu võtmisel peavad haiglad juhinduma võlaõigusseaduses sätestatust ning ravikindlustuse seadus reguleerib lisatasude võtmist juhtudel, kui haigekassa võtab üle tervishoiuteenuse eest tasumise kohustuse. Täpsustuseks veel, et kaupleja või teenuse osutaja on kohustatud andma tarbijale enne kauba omandamist või teenuse kasutamist üksikasjalikku teavet kauba või teenuse hinna ja tasumise tingimuste kohta," seisab ministeeriumi selgituses.

65 KOMMENTAARI

j
JÜRI1945 18. juuli 2013, 08:28
Mida virisete kaasmaalased ise olete lambad ise olete selle olukorra tekitanud kus pätid , vargad , riigi mahamüüjad ja Eestluse vastased on vaikselt ...
(loe edasi)
a
ain 14. juuli 2013, 20:29
iga tühja-tähjaga joosta arstide vahet-viisiiditasuga on ainult võimalik seda kontrolliall hoida
Loe kõiki (65)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee