Eesti uudised

Kas arvatav Paide sarisüütaja on taas tegutsema asunud? (3)

Maarius Suviste, 9. juuli 2013, 07:01
SÜÜTAMINE?: Majarahvas kahtlustab süütamises üht arvatavat noort püromaani. Naabrid Valentina ja Rein ütlevad, et see, keda nad kahtlustavad, tuli ka pühapäeval põlengut uudistama. «Ta oli kohe platsis!» teatab Rein.Foto: Aldo Luud
Majarahvas kahtlustab püromaani: hirmus, kui ta vabalt ringi käib!

"Püromaan muidugi! Ma tema nägu tean, aga ma ei saa kinnitada, et tema tegi – tõendeid pole. Ta siiberdas siin pärast põlengut ringi. Oli nagu viis kopikat kohal!" ütleb Rein, kes elab Paides puitmajas, mis langes tuleroaks.

Samal teemal

Pühapäeval kella 18.38 ajal teatati häirekeskusele tulekahjust Paides ühes Pika tänava kahekorruselises puitmajas. Põlengus hävis pooleldi välja ehitatud teine korrus ja katus täielikult. Esimese korruse korterid said tahma- ja veekahjustusi.

Päästjad tõid põlevast hoonest välja 66aastase mehe, kellele kiirabi andis esmaabi. Meedikute turgutamist vajas ka vingu sisse hinganud päästja.

"Siin on täielik bardakk," ütleb esimesel korrusel elav Rein päev pärast tulemöllu. "Olin sel ajal kodus, kui põlema läks. Õudse pauguga põles. Paugud käisid põraki ja põraki, eterniit praksus. Ma ei saanud oma uksest välja, koridoris oli selline tulelõõm! Ülevalt kukkusid lauad-värgid, kuhu ma lähen! Oeh, mina ei lähe siit kusagile, mõtlesin. Panin ukse kinni, läksin voodisse tagasi. Mida ma teha saan? Olen nii kaua toas, kui tuletõrje tuleb! Siis tuletõrje tuli tuppa, mind tiriti välja, mina ise sokkide väel."

"Tere, püromaan, kuidas on?"

Reinu üleuksenaabrid on Valentina ja Eedu. "Rohkem siin elanikke polegi. Teistes korterites on mööbel sees, aga inimesi ei ole. Lihtsalt kinnisvara," selgitab Rein.

Teisel korrusel kedagi ei ela.

Valentina ja Eedu elamine sai rängalt kannatada. "Jooksin välja, hakkasin helistama: tulge ruttu, mu maja põleb!" meenutab Valentina. Esimene päästeauto oli kohal 11 minutit hiljem. "Nüüd on kodus tõeline bardakk. Oi, oi, oi – see ei ole enam korter."

Rein arvab teadvat, kes võib põlengu taga olla. "See oli süütamine!" ütleb Rein. "Ma kahtlustan üht meest. Ah, mis mees – ta on noormees, pikka kasvu. Ta on püromaan! Ma tema nägu tean, aga ma ei saa kinnitada, et tema tegi, ma ei saa öelda politseile, et võtke ta kinni – tõendeid ju ei ole."

Reinu kinnitusel nägi ta toda noort meest ka pühapäeval, kui maja põles. "Ta siiberdas siin ringi, tuli põlengut vaatama. See kutt oli siin täpselt kohal nagu viis kopikat! Ta seisis kogu see aeg üle tee, vaatasime tõtt. Siis tervitasin ka veel teda, et tere, püromaan, kuidas on?" meenutab Rein. "Poisikestel nalja nabani. Aga minul? Hulga raha tagusin korterisse sisse. Mis nüüd saab? Kes see kinni maksab? Voolu ka majas ei ole, külmkapp ei tööta – liha läheb kõik raisku."

Valentina sõnul on nende maja välisuks öösiti kinni. Õhtul panevad kinni ja hommikul teevad jälle lahti. Et keegi võõras sisse ei astuks. Maja läks põlema kella 18.30 paiku – ajal, kui välisuks oli valla.

"Ta pidi üleval nii vaikselt ära käima, pani põlema ja tuli vaikselt alla tagasi ja läks minema," arvab Rein, kes küll üleeile õhtul ei kuulnud midagi sellist, mis viitaks kellegi võõra külaskäigule. "Muidu on kõik kuulda, kes kus käib. Aga siis – mitte midagi ei olnud kuulda!"

Ühel ööl kaks põlengut

Lääne päästekeskuse kõneisik Evelin Trink ütleb, et põlengu põhjus on selgitamisel: "Hetkel käib lisainfo kogumine ning sellega läheb veel aega."

Kindel on, et tulekahi sai alguse ühest toast hoone teisel korrusel.

Majarahvas ütleb, et süütaja tuleb kiiremas korras kinni nabida ja vastutusele võtta, sest nii on ju hirmus elada, kui ta vabalt ringi käib.

Ühel eelmise aasta oktoobriööl oli Paides kaks põlengut järjest. See pani toona kohalikke elanikke küsima, kas mängus pole sarisüütaja käsi.

Mullu oktoobris ütles üks kuuri juures majas elav mees Õhtulehele, et asi on ikka päris karmiks läinud. Mõni aasta tagasi alles pandi seesama kuur põlema. Siin on majad nii ligistikku, et kui tikku tõmbad, siis küla läheb. Ei saa see kindlasti muud olla kui süütamine, pole kuuris ei elektrit ega küttekoldeid.

Samal eelmise aasta oktoobriööl pool tundi hiljem teatati häirekeskusele põlengust Puuvilja tänavas – põgusa jalutuskäigu kaugusel esimesest põlengust. Kahekorruselise puitmaja akendest tuli halli tossu ja maja trepikojas põles esimesel korrusel tugitool. Inimesi sees ei olnud.

Kaks aastat tagasi Paides: ohtralt põlenguid

2011. aastal oli Paides ridamisi põlenguid, mille puhul kahtlustatakse süütamist. Toona ilmusid Järva Teatajas artiklid pealkirjadega, nagu "Paides põles taas", "Paide põlengud jätkuvad", "Paide linnas võib tegutseda püromaan" ja "Kas sarisüütaja tegutseb jälle?".

2011. aasta jaanipäevast põlesid Paides järjest tühjalt seisvad hooned, ühele neist pandi tuli otsa lausa kaks korda. Ühel juuniööl leegitses koguni kolm hoonet. Tänu päästjate kiirele tegutsemisele õnnestus mõneski kohas ära hoida tule levik lähedalasuvatele elumajadele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee