OHVRID: Süüria mässuliste kinnitusel hukkusid need loomad tänavu märtsis Aleppo lähedal keemiarünnakus. (Reuters/Scanpix )

USA esitatud materjalid Süüria valitsusvägede väidetava keemiarelvakasutuse kohta on sõltumatute relvaekspertide meelest ebaveenvad, selgub USA päevalehes Washington Post avaldatud kirjutisest.

Ekspertide hinnangul ei vasta USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa võimude hangitud ja ÜROle esitatud tõendusmaterjal (vere-, koe- ja pinnaseproovid), mis pidavat tõestama Süüria võimude süüd keemiarelva kasutamises, tegelikult nõuetele. Eeskätt sellepärast, et pole teada, kust täpselt, kuidas ja kelle vahendusel need hangiti ning kuidas välditi nende võimalikku moonutamist.

ÜRO eeskirjade järgi saab usaldusväärseks tunnistada ainult sellise tõestusmaterjali, mille on vaidlusalusest piirkonnast kogunud ÜRO relvainspektorid ise. "Sa võid analüüse kontrollida nii hästi kui vähegi saad, kuid kaugelt tehtud analüüs on alati ebakindel," ütles Washington Postile endine ÜRO relvainspektor David Kay, kes juhtis USA korraldatud massihävitusrelva-otsinguid Iraagis pärast 2003. aastat. "Oleks lollus mitte suhtuda sellesse asjasse mõningase ettevaatusega," lisas Kay.

Kuni viimase ajani Euroopa Liidu Julgeolekuinstituudi teadurina töötanud Jean Pascal Zanders teatas, et oli läbi töötanud internetis leiduvad materjalid, kus justkui tõestatakse närvigaasirünnakuid Süürias, kuid nähtu olevat tekitanud tas umbusku. Zandersi arvates leidub Süüria kohta esitatud materjali hulgas väga vähe fotosid, millel kujutatu vastab keemiarelvarünnaku tunnustele. Massihävitusrelvade leviku tõkestamise ELi konsortsiumile esitatud uurimuses võrdles Zanders praegusi Süüria-alaseid keemiarelvarünnaku-fotosid 1998. aastal Iraagis Halabja linnas kurdide vastu korraldatud keemiarelvarünnakut kujutavate fotodega.

Halabja ohvrid surid – fotode põhjal otsustades – keemiarelva mõjul kohe ning nende laipadel olid ilmselged sariinikahjustused: lämbumisest siniseks tõmbunud huuled ja sõrmeotsad ning üliägeda higistamise ja kõrge vererõhu tagajärjel roosaks tõmbunud nahk. "Üheski Süüriast saadetud teates ei esine selliseid kirjeldusi," ütles Zanders.

Tema kinnitusel seisnebki USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa kogutud tõendite viga selles, et sõltumatud teadlased ei saa neid kontrollida. Zanders leiab ka, et asjal on tugev poliitiline maik man. Sama arvavad teisedki.

Kui kuulute opositsiooni ja kuulete, et Valge Maja on seadnud teie abistamise sõltuvusse keemiarelva kasutamisest teie vastu, siis olete huvitatud mulje loomisest, nagu oleks teie vastu kasutatud mõningaid keemiarelvi, kommenteeris olukorda Rootsi teadlane Rolf Ekéus, kes 1990ndail juhtis korduvalt ÜRO relvainspektorite tööd Iraagis.

Vajadust põhjalikult kontrollida lääneriikide esitatud tõestusmaterjali ja saata Süüriasse tõendeid koguma ÜRO oma eksperdid, on toonitanud ka ÜRO peasekretär Ban Ki-moon.

Jaga artiklit

3 kommentaari

J
järjekorne jänkide vale  /   09:55, 26. juuni 2013
nagu Iraagi sündmuste puhul ja see ongi Demokraatia kapitalismis.
T
taotuslik või mitte?  /   08:54, 26. juuni 2013
einoh! Pilt on super. Aitäh, et hommiku lõbusaks tegite. "need loomad siin...." :D

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis