Foto: Ingmar Muusikus
Siim Randla 5. juuli 2013 07:00
Järgmise aasta linnuks valitud jäälindu võivad häirida veematkajad, seetõttu paluvad ornitoloogid nende pesadest eemale hoida ja mitte korraldada seal suuri kogunemisi.

Nii jäälinnule kui ka veematkajatele on tuntumad ja atraktiivsemad Ahja, Võhandu, Piusa ja Koiva jõgi. Jäälind kasvatab suvel poegi, neid võib tal olla kuni kolm pesakonda.

Jäälinnupesa leides ei maksa seda lähedalt uurima hakata, vaid varjuda sellest eemal kaldal ja sealt soovi korral lindude tegevust neid segamata jälgida, ütles Eesti Ornitoloogiaühingu teavituse ja hariduse projektijuht Riho Kinks. Veematkajatel soovitatakse jõel jäälinnu pesitsemiseks sobivates – liivakivipaljandid, kõrgemad kaldad – kohtades mitte kaua peatuda ega korraldada suuri kogunemisi.

Eksootilise ja erakordse sinise seljasulestiku tõttu kutsutakse jäälindu Põhjamaade kalliskiviks, Eestis pesitseb neid 50–300 paari. Jäälind kuulub kaitstavate loomaliikide II kategooriasse ning Euroopa Liidu nn linnudirektiivi I lisasse. Eestis piirab jäälindude arvukust külm talvine kliima, ta on siin ka oma levila põhjapiiril.