Eesti uudised

Kogudus tahab kirikust leitud mündikogu endale (15)

Liis Ehavere, 5. juuli 2013, 07:00
PÜHAKODA: Mündid tulid välja Risti kirikus põranda restaureerimistööde käigus. Foto: Mati Hiis
Muinsuskaitseameti arheoloogiamälestiste eksperdinõukogu esimehe Valter Langi sõnul on Harju Risti kiriku põranda alt leitud mündikogu saatus tänaseni segane – seaduse järgi kuulub leid riigile, kuid kultuuriministeerium näeb münte koguduse omandina.

"See seab kahtluse alla kogu ekspertide töö," leiab Valter Lang. Seadusejärgselt kuuluvad arheoloogilised leiud riigile. Juba väljakaevamiste eel on täpselt teada, kellele konkreetselt leiud lähevad.

Samal teemal

"Harju Risti kiriku põranda vahetamisel väljatulevad leiud pidid minema Harjumaa muuseumile. Riik aktsepteeris seda enne väljakaevamisi," ütleb Lang.

Ta ei tea, kas Risti kogudus on mündikogu suusõnaliselt või kirjalikult endale taotlenud, kuid kuna tulevikus on planeeritud uurimistöid mitmes kirikus ja kirikuaias, võib ühe leiu kogudusele andmine luua ohtliku pretsedendi. "Muinsuskaitseameti eksperdinõukogu annab maapõues peituvate ja riigile kuuluvate leidude kohta hinnangu. See pole üldse kultuuriministri pärusmaa, tavaliselt tema ei sekku sellistesse asjadesse," räägib Lang.

Risti koguduse õpetaja Annika Laatsi sõnul on põrandavahetamise käigus välja tulnud mündid kunagi nende koguduse liikmete, kohalike inimeste esivanemate poolt kirikusse jäetud ja nende taskust pärit. "Oleme tõesti esitanud taotluse, et kõnealune mündikogu saaks meie omaks," räägib Laats ja on tänulik, et kultuuriminister Rein Lang nende püüdlust toetab.

Kogudus on õpetaja sõnul Harjumaa muuseumiga sõlminud ka eellepingu, et mündid muuseumis deponeerida. "Me ei tahagi istuda rahapaja otsas. Me oleme oma taotluses selge sõnaga kinnitanud, et ei kavatse münte ei müüa ega pantida. Koguduse hoole all on palju esivanemate käest päritud väärikaid esemeid ning me hoiame pärandkultuuri," ütleb Laats.

"Seni, kuni meil ei ole kõiki vastavaid tingimusi müntide hoiustamiseks, ei ole mingit kavatsust mündikogu kirikusse tuua. Mingu sellega siis viis, kümme või viiskümmend aastat."

Mündid 13. sajandist

Kultuuriministeeriumist öeldi, et lõplikku otsust müntide saatuse kohta ilmselt niipea ei tule. Igasuguse lisainfo saamiseks soovitati pöörduda muinsuskaitseametisse. Muinsuskaitseameti peadirektor, kes olevat pädev vastama, on puhkusel.

Kaks aastat tagasi tulid Risti kirikus põranda alt restaureerimistööde käigus välja ligi 1200 münti, millest varaseimad on 13., hilisemad 19. sajandist. Ekspertiisis on müntide sattumist maapõue ohverdamise tulemusena käsitletud pigem tõendina selle kohta, et nende kunagised omanikud ei soovinud neid kirikule annetada, täpsed mündimäärangud osutavad üheselt, et varaseimad mündid on ohverdatud juba enne Harju-Risti kiriku praeguse pikihoone rajamist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee