PETUSKEEM: Telefonitsi Microsofti libaesindajaga läbi viidud tarkvara installeerimine tähendab ka rohkete paroolide avaldamist helistajale. Telefonikõne lõpuks võib tühjeneda ka ohvri pangakonto. Foto: Kaarel Tigas (fotolavastus)
Kaarel Tigas 11. juuli 2013 07:00
Viimastel päevadel on veelgi hoogu kogunud petuskeem, kus inimesele helistab end Microsofti töötajana esitleja, kes palub ligipääsu arvutile ja paroolidele. Mõne ohvri pangakonto ongi õnnestunud tühjaks teha.

Ametlikke kanaleid pidi hakkas info kelmidest levima reedest, kui Riigi Infosüsteemide Ameti inimesed hoiatavaid Facebooki postitusi märkasid. Hetkel tegeleb skeemi uurimisega politsei. Valdav osa paarikümnest kaebusest on tulnud Lääne prefektuurist, kahel juhul on inimesed oma rahast ilma jäänud.

Petiste eest hoiatab ka Swedbank: "Inimestele tehakse petukõned "Microsofti peakontorist", kus hoiatatakse, et arvuti operatsioonisüsteem on nakatunud viirusega, mis hävitab kõvakettal olevaid faile. Sel nädalal on juba neli tähelepanelikku Swedbanki klienti taolise kõne saanud ning sellest ka panga kõnekeskust teavitanud," räägib Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask.

"End esitletakse ohvrile kui Microsofti esindaja ning antakse teada, et arvutil on mingi hälve, mistõttu soovitakse ohvri arvutisse paigaldada mingisugust tarkvara, näiteks midagi seoses viirusetõrjega," räägib Lääne prefektuuri pressiesindaja Kaja Kukk. Siis juhendatakse inimest, mida ta peaks tegema, et lasta niinimetatud teenindaja oma arvutisse. Kogu protsessi käigus küsitakse ohvrilt korduvalt erinevaid koode. Kui petise ja ohvri koostöö vilja kannab, lõppeb kogu telefonisuhtlus sellega, et ohver on pangakontolt raha mujale kandnud. Kuke sõnul ei saa politsei hetkel veel uurimise huvides täpsemalt detailidest ega ka summadest rääkida.

Kui Leedu libapolitseinike puhul olid sihtgrupiks peamiselt vene keelt kõnelevad ja slaavipärast perekonnanime kandvad eakamad inimesed, siis praegu pole neil põhjust märkimisväärselt karta.

Eeltingimused pettuse ohvriks langemisel on piisav inglise keele oskus ja arvuti kasutamise oskus ning võimalus.

Distantsilt arvutisse sisenemine, soov midagi parandada või tarkvara uuendada, viitab ilmselgelt pettusele. Kuke sõnul on siinkohal politsei soovitus konkreetne: igasugusest koostööst helistajaga keelduda. "Mingil juhul ei tohi kellegagi oma paroole, olgu siis arvuti või pangaga seonduvaid, jagada," paneb Kukk südamele. Pettureile aga teadmiseks, et juhtumeid menetletakse kui kelmust, mille eest karistatakse kas rahaliselt või kuni kolme aastase vangistusega.