KALININI PINK: Tööstusajaloohuviline saaks selle endale 950 euroga. Foto: osta.ee
Sven Harjo 6. juuli 2013 08:00
Internetikeskkonnas osta.ee on ligi 1000 euroga müügil treipink, millel väidetavalt töötas kunagi revolutsionäär Mihhail Kalinin.

"Rihmajamiga töötanud treipink, Saksamaa "Maschinenfabrik zu Chemnitz vorm Richard Hartmann" toode, orienteerivalt 1893.–1896. aastast. Töötas Reveli raudteetöökodades," tutvustab Igna-nimeline müüja internetis pinki. "Legendi järgi ajavahemikul 1901.–1903. a. sellel tööpingil töötas niinimetatud Nõukogude president Mihhail Kalinin."

Müüja teatel on treipink originaal. "Sellele sain kinnituse Chemnitzi tehase baasil loodud

industriaalmuuseumi direktorilt, muide perekonnanimega ka hr Hartmann," teatab treipingi müüja. Umbes tonni kaaluva pingi mõõdud on 0,6 m x 2,6 m x 1,3 m ja sellega saab enne ostmist ka tutvuda.

799eurose alghinnaga pink on müügil juba 27. juunist, oksjon lõpeb 25. juulil. Eilse seisuga oli seda vaadanud 190 huvilist, kuid pakkumist polnud keegi teinud.

Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor Tõnis Liibek hindab pilte vaadates pingi originaaliks. Samuti on väga suure tõenäosusega originaal ka ajastutruu silt, mis kinnitab, et Mihhail Kalinin sellel töötas.

Liibeki sõnul pärineb pink ilmselt mõne tööstusettevõtte muuseumist. "Omal ajal olid sellised muuseumid paljude tööstusettevõtete juures. Murrangulistel aegadel läks nendest hulk esemeid kaotsi, palju hävis, mõned läksid ringlema," räägib Liibek. Tema sõnul läks tõenäoliselt ringlema ka see pink, mis nüüd internetis enampakkumisel on.

Ajaloomuuseumi teadusdirektori sõnul käiks muuseumil selle pingi soetamine selgelt üle võimaluste. "Aga oleks huvitav teada, kes selle ostab ning kuidas ja kus seda eksponeeritakse," ütleb Liibek, kelle sõnul peaks ese Eestisse jääma. "Kalinin oli Eestiga seotud ajalooline isik, kes mängis ka maailmaajaloos olulist rolli."

Kalinin tegi kõike, mida Stalin käskis

Mihhail Ivanovitš Kalinin (1875–1946; pildil) oli Nõukogude Liidu riigitegelane ning formaalne riigipea 1919–1946. Ta tegutses revolutsionäärina mitmel pool, töötas lühikest

aega ka Tallinnas tehases Volta ja Balti raudtee peatehastes metallitöölisena. 1912 valiti ta VSDTP keskkomitee liikmekandidaadiks.

Pärast revolutsiooni ei saanud temast kommunistliku partei juhtkonnas kuigi olulist tegelast, VK(b)P KK Poliitbüroosse hakkas ta kuuluma alles 1925. Et ta ei avaldanud kuigivõrd oma arvamust ning nõustus tegema kõike, mis Stalin tal teha käskis, siis püsis ta oma kohal veerand sajandit. Kalinini auks kannavad Venemaal tema nime Kaliningradi (varem Königsberg) linn ja oblast. Tallinna üks neljast linnarajoonist oli nõukogude ajal Kalinini-nimeline ja tema mälestuseks sai ka endine raudteetehas, kus ta kunagi töötas, Mihhail Kalinini nime. Samuti oli Tallinnas praegune Kopli tänav 1990. aastani Kalinini tänav.