Eesti uudised

Traditsioon hääbub: setud joovad üha vähem eetrit (28)

Sven Harjo, 4. juuli 2013 07:02
TUNNEB SETOSID: Aare Hõrna sõnul on eetrigurmaanide seltskond kokku kuivanud – vanemad surevad ära ja noori peale ei tule. Foto: Teet Malsroos
Eetrijoomise traditsiooni lõppemine Setumaal on elu loomulik kulg, mida selle müügilt kadumine ainult kiirendab. "Tean praegu vaid paari inimest, kes liikvat joovad," ütleb setu elu tundja Aare Hõrn.

Eetri manustamine oli levinud vanema põlvkonna hulgas. "Neid inimesi on tublisti vähemaks jäänud, paljud on ära ka surnud," räägib Hõrn ühe traditsiooni hääbumisest. Norrast eetri sissetoomise lõpetamine vähendab selle tarvitamist veelgi, aga Hõrna arvates oleks nii läinud ka loomulikul teel.

Hõrn teadis vanema põlvkonna naiste ja meeste seas paljusid eetrijoojaid, praegu on neist järel vaid 2–3. "Ja nemadki tarvitavad harva. Vanasti oli selle tarvitamiseks kolm põhjust: polnud pohmelust, mõju möödus ruttu ja sai edasi toimetada," selgitab Hõrn. "See oli rituaal – võeti suurema peo lõppedes, vahetult enne magamaminekut. Samuti tarvitasid eetrit vähihaiged, sest arvati, et selle joomine leevendab valusid, pikendab eluiga või kuivatab vähki."

Hõrna hinnangul pole eetrijoomise traditsioon nooremale põlvkonnale edasi kandunud. Ta ei oska hinnata, kas see on hea või halb. "Eks ta ole elu loomulik kulg," lausub ta vaid.

Hõrnaga on üldjoontes ühte meelt ka Setomaa Valdade Liidu juht Margus Timmo. "Inimestega suheldes pole eetrist midagi kuulda olnud," räägib ta. "Isegi lõhna pole viimastel aastatel tundnud. Aastate eest oli Setumaal alati suurte pühade ajal lõhna tunda ja kohalikes PAZ-bussides oli aroom üleval."

Timmo nõustub, et eeter oli mingil ajal setu kultuuris olulisel kohal. "Kui tundsid, et tervis läheb käest, võtsid pitsi. Ja see sobis kõigi haiguste juurde ja lükkas need välja," räägib Timmo.

Setu kunstniku Evar Riitsaare sõnul võiksid otsustajad arvestada rohkem traditsioonidega. "Arvan, et traditsioone mingil moel puudutavaid otsuseid tehakse väga uisapäisa küll. Eetrit kasutatakse ju ka liigeste määrimiseks," lausub Riitsaar. "Ma ei tea, kas selle kadumine on seespidisest tarvitamisest tingitud. Aga eetrit tarvitati ju ka mujal Eestis."

Kunstniku sõnul tuleks enne traditsioone mõjutavate otsustuste langetamist analüüsida nende mõju, samuti peaks avalikkust rohkem teavitama, uuringuid tegema, plusse ja miinused kaaluma. "Eeter on ainult üks näide, aga on ka muid asju," teab Riitsaar.

Eetrit pole ja ei tule

Räpina apteegi proviisori Tiiu Adrijani sõnul on eeter apteekidest otsas ja uut pole kuskilt tulemas. "Nõudlust on, aga me pole asja eriti uurinud ka, sest apteek ei saa siin midagi parata. Siin saab aidata vaid ravimiamet," räägib proviisor. "Olen kuulnud, et eetrit müüakse mustal turul 50 eurot pudel." Adrijan oletab, et keegi on seda kokku ostnud ja nüüd müüb seitsmekordse hinnaga.

Veel mai lõpul oli eeter apteegis müügil: 500 milliliitrit maksis seitse eurot, 250 ml 5,04 ja 100 ml 3,19 eurot. "Ongi aeg narkootikumid maha jätta," ei pea proviisor kohalikke traditsioone millekski. Ta teab Räpinas õige mitmeid, kes vahel eetriga maiustavad, kuid selliseid, kellele see narkootikumi eest oli, on 1–2.

Ka Põlva Astri apteegi juhataja Monika Tamm kinnitab, et eetriga on asi ühel pool. "Aga ega väga palju ei küsita ka, sest see oli retseptiravim ja ilmselt arst juba ütleb, et apteegis seda enam pole. Ja nad mind siis ei tülita."

Eetri müük lõppes tootja soovil

Ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius selgitab, et ravimi Eestis turustamiseks peab olema müügiluba. "Luba oli ühel eetri preparaadil ning ainuke tootja, Norske Eterfabrik, teatas aprilli keskel, et lõpetab siin oma toote müügi. See oli tootja otsus, mis tulenes ärilistest kaalutlustest," räägib Laius.

Tema sõnul saab arst edaspidi narkoosieetrit välja kirjutada, kui taotleb erandkorras ravimikasutusloa. "See tähendab, et ravimiamet annaks eriloa müügiloata ravimi Eestis kasutamiseks konkreetsel patsiendil. Ehk siis põhimõtteliselt saab eetrit meditsiinilistel näidustustel kasutada ka edaspidi, aga see nõuab arstidelt ühte lisaliigutust," selgitab Laius.

Narkoosieeter oli ametlikult näidustatud üldanesteesiaks ehk ainult kasutamiseks operatsioonidel. Rahvameditsiinis sobis eeter ka liigeste määrimiseks, profülaktiliselt viirushaiguste peletamiseks ja muuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee