Eesti uudised

Kernu kadakas kuivanud – Rootsi aeg tuleb tagasi? (19)

Andres Põld, 2. juuli 2013, 06:59
ROOTSI AJA ETTEKUULUTAJA: Selline nägi kuivanud Kernu kadakas välja eile.  Stanislav Moškov
Teel Tallinnast Pärnu umbes 40 kilomeetri kaugusel pealinnast Kernus asuv mitmesaja aasta vanune kuulus kadakas on ilmselt lõplikult ära kuivanud. Legendi järgi tähendab see vana hea Rootsi aja tagasitulekut.

Ilmselt sai 300 aastat tagasi istutatud ja viimastel aastatel üsna hapraks muutunud nn seitsme keeruga kadakas tänavuse märtsipäikese käes viimse hoobi ja on nüüd üleni pruun, mis enamasti tähendab seda, et puu on surnud.

"Kuigi kadakas on [teatud staadiumis] taastuv puu, ja sedagi mingi aja jooksul, siis üldjuhul tähendab üleni pruuniks minemine seda, et puu on surnud," räägib dendroloog Aino Aaspõllu. "Samas – kui koore alt tuleb kraapides rohelist, on veel lootust, kui aga ei, siis pole sedagi."

Juba 1936. aastal looduskaitse alla võetud kuulsat kadakat külastanud Õhtulehe ajakirjanikud oksi murdma ja puud kraapima küll ei hakanud, sest silmaga oli üsna ühemõtteliselt näha, et puu on surnud.

"Kuna tegemist on ajaloolise puuga, siis jäetakse ta ilmselt sinna alles ka surnuna, igal muul juhul soovitaksin ta maha võtta ja ahju pista," ütleb Aaspõllu.

Kernu valla keskkonnanõunik Nella Kurg on varem öelnud, et puu eluküünla kustumisel jääb põlise kadaka kuivanud tüvi nii või naa alles." Kadakas jääb endiselt looduskaitse alla ning tüvi jääb kindlasti püsti. Ilmselt tuleb siis õõnsat tüve ka seestpoolt toestada.

Põlispuude tundja Hendrik Relve on Eesti Päevalehele rääkinud, et veel möödunud sajandi 30ndatel aastatel oli sel kadakal ilus ümar võra. Esimese põntsu sai kadakas aga Saksa ajal, kui sakslased ajasid tema võrast elektriliini läbi ning lõikasid osa võrast ära. Nii jäi kadakale kaks haru, millest üks kuivas 1980. aastatel ning teine jäi vinduma kuni viimase ajani.

Pärimuse järgi peatus sealkandis Põhjasõja ajal Karl XII oma armeega. Õhtul sõjapealikega lõkke ääres istudes võtnud ta kaksteist kadakast keppi, väänanud need seitsmesse keerdu ja sõnanud: "Kui need kadakad kasvama lähevad, tuleb maale pikk rahuaeg ja Rootsi võim läheb Eestist ära. Kui kadakas kuivab, tuleb Rootsi võim Eestisse tagasi."

Seetõttu on puud kutsutud ka Rootsi Kuninga Kepiks.

Kadakas on nelja meetri kõrgune, tüve ümbermõõt 128 cm (mõõdetuna 1,3 m kõrguselt).

19 KOMMENTAARI

m
Mäletan 7. juuli 2013, 13:09
maal vanaema juures kasvas palju ploomipuid. Sygisel olid nad ploome nii täis et teiselpool aeda jalutav lehm sai ka oma osa ja nägi väga hea välja. Y...
(loe edasi)
t
tainas 7. juuli 2013, 12:09
Pealkiri sisuga vastuolus!
Pealkiri räägib, et tuleb tagasi hea Rootsi aeg. Kus ta siis hea on? Vaadake mis perverssustega seal tegeldakse.
...
(loe edasi)
Loe kõiki (19)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee